Чи дійсно інвестиції у військові облігації допомагають Україні перемагати? Розбираємося на прикладі інших країн 
Категорія
BrandVoice
Дата

Чи дійсно інвестиції у військові облігації допомагають Україні перемагати? Розбираємося на прикладі інших країн 

Після повномасштабного вторгнення Росії український уряд почав випускати військові облігації для фінансування армії та підтримки економіки в умовах воєнного стану. Такий хід – не новинка.

На історичних прикладах і досвіді інших країн аналізуємо, як такі цінні папери допомагають вигравати війни та наскільки вони цікаві інвесторам.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Що таке військові облігації 

Військова облігація – це борговий цінний папір, який випускає уряд конкретної країни для фінансування військових операцій під час війни або конфлікту. Такі цінні папери продаються за ціною, нижчою за номінальну вартість (із дисконтом), а покупці в момент погашення отримують повну номінальну вартість активу плюс відсотки.  

Історично прибутковість військових облігацій трохи нижча, ніж за звичайним суверенним боргом. Але інвесторів більше приваблює не перспектива заробити, а як допомогти країні виграти війну та хоча б частково застрахувати свої кошти від інфляції. 

Коли і як уперше запустили військові облігації

Цей інвестиційний інструмент зʼявився понад 200 років тому. 

  • У 1812–1815 роках під час англо-американської війни США санкціонували пʼять випусків військових облігацій для фінансової еліти. На початку ХІХ ст. країні бракувало доходів для ведення воєнних дій, тому такий хід виявився надзвичайно вдалим. Влада залучила $11 млн через продаж облігацій номіналом до $100. Ті, хто купував цінні папери, могли передавати й отримувати їх для сплати мита, податків і суспільних потреб. 
  • Вперше військові облігації для всіх охочих почали продавати під час Громадянської війни у США в 1861–1865 роках. Особливо цей інструмент допоміг Союзу північних штатів, які таким способом профінансували понад 60% своїх військових витрат. Фінансист Джей Кук використав масові рекламні кампанії, щоб продати цінні папери пересічним громадянам, а банки купували держоблігації в обмін на можливість випускати федеральні банкноти. 

Військові облігації під час світових воєн 

Під час Першої світової війни військові облігації спершу зʼявилися в Австро-Угорщині, потім ー у Канаді та Великій Британії. Їх випускали на п’ять років і зі ставкою 5%. В Англії заохочували до інвестицій через гасло «Солдат ризикує життям задля перемоги. Ви ж для перемоги можете позичити країні гроші». 

США почали продавати військові облігації у 1917 році. Спершу зі ставкою 3,5% річних, а пізніше – 4,25%. Щоб зробити облігації популярнішими, малювали плакати, влаштовували вуличні шоу, а Чарлі Чаплін зняв короткометражку «Облігація». За два роки уряд США організував чотири різних випуски «облігацій свободи» і залучив $20–22 млрд (загальні витрати країни у війні становили $30 млрд). 

Під час Другої світової війни Велика Британія, Канада та США знову використовували цей інвестиційний інструмент. У Сполучених Штатах цінні папери купили 84–85 млн американців на $185 млрд. У Великій Британії розраховували на патріотизм і пропонували населенню позичити гроші державі у форматі безвідсоткового депозиту – за тиждень збирали по 5 млн стерлінгів. 

Військові облігації в Україні 

Цьогорічний випуск військових облігацій, на жаль, не є унікальним випадком в історії України. Уряд уже випускав ці цінні папери у квітні 2014 року, на початку війни на сході України. Тоді залучили 1 млрд грн, а зараз Мінфін розраховує на 400 млрд грн. 

Судячи з інформації, яку публікує Міністерство фінансів України, роль військових облігацій у забезпеченні наших потреб неабияка. 

Чи дійсно інвестиції у військові облігації допомагають Україні перемагати? Розбираємося на прикладі інших країн  /Фото 1

Державні облігації як інвестиційний інструмент

Наразі на фондовому ринку України доступні випуски військових облігацій із дохідністю до 16% у гривні та до 4,5% у доларах США. Переваги таких цінних паперів аналогічні тим, що діють і для звичайних облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП):

  • немає податку на дохід фізосіб та військового збору; 
  • державні гарантії на повну суму інвестиції; 
  • вища дохідність, ніж за депозитами у надійних державних банках; 
  • широкий вибір цінних паперів залежно від дати погашення;
  • зафіксована ставка та можливість точно розрахувати суму пасивного доходу. 

Одночасно з цим 8 серпня 2022 року український фондовий ринок відновив роботу після паузи з 24 лютого. Зараз всі охочі знову можуть купувати ОВДП, які були випущені до оголошення воєнного стану. Дохідність окремих випусків сягає 18,75% у гривні, що робить їх інвестиційно привабливими. 

Третій перспективний варіант для тих, хто готовий на вищі ризики, – єврооблігації України. Зараз вони торгуються з величезним дисконтом (до 70–80%) та передбачають дохідність на рівні до 136,7%. Якщо ви обираєте цей інвестиційний інструмент, то маєте памʼятати про ризики реструктуризації. Варто згадати, що у серпні Україна успішно реструктуризувала виплати за зовнішніми облігаціями на 24 місяці, а агентства Fitch та S&P Global підвищили рейтингові прогнози країни. 

Купити державні цінні папери можна через банк або інвестиційну компанію. Наприклад, у «Фрідом Фінанс Україна» наразі скасували всі комісії на операції з військовими облігаціями. Під час воєнного стану діє спрощена верифікація інвесторів і не потрібно підтверджувати дохід у межах 400 000 грн.

Незалежно від обраної опції така інвестиція стане хорошим варіантом підтримати країну в умовах війни. Особливо якщо це покупка військових облігацій, адже тоді усі кошти направляються на потреби армії та наближення перемоги. А ще – хоча б частковий захист від інфляції, що становить 22,2% у гривні та 8,5% у доларах.

Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні