Категорія
Гроші
Дата

$350 млрд на відновлення України. 10 головних напрямків, на які потрібно найбільше грошей

3 хв читання

Вартість відбудови і відновлення України коштуватиме щонайменше $349 млрд, за спільною оцінкою уряду України, Єврокомісії та Світового банку. Майже третина цих коштів потрібна у наступні півтора-три роки. Forbes обрав топ-10 напрямків, які на думку авторів звіту потребують найбільший обсяг інвестицій у відновлення

⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося. 

Долучайтеся до форуму!

За спільною оцінкою уряду України, Єврокомісії та Світового банку, презентованою у Брюсселі, вартість відбудови і відновлення України коштуватиме щонайменше $349 млрд, що в 1,6 рази перевищує ВВП країни напередодні повномасштабного вторгнення, в 2021 році. 

Майже третина цих коштів, або $105 млрд, потрібна вже у наступні півтора-три роки для підготовки до зими та закупівлі газу, ремонту транспортного сектору, забезпечення наступної посівної та термінового відновлення освіти, охорони здоров’я та підтримки бідних і переселенців.

Найбільше через воєнні дії в Україні постраждали житловий сектор, транспорт, торгівля та промисловість, ідеться у звіті, презентованому Світовим банком. Серед областей найбільших втрат зазнали Донецька, Луганська, Харківська області, Київська, Чернігівська та Запорізька. Які напрямки потребують найбільших інвестицій?

  1. Транспорт. Для відбудови потрібно $73,8 млрд, з яких $8,9 млрд – нагально. Завдана шкода становить $29,9 млрд. Пошкоджено або знищено 8 699 км національних та 7 619 км обласних і сільських доріг, 3,5 млн квадратних метрів мостів, 1 119 км залізничних шляхів, 93 залізничні станції, 63 072 квадратних метрів залізничних мостів, 392 843 приватних автомобілів, 16 аеропортів та 850 одиниць міського громадського транспорту. 
  2. Розмінування. Витрати перевищать $73,2 млрд. У нагальній перспективі потрібно $11 млрд на обладнання та навчання, обстеження та розмінування. Зусилля з очищення території країни, можливо, доведеться продовжувати реалізовувати протягом десятиліть, з огляду на досвід інших країн. Витрати для видалення якірних і плавучих мін у Чорному морі не підраховувалися. За оцінками Держслужби з надзвичайних ситуацій та Міністерства внутрішніх справ України, 13% території України можуть бути забруднені. 
  3. Житло. Потреби на відновлення — $69 млрд, у тому числі невідкладні — $33,1 млрд – для забезпечення тимчасовим житлом переселенців, підготовки до зими, ремонту частково пошкоджених житлових будинків. Сума завданої шкоди — $39,2 млрд. Пошкоджено близько 817 000 житлових будинків, 38% з яких — без можливості відновлення. Найсильніше постраждали багатоквартирні будинки. 82% шкоди – в житловому фонді Донецької, Луганської, Харківської та Київської областей. 
  4. Торгівля та промисловість. Потреби на відбудову — $20,8 млрд, з яких $6,6 млрд потрібні нагально від державних і приватних суб’єктів. Це один з найбільш постраждалих від війни секторів через зруйновані металургійні заводи в Донецькій області (майже 10% загальних пошкоджень), пошкоджені та зруйновані 2 900 роздрібні магазини, торгові центри та вклади. Сукупні збитки — $47,5 млрд. Понад 80% потреб — на відбудову і модернізацію будівель, обладнання та товарно-матеріальні запаси. Половина потреб припадає на Донецьку область. 
  5. Соцзахист. Потреби сфери — $20,6 млрд. Більшість – на поточні витрати на соцвиплати та послуги вразливим верствам населення. Значні витрати потрібні для відновлення робочих місць та повернення втраченої робочої сили. Збитки у сфері на $50,6 млрд пов’язані з втратою робочих місць і доходів домогосподарств, зростанням рівня бідності та збільшенням видатків на програми соцдопомоги. 
  6. Агросектор. Потреби держсектору на відбудову — $18,7 млрд. Приватні фермери повинні будуть інвестувати значно більше власних ресурсів протягом наступних років. До переліку найактуальніших інвестицій на $10 млрд входить відновлення пошкоджених активів, допомогу для відновлення виробництва через надання ліквідності, відновлення діяльності держустанов. Сукупний обсяг збитків — $28,3 млрд. Шкода включає знищення техніки та обладнання, складів, худоби та багаторічних культур, викрадення ресурсів та продукції, потребу у рекультивації сільськогосподарських угідь. 
  7. Охорона здоров’я. Потреби на відновлення в $15,1 млрд включають вартість будівництва нової інфраструктури з використанням принципу «краще, ніж було» і негайного відновлення частково пошкоджених об’єктів, розширення послуг з реабілітації та психічного здоров’я в Україні. Оцінка потреб неповна, і $1,2 млрд необхідні терміново. Орієнтовні збитки в $6,4 млрд включають витрати на розчищення завалів і знесення зруйнованих об’єктів, втрату доходів приватних надавачів послуг, втрати від фінансування закладів, додаткові втрати здоров’я населення. 
  8. Енергетика. Потреби для відбудови в держсекторі — $10,4 млрд, з яких $7,3 млрд — нагальні. Сюди входить потреба в усуненні розривів ліквідності в «Укренерго» в розмірі $2,6 млрд та кошти «Нафтогазу України» на закупівлю газу на опалювальний сезон на $5 млрд за середньою закупівельною ціною у $1000 за 1000 кубометрів. Збитки оцінюються у $11,7 млрд. Це шкода галузям енергетики ($1,4 млрд), централізованого теплопостачання ($0,7 млрд), газопостачання ($0,5 млрд), пального для транспорту ($0,4 млрд), вуглевидобування ($0,11 млрд). 
  9. Освіта. Потреби — понад $9,2 млрд, з яких термінові — $2,8 млрд. Ці потреби включають відбудову відповідно до нових стандартів безпеки, забезпечення проміжних і довгострокових освітніх послуг. Сектор зазнав шкоди на $3,4 млрд. Постраждали 1 885 освітніх закладів, 178 з яких — зруйновано. Найбільших втрат зазнали установи на сході країни — у Харківській, Донецькій та Луганській областях. Це вплинуло на майже 1 млн учнів та студентів в цих областях. 
  10. Фінсектор та банки. Потреби для відбудови — $8 млрд, з яких $6,4 млрд — нагальні. Це насамперед резерви на покриття кредитних збитків та витрати на відновлення інфраструктури. Потенційні збитки банків — $8,1 млрд, дані щодо небанківських фінустанов обмежені. Знадобиться багато місяців, щоб справжній масштаб завданої шкоди фінсектору став повністю очевидним або підлягав кількісному вимірюванню.
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд