Категорія
Новини
Дата

ЄС зменшив споживання російського газу, його частка в імпорті скоротилась до 18%

2 хв читання

Частка російського газу в імпорті Євросоюзу скоротилася з 45% у 2021 році до 18% у червні 2024 року, водночас імпорт від таких партнерів, як Норвегія та США, збільшився, повідомляє Єврокомісія. Блок скоротив попит на газ у період із серпня 2022 року до травня 2024 року на 138 млрд кубометрів.

Європа намагається позбутися залежності від російського газу. До вторгнення в Україну Росія постачала Європі 155 млрд кубометрів газу на рік.

Ключові факти

  • «Цього року звіт показує, що ми більше не знаходимося у владі трубопроводів Путіна, і ми продовжуємо підтримувати наших українських партнерів у міру наближення зими», – заявила єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон.
  • Згідно із повідомленням, ЄС досяг свого 90-відсоткового зимового показника зберігання газу 19 серпня, значно раніше крайнього терміну 1 листопада.
  • За словами Сімсон, ЄС готовий до закінчення дії транзитної угоди між Україною і Росією цього року.
  • Вона додала, що блок, як і раніше, повністю відданий поетапній відмові від російського газу. «Як перший крок ми разом з державами-членами готуємося до припинення дії угоди про транзит газу через Україну. Ми робимо це вже кілька місяців. Ми розпочали підготовку два роки тому. ЄС готовий жити без цього російського газу, що надходить українським транзитним маршрутом», – наголосила Сімсон.
  • Ціни на енергоносії більш стабільні і залишаються значно нижчими від пікових рівнів енергетичної кризи 2022 року.
  • Також відзначається значний прогрес ЄС в області відновлюваних джерел енергії. Вітроенергетика випередила газ і стала другим за величиною джерелом електроенергії в ЄС після атомної, а до першої половини 2024 року відновлювані джерела енергії виробляли 50% електроенергії в ЄС. 
  • ЄС продовжує підтримувати Україну на тлі безперервних російських атак на енергосистему. До 31 липня 2024 року понад 40% усіх пожертвувань від держав-членів було направлено в енергетичний сектор, а загальний внесок Механізму цивільного захисту ЄС оцінюється у більш ніж €900 млн. Фонд підтримки енергетики України (UESF) також мобілізував понад €500 млн.

Контекст

Після вторгнення більшість країн Європейського союзу шукали альтернативи після того, як Росія обмежила потоки у регіон у відповідь на підтримку Києва. Норвегія тепер постачає 30% газу блоку, але для деяких країн, включаючи Австрію, Угорщину та Словаччину, «Газпром» залишається критично важливим постачальником. 

Близько половини газу проходить через Україну, пʼятирічна транзитна угода «Газпрому» закінчується у грудні 2024 року. Київ неодноразово заявляв, що не продовжуватиме угоду, але європейські чиновники ведуть переговори про те, щоб газ продовжував надходити через країну.

Росія роками заявляла, що планує розширити продажі до Китаю, але в найближчому майбутньому ця азіатська країна не наблизиться до розміру європейського ринку «Газпрому» до вторгнення. Середні ціни на східний експорт набагато нижчі.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд