Категорія
Новини
Дата

Бізнес у квітні погіршив оцінки своєї діяльності через послаблення гривні до євро та дефіцит кадрів – НБУ

1 хв читання

Український бізнес дещо знизив оцінки своєї економічної активності у квітні, наблизившись до нейтрального рівня, йдеться у повідомленні НБУ. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) склав 49,4, порівняно з 51,8 у березні 2025 року та 52,3 у квітні 2024 року.

Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.

Деталі 

  • Основними причинами стали невизначеність щодо війни, зростання витрат на сировину й оплату праці, прискорення інфляції, послаблення гривні до євро, несприятливі погодні умови та брак кваліфікованих кадрів.
  • Позитивними факторами залишалися стабільний споживчий попит, міжнародна фінансова допомога та краща, ніж очікувалося, ситуація в енергосекторі.
  • Промислові підприємства зберегли найвищий рівень оптимізму завдяки сталому попиту, нарощенню виробництва та вдосконаленню логістики: секторальний індекс знизився до 51,8 (з 53,1 у березні 2025 року, 51,7 у квітні 2024 року). 
  • Вони прогнозують зростання обсягів виробництва й нових замовлень, зокрема експортних, але очікують скорочення запасів сировини та матеріалів, а також послаблення незавершеного виробництва. Оцінки щодо залишків готової продукції залишилися песимістичними.
  • Торговельний сектор зберіг позитивні оцінки завдяки достатній пропозиції товарів і сталому попиту: секторальний індекс склав 51,2 (54,0 у березні 2025 року, 51,8 у квітні 2024 року). 
  • Проте компанії стали менш впевненими в зростанні товарообороту та закупівель, а також песимістичніше оцінили залишки товарів. Очікування щодо зниження торговельної маржі збереглися, хоча темпи сповільнилися.
  • Будівельні компанії знизили оцінки через погіршення погодних умов: секторальний індекс впав до 47,3 (з 52,9 у березні 2025 року, 53,4 у квітні 2024 року). Очікування щодо зростання обсягів будівництва, нових замовлень і закупівель сировини послабилися. 
  • Будівельники також прогнозують сповільнення закупівлі послуг підрядників через зростання їхньої вартості та обмежену доступність.
  • Сфера послуг залишилася найобережнішою через безпекові ризики та нестачу кадрів: секторальний індекс знизився до 46,3 (з 48,8 у березні 2025 року, 53,1 у квітні 2024 року). На відміну від березня, компанії очікують зменшення обсягів наданих послуг, замовлень і послуг у процесі виконання.
  • Підприємства промисловості, торгівлі та послуг зберігають високі очікування щодо зростання закупівельних цін і тарифів на власну продукцію, тоді як будівельники прогнозують їх зниження. 
  • Оцінки зайнятості погіршилися: будівництво планує збільшення штату, торгівля не очікує змін, а промисловість і послуги прогнозують скорочення персоналу.

Контекст 

Опитування підприємств проводилося в період з 3 по 23 квітня 2025 року. У ньому взяли участь 528 компаній. Серед респондентів: 43,8% – представники промисловості, 26,5% – сфери послуг, 24,6% – торгівлі, а 5,1% – будівельного сектору. За розміром бізнесу: 28,8% склали великі підприємства, 26,7% – середні, і 44,5% – малі.

Щодо зовнішньоекономічної діяльності: 31,1% опитаних здійснюють як експорт, так і імпорт; 9,8% займаються лише експортом, 17,8% – тільки імпортом, а 41,3% взагалі не провадять зовнішньоекономічних операцій.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Другий випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні