Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заочно визнав винним колишнього нардепа Олександра Онищенка у заволодінні 740 млн грн під час видобутку та продажу природного газу «Укргазвидобування» й призначив йому 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Про це йдеться у повідомленні пресслужби Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Онищенко перебуває за межами України.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Водночас фінансова директорка Онищенка Олена Павленко отримала 12 років увʼязнення, повідомив юрист Центру протидії корупції Вадим Валько.
- Онищенка і Павленко визнали винними в організації «газової схеми», через яку компанія «Укргазвидобування» зазнала понад 740 млн грн збитків.
- Правоохоронці заявляють, що в злочинній організації було 29 осіб. Вони всі отримали підозри, а восьмеро підозрюваних визнали свою провину й уклали угоди про визнання винуватості.
- Під час розслідування заарештували €6 млн, один літак, офіс, 10 квартир, девʼять будинків, 10 земельних ділянок, 11 автомобілів, 39 банківських рахунків на загальну суму 315 млн грн.
Контекст
НАБУ та САП заявили про викриття організаторів схеми з розкрадання коштів під час видобутку і продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ «Укргазвидобування» у червні 2016 року.
За версією слідства, очолювали злочинне угрупування, крім самого Онищенка, його матір Інесса Кадирова і бізнесмен Валерій Постний. Їх та інших фігурантів справи вперше затримали у червні 2016-го, однак відпустили під заставу.
У липні 2016 року Верховна Рада зняла з Онищенка недоторканність, але той втік з України та перебуває в розшуку.
Досудове розслідування щодо Онищенка НАБУ завершило у липні 2018-го. У лютому 2019 року його справа пішла до суду. ВАКС 21 січня 2020-го почав слухати справу Онищенка заочно.
Німецькі правоохоронці 29 листопада 2019 року затримали Онищенка в місті Аахен за запитом НАБУ і САП. Але місцевий суд тоді відмовив в екстрадиції, бо нібито існує значна ймовірність того, що в разі екстрадиції в Україні «не буде дотримано мінімальних стандартів міжнародного права щодо умов утримання в тюрмах».
У січні 2021-го США внесли Онищенка до санкційного списку за участь у «російській мережі втручання у вибори президента США». У жовтні того ж року стало відомо, що Онищенко отримав російське громадянство.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.