Звідки у ПриватБанку понад 70 млрд грн прибутку? Чи розглядає банк вихід на ринки Європи? Чому держава не готова зараз приватизувати найбільший банк країни? Інтерв’ю CEO ПриватБанку Герхарда Бьоша
Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine
За підсумками 2023 року банківська система заробила фантастичні 160 млрд грн до оподаткування. Рекордні доходи стали причиною непопулярного для ринку рішення – податок на прибуток для банків підвищили з 18% до 50%.
Майже половина доходу по системі припадає на державний ПриватБанк, який за новими правилами заплатить до бюджету понад 56 млрд грн у вигляді податків і дивідендів. Держава не поспішає продавати банк, який генерує такі доходи. Принаймні в умовах війни.
«Приват» стрімко зростає у роздрібному сегменті та в сегменті МСБ, але шукає й інші ніші для розвитку, каже CEO банку Герхард Бьош. Банк обережно дивиться і на кредитування великого бізнесу, а також оцінює перспективу виходу на закордонні ринки, як-от Польща чи Німеччина. Серед проблем – залучення молодого клієнта, який зараз все частіше обирає mono або подібні продукти.
Про рекордні доходи в умовах війни, нові виклики перед банком та відносини з державою Герхард Бьош розповів у інтервʼю Forbes.
Інтерв’ю скорочено та відредаговано для зрозумілості.
На чому ПриватБанк заробив майже $2 млрд прибутку
У 2023-му ПриватБанк отримав майже 73 млрд грн прибутку до оподаткування. Це близько $2 млрд. Що допомогло?
Основна причина – зростання банку. Якщо порівняти наш баланс на кінець грудня 2023-го з балансом на кінець грудня 2021 року, ми приблизно на 70% більші.
Причиною зростання насамперед було надходження депозитів від усіх груп клієнтів. У нашому випадку цей ефект, мабуть, більший, ніж у середньому.
Що саме принесло найбільший дохід – державні облігації, депозитні сертифікати, кредитний портфель, щось інше?
Чистий процентний дохід збільшився на 19,7 млрд грн. З цієї суми майже 3 млрд грн можна віднести до депозитних сертифікатів НБУ і 5 млрд грн – до ОВДП.
Найбільша частина кредитного портфеля – це кредитні картки, близько 50% на кінець 2023 року.
Також ми збільшили, хоч і незначною мірою (на 12% за 2023-й), портфель держоблігацій. Частка процентного доходу від ОВДП склала 34% у 2023 році в загальному процентному доході банку.
Більша частина приросту балансу банку на кінець грудня 2023-го порівняно з кінцем грудня 2021-го припадає на клієнтський бізнес. Кошти клієнтів фізичних та юридичних осіб за два роки зросли на 70%, кредитний портфель – на 35%.
Ми не просто найбільший банк у роздрібному бізнесі. Роздрібний бізнес – це сукупність продуктів і послуг для фізичних осіб, мікро- та малого бізнесу. Ми збільшили частку ринку кредитування фізичних осіб з 25% до 38% за два роки. Це неймовірно швидкі темпи.
Ми також найсильніший банк у сегменті малого і середнього бізнесу (МСБ). Ми чи не єдиний банк, який виріс у цьому напрямі за останні два роки, тоді як банківська система загалом скоротила кредитування на 20%.
Кошти клієнтів, які зберігають у нас гроші – це теж можливість для банку інвестувати та отримувати прибуток. Наші пасиви дешевші, ніж у будь-якому іншому банку. Більшість зобовʼязань – це поточні рахунки: зарплатні проєкти, пенсії, а не депозити під 13–14% річних.
Скільки дивідендів ви вже заплатили державі?
10 лютого ми здійснили авансовий платіж на 45 млрд грн. Більша частина – авансовий податковий платіж, 18,9 млрд грн – авансовий платіж з дивідендів. Наприкінці травня ми заплатимо ще 11,3 млрд грн дивідендів. Сукупно ми заплатимо державі понад 56 млрд грн податків і дивідендів.
Чи просив вас уряд виплатити ці кошти раніше?
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.