Категорія
Гроші
Дата

За рік сира нафта подорожчала на 85%, природний газ – на 100%. Чи означає зростання цін на сировину початок пʼятого суперциклу

За рік сира нафта подорожчала на 85%, природний газ – на 100%. Чи означає зростання цін на сировину початок пʼятого суперциклу /Ілюстрація Getty Images

Ілюстрація Getty Images

Суперцикл, або багаторічне зростання цін на сировину, – період великих можливостей для інвесторів. Вкладаючи протягом п'яти і більше років в commodities, вони добре заробляють, не звертаючи уваги на волатильність і просадки

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Останній суперцикл тривав з 2000-го по 2014 рік. Тоді Китай, що вступив в WTO, активізував модернізацію своєї економіки. Обсяг інвестицій в інфраструктуру зробив його найбільшим споживачем більшості сировинних товарів. У 2004-му Даг Кінг заснував хедж-фонд Merchant Commodity Fund, який до піку циклу в 2010-х керував уже $2 млрд.

Більше року ми спостерігаємо стрімке зростання цін на commodities. І в цей раз Китай знову задає тренд. Багато експертів говорять про початкову стадію нового суперциклу. Чи так це? Ставки високі, але точних прогнозів ніхто не дасть. Можна лише проаналізувати динаміку і причини зростання цін, а також передумови для його продовження. І вже з цією інформацією приймати рішення про інвестиції.

Суперцикли – наслідок суперзростання

Перший суперцикл почався в 1890-х, коли США вступили в швидку фазу індустріалізації й урбанізації. Пік цього циклу припав на 1917-й, а сам він тривав до 1930-го.

Початок наступному суперциклу поклала Друга світова війна. Необхідна кількість ресурсів і матеріалів для військових цілей і реконструкції після війни впливали на стрімке збільшення попиту. Пік циклу припав на 1951 рік.

Третій товарний суперцикл тривав з 1970-х до 1980-х, був повʼязаний ыз ростом цін на енергоносії та сировину. При високому попиті пропозиція була обмежена: країни націоналізували видобувну галузь, іноземні інвестори йшли.

Через шість років після закінчення четвертого суперциклу ми побачили новий стрімкий ціновий підйом. За рік сира нафта подорожчала на 85%, природний газ – на 100%. Кукурудза в травні 2021-го (ціновий пік) здорожчала на 129% в порівнянні з аналогічним періодом 2020-го, соєві боби – на 86%, соєва олія – на 154%, а деревина (Lumber) – на 357%.

Значне зростання було відзначено і в категорії «метали». Срібло +43%, платина +33%, паладій +47%, олово +86%.

Як і на початку 2000-х, Китай впливає на процеси. Він перший увійшов у ковідну кризу і першим з неї вийшов. Сильна командно-адміністративна економіка, потужна інфраструктура, запаси сировини з можливістю їх оперативно поповнювати. Китай одним із перших став переходити на електрокари, а фури заміщати залізничним транспортом. Усе це як спосіб вирішити критичну проблему з екологією. До всього цього інвестиції в будівництво доріг, мостів, інфраструктуру 5G. І активне формування запасів під проектні потреби на пʼять років.

Інші причини зростання цін:

1.Відновлення економічної активності і початок нового економічного циклу.

2.Несприятливі погодні умови: посуха в одних сільськогосподарських регіонах і зливи в інших на тлі зростаючого в світі попиту на їжу.

3.Зусилля урядів щодо декарбонізації підвищують попит на «зелену» енергетику. В результаті цього зростає попит на мідь, алюміній, залізну руду, рідкоземельні метали. Це підтверджують інфраструктурний план Байдена і NextGenEU Plan в Європі, в рамках яких закладено кошти на проекти з «зеленої» енергетики. Інфраструктурний бум, скорочення постачання з боку Бразилії та високий попит у Китаї вплинули на зростання попиту на залізну руду. Підвищення цін на мідь виправдано попитом у Китаї, скороченням постачань із Перу та Чилі. «Зелена» енергетика потребуватиме великої кількості металів. Для виробництва електрокарів необхідні рідкоземельні метали, такі як, наприклад, літій та ітрій. Срібло широко використовується в фотоелектричних установках, а електрифікація може стимулювати попит на мідь у найближчі роки.

За оцінками Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), швидкий енергетичний перехід може спричинити потребу в 40-кратному збільшенні споживання літію для електромобілів і поновлюваних джерел енергії, а використання графіту, кобальту й нікелю для цих цілей може вирости в 25 разів. Прагнучи забезпечити відновлення економіки, уряди також витрачають вільні кошти на традиційну інфраструктуру, що створить додатковий попит на сировинні товари.

Промислові товари: мідь, залізна руда, алюміній

Залізна руда і мідь очолили першу хвилю зростання. Потім внутрішні китайські обмеження щодо захисту навколишнього середовища призвели до різкого подорожчання вугілля, арматури й алюмінію. Ціни на залізну руду і мідь досягли історичних максимумів. З квітня 2020 року залізна руда зросла на 204%, а мідь – на 107%. Ціни на вугілля, арматуру, алюміній, нафту марки Brent збільшилися на 155%, 50%, 75%, 164% із квітня 2020-го відповідно.

Аргумент на користь суперциклу: у всьому світі одночасно сталася зупинка економічної активності. Відновлення також відбувається синхронно по мірі проведення країнами вакцинації й відновлення виробництва. Зараз по багатьох товарах більше помітно відновлення цін, а не глобальний цикл.

Тренд на електромобілі підігріває попит на мідь, літій і паладій, які використовуються у виробництві акумуляторів, напівпровідників і турбін нового типу для двигунів ДВС з мінімальними викидами газів.

Мідь має характеристики структурного ринку, що зростає, а алюміній перебуває в початковій стадії росту. З початком глобального процесу «вуглецевої нейтралізації» мідь буде широко використовуватися в транспортних засобах нової енергії, фотоелектричній генерації, області надвисокої напруги та ін. Саме мідь може стати драйвером нового суперциклу.

У 2021 році виріс світовий попит на залізну руду. Головна причина – капітальні інвестиції Китаю для підтримки економічного імпульсу перед натиском епідемії нового штаму коронавірусу. Коли вона вщухне, то й попит на руду спаде.

Сільськогосподарські культури

Основний попит на ці commodities – знову з Китаю. Він призвів до різкого зростання фʼючерсів на зерно і свинину в минулому році. Великі трейдери, такі як Cargill Inc. і Viterra, кажуть, що ринки зернових культур знаходяться в «міні-суперциклі», який може тривати пʼять років.

Уряди домагаються скорочення використання викопного палива. Це підігріває попит на біопаливо і призводить до зростання цін на соєві боби і олію.

Енергетика (нафта)

Незважаючи на можливе зниження обмежень ОПЕК+ (через надмірне скорочення видобутку Саудівською Аравією), ціни на нафту продовжують зростати. Серед основних причин – високі інфляційні очікування, в першу чергу щодо цін на енергоресурси, відновлення світової економіки й зростання попиту. Нафтові трейдери вказують на те, що скорочення запасів нафти в США відбувається швидше, ніж прогнозувалося. При цьому глобальних структурних змін попиту на нафту, які спричинили б за собою початок суперциклу, немає.

Цінні метали (золото)

Золото – захисний інструмент від інфляції, а не чистий сировинний товар. В останні місяці під впливом зниження реальних процентних ставок у США ціна на золото продовжувала зростати. Але відновлення економіки й прагнення до ризику на ринку повернуло ціни на золото до колишнього рівня. Їхня коливання повʼязане з рухом процентних ставок і премій за ризик. Спекулятивні гравці на ринку збільшують свої довгі позиції на фʼючерсному ринку, що відбувається, коли вартість капіталу падає (зростає інфляція) і ціна переоцінюється. Притому що довгі позиції збільшилися, ETF на золото показали обмежене зростання (5% з квітня по травень 2021-го). Минулого року основним фактором зростання цін на золото був попит ринку на хеджування.

Головне питання інвестора: і що ж робити? В першу чергу, не морочитися термінологією. Суперцикл, несуперцикл – як цей процес не називай, є очевидні тренди та передумови. І головне – склалася ситуація, якою точно варто скористатися. Можна безпосередньо інвестувати в сировинні товари або товарні фʼючерси, вкладати в біржові фонди. Я рекомендую купувати акції компаній, повʼязаних з commodities або їх переробкою. У сфері енергетики це Devon Energy (DVN), Hess Midstream (HESM), Pioneer Natural (PXD), ConocoPhillips (COP).

У металах: Rio Tinto (RIO), Turquoise Hill Resources (TRQ), Newmont Mining (NEM), Freeport-McMoRan (FCX); Alcoa Corp (AA), Arconic (ARNC).

Ще один спосіб – вкластися в логістичні компанії, які також виграють від зростаючого попиту на commodities. Чим далі, тим складніше прогнозувати суперцикли. Але однозначно можна сказати: головний індикатор довгострокового успіху товарів або цілих галузей – запит суспільства. Виграють ті компанії, які можуть відповісти на такий запит і отримати ліцензію від суспільства на стійке зростання упродовж довгих років. Безумовно, зараз це компанії, повʼязані з альтернативною енергетикою, в цілому – екологією та продовольчою безпекою.

Матеріали по темі

 

 

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні