Бурштиновий бізнес відлякує інвесторів через чорний ринок. Скільки на ньому можна заробити легально? /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

Бурштиновий бізнес відлякує інвесторів через чорний ринок. Скільки на ньому можна заробити легально?

4 хв читання

Getty Images

Інвесткомпанія Concorde Capital купила компанію з видобутку бурштину. Які в неї види на бурштиновий бізнес

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

«Я планую заробити $25–30 млн виручки на видобутку бурштину», – каже інвестбанкір Ігор Мазепа. 2017 року він став співвласником компанії «Центр Сонячне ремесло». Протягом пʼяти-шести років компанія планує відпрацювати ділянку біля смт Володимирець Рівненської області, на якій залягає близько 40 тонн бурштину. У травні підприємство почало видобуток.

За даними Держгеонадр, Україна посідає третє місце в світі після Польщі та Росії за розвіданими запасами бурштину – близько 1430,8 т. Більша частина покладів знаходиться у Волинській, Рівненській, Житомирській і Київській областях. За даними міністерства екології за 2015 рік щороку в Україні видобувається близько 120-300 т нелегального бурштину. Легальний видобуток у 2019 році становив 2,8 т. Законний видобуток – справа трудомістка, потрібно отримати ліцензію і необхідні дозвільні документи, узгодити бізнес-план у державних відомствах та інвестувати у видобуток. В основному легальний видобуток готові потягнути державні та комунальні підприємства.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сонячне ремесло» в 2007 році заснувала Галина Симха. До 2009 року вона вклала в розвідку родовища 5,5 млн грн. У 2017 році для розвитку бізнесу підприємиця вирішила залучити інвестора. «Мені потрібні були гроші на продовження спецдозволів на видобуток», — згадує вона. Симха познайомилася з Ігорем Мазепою і переконала його прокредитувати підприємство.

Сторони не розголошують суму позики. Ідея співпраці була в тому, щоб отримати спецдозвіл, збільшити видобуток на родовищі, а потім залучити іноземного інвестора, каже Симха. «Центр Сонячне ремесло» отримав право добувати бурштин на ділянці площею 90,2 га до 2029 року. «Ми хотіли побудувати невеликий холдинг, щоб крім видобутку була ще й переробка бурштину-сирцю та виробництво продуктів із нього», – каже вона. За 2014–2017 рік підприємство видобуло 8,5 т із 18 відпрацьованих гектар.

У 2020 році середня ціна бурштину була $500-600/кг. У 2016 році 5-50-грамовий камінь можна було продати за $1300-4500

Оцінка Concorde Capital

Восени 2020 року компанію «Центр Сонячне ремесло» виставили на продаж за $5 млн. Симха розраховувала залучити іноземного інвестора, який вкладе кошти в будівництво потужностей з переробки. Аудит Concorde Capital показав, що реалістичний темп видобутку на цьому родовищі становить від 7 т до 12 т на рік. Ціна активу передбачає прибутковість інвестора на вкладений капітал на рівні 66% в рік. Термін окупності інвестицій – півтора року при середньозваженій ціні бурштину в $600 за 1 кг. Не зумівши продати компанію, Мазепа вирішив сам розвивати проект разом із партнерами: гендиректором Юрієм Благодирем та Галиною Симхою.

Чому не вдалося продати компанію? Коли іноземні інвестори чули про бурштиновий ринок України, то вони відмовлялися від розгляду угоди, – каже Симха. Їх лякала відсутність зрозумілого законодавства і масштаби незаконного видобутку бурштину. Мазепу ж особливості бізнесу в Україні не злякали. «Ми працюємо легально, і те, що відбувається на чорному ринку, нас не стосується», – зауважує він. «Ми порахували і побачили, що у підприємства є економіка, і вирішили самі розвивати проект», – каже Мазепа.

Продають бурштин в Україні, Китаї та арабських країнах, каже Благодир. Купують камінь-сирець переробники. Вони виготовляють із нього сувенірну продукцію і прикраси. Для продажу «Центр Сонячне ремесло» створили онлайн-платформу Amber Trade, де кожен може купити бурштин за принципом аукціону. «Майданчик працює близько місяця, але ми бачимо динаміку зростання цін до 35-50% від стартової ціни», – говорить гендиректор. Станом на 1 липня на майданчику виставлено сім лотів зі стартовою ціною від $404 до $7710.

Згідно з оцінкою Concorde Capital, 2020 року середня ціна усередненої фракції бурштину становила $500-600 за 1 кг. У 2016 році 5-50 грамовий камінь можна було продати за $1300-4500, свідчать дані компанії, що спеціалізується на продажу бурштину, Amber Europe. Головні конкуренти України – росіяни, зазначає Юрій Благодир. За його словами, вони добувають до 500 т на рік – це близько 80-90% світової промислової видобутку бурштину. За словами Мазепи, ціну також розмили нелегальні старателі, які дуже демпінгують. Він вважає, що нове законодавство, прийняте в Україні, може зменшити потік нелегального каменю на світовий ринок, а ціна на видобутий бурштин зросте.

З 2022 року запроваджується кримінальна відповідальність за незаконний видобуток і продаж бурштинового каменю

У грудні 2019 року Верховна Рада прийняла законопроект, що регулює сферу видобутку бурштину. Нові правила замість безлічі дозвільних документів передбачають єдину ліцензію на розвідку з правом видобутку на пʼять років на ділянці до 10 га. Крім того, закон зобовʼязує видобувачів проводити рекультивацію землі, а рента на видобуток бурштину знижується з 25% до 10%. З 2022 року запроваджується кримінальна відповідальність за незаконний видобуток і продаж бурштинового каменю. Ухвалення закону збільшило кількість легальних видобувачів бурштину. За даними Держгеонадра, якщо 2017 року тільки девʼять компаній отримали спецдозвіл на легальний видобуток, то 2020-го – 23 підприємства.

З них видобуток здійснюють три компанії: держпідприємство «Бурштин України», комунальне підприємство «Волиньприродресурс» і приватне підприємство «Центр Сонячне ремесло». «Вони купували спецдозволи за старим законодавством і на інших умовах отримали право використовувати землю», – каже Микола Котнюк, засновник компанії «Бурпром». Його компанія купила за понад 16 млн грн дві ділянки в Рівненській області в 2020 році, але видобуток ще не почала.

Заважають правові зволікання. Щоб почати видобуток, підприємець повинен укласти договір з держагентством лісових ресурсів, але Кабінет Міністрів не затвердив бланк договору. «Немає бланка, немає договору, немає права освоювати землю», – каже Котнюк. Він тільки може проводити геологічне вивчення надр. Котнюк купив пошкоджені нелегальними старателями ділянки, які вважаються розвіданими. «Ніхто не знає які там поклади, – каже підприємець. – Ми пішли в цю справу на свій страх і ризик».

Котнюк вирішив займатися видобутком, тому що повірив у створення легального українського ринку бурштину і сподівається на цьому заробити. Підприємець не прогнозує свій заробіток, кажучи, що зможе це зробити тільки після початку видобутку. «Все залежить від ціни, яка може вирости завдяки легалізації ринку», – каже він. У майбутньому підприємець має намір зайнятися переробкою видобутого бурштину. Ціна на бурштин та інвестиційна привабливість галузі вже росте, зазначає Юрій Благодир. «Якщо держава спростить процедуру отримання всіх дозволів і видобувач зможе освоювати родовище відразу після отримання ліцензії, то це докорінно змінить ситуацію», – каже він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд