Категорія
Гроші
Дата

За рік сира нафта подорожчала на 85%, природний газ – на 100%. Чи означає зростання цін на сировину початок пʼятого суперциклу

5 хв читання

За рік сира нафта подорожчала на 85%, природний газ – на 100%. Чи означає зростання цін на сировину початок пʼятого суперциклу /Ілюстрація Getty Images

Ілюстрація Getty Images

Суперцикл, або багаторічне зростання цін на сировину, – період великих можливостей для інвесторів. Вкладаючи протягом п'яти і більше років в commodities, вони добре заробляють, не звертаючи уваги на волатильність і просадки

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Останній суперцикл тривав з 2000-го по 2014 рік. Тоді Китай, що вступив в WTO, активізував модернізацію своєї економіки. Обсяг інвестицій в інфраструктуру зробив його найбільшим споживачем більшості сировинних товарів. У 2004-му Даг Кінг заснував хедж-фонд Merchant Commodity Fund, який до піку циклу в 2010-х керував уже $2 млрд.

Більше року ми спостерігаємо стрімке зростання цін на commodities. І в цей раз Китай знову задає тренд. Багато експертів говорять про початкову стадію нового суперциклу. Чи так це? Ставки високі, але точних прогнозів ніхто не дасть. Можна лише проаналізувати динаміку і причини зростання цін, а також передумови для його продовження. І вже з цією інформацією приймати рішення про інвестиції.

Суперцикли – наслідок суперзростання

Перший суперцикл почався в 1890-х, коли США вступили в швидку фазу індустріалізації й урбанізації. Пік цього циклу припав на 1917-й, а сам він тривав до 1930-го.

Початок наступному суперциклу поклала Друга світова війна. Необхідна кількість ресурсів і матеріалів для військових цілей і реконструкції після війни впливали на стрімке збільшення попиту. Пік циклу припав на 1951 рік.

Третій товарний суперцикл тривав з 1970-х до 1980-х, був повʼязаний ыз ростом цін на енергоносії та сировину. При високому попиті пропозиція була обмежена: країни націоналізували видобувну галузь, іноземні інвестори йшли.

Через шість років після закінчення четвертого суперциклу ми побачили новий стрімкий ціновий підйом. За рік сира нафта подорожчала на 85%, природний газ – на 100%. Кукурудза в травні 2021-го (ціновий пік) здорожчала на 129% в порівнянні з аналогічним періодом 2020-го, соєві боби – на 86%, соєва олія – на 154%, а деревина (Lumber) – на 357%.

Значне зростання було відзначено і в категорії «метали». Срібло +43%, платина +33%, паладій +47%, олово +86%.

Як і на початку 2000-х, Китай впливає на процеси. Він перший увійшов у ковідну кризу і першим з неї вийшов. Сильна командно-адміністративна економіка, потужна інфраструктура, запаси сировини з можливістю їх оперативно поповнювати. Китай одним із перших став переходити на електрокари, а фури заміщати залізничним транспортом. Усе це як спосіб вирішити критичну проблему з екологією. До всього цього інвестиції в будівництво доріг, мостів, інфраструктуру 5G. І активне формування запасів під проектні потреби на пʼять років.

Інші причини зростання цін:

1.Відновлення економічної активності і початок нового економічного циклу.

2.Несприятливі погодні умови: посуха в одних сільськогосподарських регіонах і зливи в інших на тлі зростаючого в світі попиту на їжу.

3.Зусилля урядів щодо декарбонізації підвищують попит на «зелену» енергетику. В результаті цього зростає попит на мідь, алюміній, залізну руду, рідкоземельні метали. Це підтверджують інфраструктурний план Байдена і NextGenEU Plan в Європі, в рамках яких закладено кошти на проекти з «зеленої» енергетики. Інфраструктурний бум, скорочення постачання з боку Бразилії та високий попит у Китаї вплинули на зростання попиту на залізну руду. Підвищення цін на мідь виправдано попитом у Китаї, скороченням постачань із Перу та Чилі. «Зелена» енергетика потребуватиме великої кількості металів. Для виробництва електрокарів необхідні рідкоземельні метали, такі як, наприклад, літій та ітрій. Срібло широко використовується в фотоелектричних установках, а електрифікація може стимулювати попит на мідь у найближчі роки.

За оцінками Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), швидкий енергетичний перехід може спричинити потребу в 40-кратному збільшенні споживання літію для електромобілів і поновлюваних джерел енергії, а використання графіту, кобальту й нікелю для цих цілей може вирости в 25 разів. Прагнучи забезпечити відновлення економіки, уряди також витрачають вільні кошти на традиційну інфраструктуру, що створить додатковий попит на сировинні товари.

Промислові товари: мідь, залізна руда, алюміній

Залізна руда і мідь очолили першу хвилю зростання. Потім внутрішні китайські обмеження щодо захисту навколишнього середовища призвели до різкого подорожчання вугілля, арматури й алюмінію. Ціни на залізну руду і мідь досягли історичних максимумів. З квітня 2020 року залізна руда зросла на 204%, а мідь – на 107%. Ціни на вугілля, арматуру, алюміній, нафту марки Brent збільшилися на 155%, 50%, 75%, 164% із квітня 2020-го відповідно.

Аргумент на користь суперциклу: у всьому світі одночасно сталася зупинка економічної активності. Відновлення також відбувається синхронно по мірі проведення країнами вакцинації й відновлення виробництва. Зараз по багатьох товарах більше помітно відновлення цін, а не глобальний цикл.

Тренд на електромобілі підігріває попит на мідь, літій і паладій, які використовуються у виробництві акумуляторів, напівпровідників і турбін нового типу для двигунів ДВС з мінімальними викидами газів.

Мідь має характеристики структурного ринку, що зростає, а алюміній перебуває в початковій стадії росту. З початком глобального процесу «вуглецевої нейтралізації» мідь буде широко використовуватися в транспортних засобах нової енергії, фотоелектричній генерації, області надвисокої напруги та ін. Саме мідь може стати драйвером нового суперциклу.

У 2021 році виріс світовий попит на залізну руду. Головна причина – капітальні інвестиції Китаю для підтримки економічного імпульсу перед натиском епідемії нового штаму коронавірусу. Коли вона вщухне, то й попит на руду спаде.

Сільськогосподарські культури

Основний попит на ці commodities – знову з Китаю. Він призвів до різкого зростання фʼючерсів на зерно і свинину в минулому році. Великі трейдери, такі як Cargill Inc. і Viterra, кажуть, що ринки зернових культур знаходяться в «міні-суперциклі», який може тривати пʼять років.

Уряди домагаються скорочення використання викопного палива. Це підігріває попит на біопаливо і призводить до зростання цін на соєві боби і олію.

Енергетика (нафта)

Незважаючи на можливе зниження обмежень ОПЕК+ (через надмірне скорочення видобутку Саудівською Аравією), ціни на нафту продовжують зростати. Серед основних причин – високі інфляційні очікування, в першу чергу щодо цін на енергоресурси, відновлення світової економіки й зростання попиту. Нафтові трейдери вказують на те, що скорочення запасів нафти в США відбувається швидше, ніж прогнозувалося. При цьому глобальних структурних змін попиту на нафту, які спричинили б за собою початок суперциклу, немає.

Цінні метали (золото)

Золото – захисний інструмент від інфляції, а не чистий сировинний товар. В останні місяці під впливом зниження реальних процентних ставок у США ціна на золото продовжувала зростати. Але відновлення економіки й прагнення до ризику на ринку повернуло ціни на золото до колишнього рівня. Їхня коливання повʼязане з рухом процентних ставок і премій за ризик. Спекулятивні гравці на ринку збільшують свої довгі позиції на фʼючерсному ринку, що відбувається, коли вартість капіталу падає (зростає інфляція) і ціна переоцінюється. Притому що довгі позиції збільшилися, ETF на золото показали обмежене зростання (5% з квітня по травень 2021-го). Минулого року основним фактором зростання цін на золото був попит ринку на хеджування.

Головне питання інвестора: і що ж робити? В першу чергу, не морочитися термінологією. Суперцикл, несуперцикл – як цей процес не називай, є очевидні тренди та передумови. І головне – склалася ситуація, якою точно варто скористатися. Можна безпосередньо інвестувати в сировинні товари або товарні фʼючерси, вкладати в біржові фонди. Я рекомендую купувати акції компаній, повʼязаних з commodities або їх переробкою. У сфері енергетики це Devon Energy (DVN), Hess Midstream (HESM), Pioneer Natural (PXD), ConocoPhillips (COP).

У металах: Rio Tinto (RIO), Turquoise Hill Resources (TRQ), Newmont Mining (NEM), Freeport-McMoRan (FCX); Alcoa Corp (AA), Arconic (ARNC).

Ще один спосіб – вкластися в логістичні компанії, які також виграють від зростаючого попиту на commodities. Чим далі, тим складніше прогнозувати суперцикли. Але однозначно можна сказати: головний індикатор довгострокового успіху товарів або цілих галузей – запит суспільства. Виграють ті компанії, які можуть відповісти на такий запит і отримати ліцензію від суспільства на стійке зростання упродовж довгих років. Безумовно, зараз це компанії, повʼязані з альтернативною енергетикою, в цілому – екологією та продовольчою безпекою.

Матеріали по темі

 

 

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні