На час дії воєнного стану дозволи та ліцензії переводяться на декларативний принцип. Це передбачає урядовий законопроєкт № 7331, який 17 липня ухвалила у другому читанні Верховна Рада, повідомила пресслужба Мінекономіки. Законопроєкт покликаний спростити ведення бізнесу.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Деталі
- Українці зможуть розпочинати власну справу, яка потребує отримання дозволів чи ліцензій, безоплатно задекларувавши відповідну діяльність. Крім високоризикованих видів діяльності, перелік яких затвердить Кабмін.
- Подати передбачені законодавством документи, як от заявки на продовження дії дозволів, відповідну звітність та інші документи буде потрібно після закінчення дії воєнного стану, пояснила перша віцепремʼєрка – міністерка економіки Юлія Свириденко.
- Декларація, подана за цим законом, прирівнюється по статусу до дозволу, ліцензії чи інших результатів надання публічних (електронних публічних) послуг. Декларації, подані раніше, продовжують діяти відповідно до цього закону.
- Декларація може бути подана в будь-якому місці країни – незалежно від того, де розташоване підприємство, чи мешкає підприємець.
- Декларація дійсна на період дії воєнного стану та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан (але не менше трьох місяців з дня його припинення чи скасування). Після цього підприємець має звернутися за відповідними дозволами чи ліцензіями до дозвільних органів. В разі такого звернення декларація буде чинною до отримання дозволу або ж відмови.
- Отримані раніше дозволи, ліцензії, терміни яких закінчуються, автоматично продовжуються до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан (але на термін не менший трьох місяців з дня його припинення чи скасування).
- У період дії воєнного стану переоформлювати раніше отримані дозвільні документи, вносити зміни до інформації в декларації тощо не потрібно – навіть якщо настали визначені законодавством терміни для цього.
- Обов’язкові звіти, повідомлення, документи, що не подавалися під час воєнного стану, мають бути подані до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан (але не менше трьох місяців з дня його припинення чи скасування).
- Планові перевірки з питань видачі дозвільних документів на час дії воєнного стану припиняються.
- Порядок подання декларації та перелік видів діяльності, на яких дія закону не розповсюджується, визначає уряд.
- Протягом 15 днів після набуття чинності законом дозвільні органи мають опублікувати на своїх офіційних вебсайтах переліки декларацій про провадження госпдіяльності, які були подані до набрання чинності цим законом. А уряд протягом двох місяців має ухвалити підзаконні акти, необхідні для виконання закону.
Контекст
Підприємці можуть стикнутися приблизно з 1000 інструментів регуляції своєї діяльності – 528 дозволів, 224 ліцензії, 157 погоджень, 145 висновків, 121 свідоцтво, 55 декларацій, 42 повідомлення та 23 посвідчення. А ще – кілька тисяч ДБНів, які регулюють будівництво, та СанПІНів, санітарних правил. За такої кількості інструментів регулювання створювати й вести власний бізнес непросто.
13 січня 2023 року уряд створив Міжвідомчу робочу групу з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності. До неї увійшли, зокрема, представники міністерств економіки, цифрової трансформації, захисту довкілля та природних ресурсів, юстиції, фінансів, регуляторної служби.
Від початку повномасштабного вторгнення уряд вже перевів на декларативний принцип 58 дозволів, 13 ліцензій та до 500 інших публічних послуг для бізнесу. За даними Мінекономіки, в межах реформи дерегуляції було переглянуто понад 1300 регуляторних інструменти для бізнесу, з яких 456 рекомендували скасувати, 584 – спростити.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.