Після повномасштабного вторгнення Росії український уряд почав випускати військові облігації для фінансування армії та підтримки економіки в умовах воєнного стану. Такий хід – не новинка.
На історичних прикладах і досвіді інших країн аналізуємо, як такі цінні папери допомагають вигравати війни та наскільки вони цікаві інвесторам.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Що таке військові облігації
Військова облігація – це борговий цінний папір, який випускає уряд конкретної країни для фінансування військових операцій під час війни або конфлікту. Такі цінні папери продаються за ціною, нижчою за номінальну вартість (із дисконтом), а покупці в момент погашення отримують повну номінальну вартість активу плюс відсотки.
Історично прибутковість військових облігацій трохи нижча, ніж за звичайним суверенним боргом. Але інвесторів більше приваблює не перспектива заробити, а як допомогти країні виграти війну та хоча б частково застрахувати свої кошти від інфляції.
Коли і як уперше запустили військові облігації
Цей інвестиційний інструмент зʼявився понад 200 років тому.
- У 1812–1815 роках під час англо-американської війни США санкціонували пʼять випусків військових облігацій для фінансової еліти. На початку ХІХ ст. країні бракувало доходів для ведення воєнних дій, тому такий хід виявився надзвичайно вдалим. Влада залучила $11 млн через продаж облігацій номіналом до $100. Ті, хто купував цінні папери, могли передавати й отримувати їх для сплати мита, податків і суспільних потреб.
- Вперше військові облігації для всіх охочих почали продавати під час Громадянської війни у США в 1861–1865 роках. Особливо цей інструмент допоміг Союзу північних штатів, які таким способом профінансували понад 60% своїх військових витрат. Фінансист Джей Кук використав масові рекламні кампанії, щоб продати цінні папери пересічним громадянам, а банки купували держоблігації в обмін на можливість випускати федеральні банкноти.
Військові облігації під час світових воєн
Під час Першої світової війни військові облігації спершу зʼявилися в Австро-Угорщині, потім ー у Канаді та Великій Британії. Їх випускали на п’ять років і зі ставкою 5%. В Англії заохочували до інвестицій через гасло «Солдат ризикує життям задля перемоги. Ви ж для перемоги можете позичити країні гроші».
США почали продавати військові облігації у 1917 році. Спершу зі ставкою 3,5% річних, а пізніше – 4,25%. Щоб зробити облігації популярнішими, малювали плакати, влаштовували вуличні шоу, а Чарлі Чаплін зняв короткометражку «Облігація». За два роки уряд США організував чотири різних випуски «облігацій свободи» і залучив $20–22 млрд (загальні витрати країни у війні становили $30 млрд).
Під час Другої світової війни Велика Британія, Канада та США знову використовували цей інвестиційний інструмент. У Сполучених Штатах цінні папери купили 84–85 млн американців на $185 млрд. У Великій Британії розраховували на патріотизм і пропонували населенню позичити гроші державі у форматі безвідсоткового депозиту – за тиждень збирали по 5 млн стерлінгів.
Військові облігації в Україні
Цьогорічний випуск військових облігацій, на жаль, не є унікальним випадком в історії України. Уряд уже випускав ці цінні папери у квітні 2014 року, на початку війни на сході України. Тоді залучили 1 млрд грн, а зараз Мінфін розраховує на 400 млрд грн.
Судячи з інформації, яку публікує Міністерство фінансів України, роль військових облігацій у забезпеченні наших потреб неабияка.
Державні облігації як інвестиційний інструмент
Наразі на фондовому ринку України доступні випуски військових облігацій із дохідністю до 16% у гривні та до 4,5% у доларах США. Переваги таких цінних паперів аналогічні тим, що діють і для звичайних облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП):
- немає податку на дохід фізосіб та військового збору;
- державні гарантії на повну суму інвестиції;
- вища дохідність, ніж за депозитами у надійних державних банках;
- широкий вибір цінних паперів залежно від дати погашення;
- зафіксована ставка та можливість точно розрахувати суму пасивного доходу.
Одночасно з цим 8 серпня 2022 року український фондовий ринок відновив роботу після паузи з 24 лютого. Зараз всі охочі знову можуть купувати ОВДП, які були випущені до оголошення воєнного стану. Дохідність окремих випусків сягає 18,75% у гривні, що робить їх інвестиційно привабливими.
Третій перспективний варіант для тих, хто готовий на вищі ризики, – єврооблігації України. Зараз вони торгуються з величезним дисконтом (до 70–80%) та передбачають дохідність на рівні до 136,7%. Якщо ви обираєте цей інвестиційний інструмент, то маєте памʼятати про ризики реструктуризації. Варто згадати, що у серпні Україна успішно реструктуризувала виплати за зовнішніми облігаціями на 24 місяці, а агентства Fitch та S&P Global підвищили рейтингові прогнози країни.
Купити державні цінні папери можна через банк або інвестиційну компанію. Наприклад, у «Фрідом Фінанс Україна» наразі скасували всі комісії на операції з військовими облігаціями. Під час воєнного стану діє спрощена верифікація інвесторів і не потрібно підтверджувати дохід у межах 400 000 грн.
Незалежно від обраної опції така інвестиція стане хорошим варіантом підтримати країну в умовах війни. Особливо якщо це покупка військових облігацій, адже тоді усі кошти направляються на потреби армії та наближення перемоги. А ще – хоча б частковий захист від інфляції, що становить 22,2% у гривні та 8,5% у доларах.
Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.