Україна розпродає в'язниці. Хто скористається вікном можливостей /Shutterstock
Категорія
Гроші
Дата

Україна розпродає в'язниці. Хто скористається вікном можливостей

3 хв читання

Shutterstock

Україна запускає чергову велику приватизацію. На цей раз – в'язниць. З 2004-го по 2019 рік тюремне населення скоротилося з 160 000 до 50 000 осіб. Незважаючи на це, кількість ув'язнених на душу населення все ще перевищує середньоєвропейський рівень. На гроші, виручені від продажу «тюремних замків», Мін'юст планує побудувати нові в'язниці з пристойними умовами утримання.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

16 березня відбудуться перші торги за майновий комплекс Ірпінського виправного центру (№132) площею 8 га. Стартова вартість об'єкта – 220 млн грн. Всього планується продати 35 законсервованих виправних установ по всій Україні.

Одна з ініціаторів тюремної приватизації, заступник міністра юстиції Олена Висоцька каже, що за останні три роки держава витратила на утримання законсервованих в'язниць 1,6 млрд грн. Від продажу п'яти-восьми виправних установ у 2021 році вона планує виручити близько 1 млрд грн. Слідом за Ірпінським ІЦ з молотка підуть виправна колонія № 48 у Львові і Південна виправна колонія №51 в Одесі. Вони вже оцінені і незабаром будуть виставлені на торги. Паралельно на приватизацію готують Бучанську колонію (№85) і Березанську (№95) в Київській області. Глава Фонду держмайна Дмитро Сениченко каже, що у цьому році встигнуть продати не більше чотирьох виправних установ.

Український «тюремний фонд» у жахливому стані. «У нас критично жахлива ситуація в Ірпені, Одесі та Львові: замки, яким по 150–200 років, не мають нічого спільного з поняттями сучасної каналізації, вентиляції, – розповідає Висоцька. – Нічого спільного з правами людини ці приміщення не мають». Ці об'єкти і будуть першими виставлені на продаж.

Великий розпродаж дозволить виправити ситуацію. 70% надходжень від аукціонів направлять на модернізацію існуючих і будівництво нових в'язниць за європейським зразком. За підрахунками Висоцької, для будівництва сучасного слідчого ізолятора на 1 000 місць буде потрібно продати три-чотири «консерви», як вона називає старі, законсервовані в'язниці.

Перший ізолятор нового формату побудують на місці Бориспільської колонії №119. Туди переїде 1000 ув'язнених з перевантаженого Лук'янівського СІЗО, де зараз сидять 2 300 осіб. Вартість проєкту – 800–900 млн грн, на його реалізацію Мін'юст відводить чотири роки.

Завдяки вигідному розташуванню всі три перших лота мають хороший потенціал для забудови, вважають автори реформи. Виправна колонія №48 у Львові, яку планують продати восени, розташована за 6 км від центру міста. Колонію законсервували у 2017 році, коли тут було 700 ув'язнених. Цінність, за словами міністра юстиції Дениса Малюська, представляють не стільки будівлі, скільки територія і прокладені інженерні комунікації. У цьому районі проживає понад 10 000 людей і ведеться інтенсивна забудова. Стартова ціна – 136 млн грн. За Одеську колонію №51, яка знаходиться за чотири кілометри від центру Одеси, Мін'юст розраховує виручити не менше 233 млн грн.

Зацікавленість бізнесу в тюремних активах покаже перший конкурс з продажу Ірпінського ВЦ. Передумови для успіху є, каже Висоцька. До Ірпінського ІЦ прокладена залізнична гілка, підведені комунікації, поруч новий житловий масив, недалеко парк відпочинку і школа. Відстань до найближчої станції метро Києва – 6,4 км, до залізничної станції «Біличі» – 120 м. «Об'єкт відкриває безліч можливостей як для побудови бізнес-центру, логістичного комплексу, так і для житлової забудови», – йдеться в прес-релізі ФДМ.

Поштовим компаніям подібні об'єкти не цікаві, говорить директор із розвитку логістичної мережі «Укрпошти» Нінель Герасимова. Сортувальні центри оптимально виносити у більш віддалені райони за межами міст. «Щоб мати достатньо місця для одночасного обслуговування великогабаритного транспорту і не втрачати час у пробках», – говорить вона.

Інша справа – забудова. Коцюбинське – одне з найближчих передмість столиці. Селище менш освоєне, але має кращу транспортну доступність, ніж сусідні Буча або Ірпінь, говорить засновник консалтингової компанії M4U, що спеціалізується на девелопменті, Володимир Даниленко. З недоліків – слабкий розвиток соціальної та торговельної інфраструктури.

«Спадщина Коцюбинського – промислові зони і виправна колонія – до сих пір негативно впливали на імідж села», – говорить керуючий партнер комунікаційної платформи «Український клуб нерухомості» Ольга Соловей. Вона вважає, що розвиток в Коцюбинському нового житлового масиву комфорт-класу стане хорошим поштовхом до позитивних змін.

Фонд державного майна України

Ірпінський виправний центр №132. смт Коцюбинське, вул. Залізнична, 1 Фото Фонд державного майна України

Alex fand/Wikipedia

Виправна колонія №48. Львів, вул. Хуторівка, 2 Фото Alex fand/Wikipedia

odessa.online

Південна виправна колонія №51. Одеса, Люстдорфська дорога, 9 Фото odessa.online

Попередній слайд
Наступний слайд

Розрахунки M4U (на основі кон'юнктурного аналізу, проведеного за власною методикою P/ARC) показують, що середньозважена ціна реалізації проєкту комфорт-класу на місці Ірпінського ВЦ, з урахуванням консервативного прогнозу зростання ціни на рівні 9% на рік, складе 21 650 грн/кв. м. Загальний обсяг доходів девелопера від продажу житлового комплексу на 120 000–130 000 кв. м M4U оцінює в 2,6–2,8 млрд грн. «Початкова вартість 220 млн грн – це приблизно 7–8% від загального запланованого доходу. Це досить привабливо», – Каже Даниленко.

Але є кілька «але»: переоформлення землі, технічні умови, демонтаж існуючих будівель. «Це може зробити проєкт істотно дорожчим», – говорить Даниленко. Чи може ціна впасти під час торгів? «Не виключено, – каже Висоцька. – Але ми як орган управління маємо право в будь-який момент зупинити торги. І я це зроблю, як тільки побачу перші кроки на зниження».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд