Категорія
Новини
Дата

Індекс ділових очікувань впав нижче 100. У підприємств переважають песимістичні настрої

2 хв читання

Бізнес стримано оцінив свою ділову активність у наступні 12 місяців. Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) у другому кварталі становив 99,5% порівняно зі 103% у першому кварталі цього року. Такі результати опитування керівників компаній, яке проводилося у травні, опублікував Національний банк.

Значення індексу більше 100 означає перевагу в суспільстві позитивних економічних настроїв, нижче 100 – негативних.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Ключові факти

  • Учасники опитування мали слабкі очікування щодо кількості працівників і майбутнього фінансово-економічного стану своїх підприємств. Водночас респонденти продовжують очікувати збільшення майбутніх обсягів реалізації власної продукції, а також інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар, хоча й нижчими темпами. 
Індекс ділових очікувань впав нижче 100. У підприємств переважають песимістичні настрої /Фото 1
  • Війна та її наслідки залишаються головним чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва, зазначив НБУ. Суттєво посилився вплив таких чинників, як високі ціни на енергоносії, сировину та матеріали, значні курсові коливання, брак кваліфікованих працівників. 
Індекс ділових очікувань впав нижче 100. У підприємств переважають песимістичні настрої /Фото 2
  • Бізнес стримано оцінив обсяги виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців: баланс відповідей – «мінус» 0,3% (у І кварталі 2024 року – 8,5%). Зменшення спрогнозували підприємства більшості видів економічної діяльності, крім сільського господарства, переробної промисловості, енерго- та водопостачання. 
  • Поліпшення інфляційних очікувань тривало сьомий квартал поспіль: у другому кварталі 2024 року очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 9% порівняно з 11% у попередньому кварталі. 
  • Очікування щодо девальвації національної валюти посилились: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 41,61 грн/$ (в попередньому кварталі – 40,44 грн/$. 
  • Частка респондентів, які прогнозують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців коливатиметься в діапазоні 42,1–44,0 грн/$, зросла за квартал з 24,2% до 35,3%. 
  • Поточний фінансово-економічний стан підприємств погіршився: баланс відповідей становив «мінус» 4,3% порівняно з «мінус» 1,4% у І кварталі. 
  • Очікування респондентів щодо фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців послабилися: баланс відповідей – «мінус» 0,2% (у І кварталі – 3,7%).
  • На тлі збільшення потреби в позикових коштах найближчим часом частка респондентів, які планують брати банківські кредити, зросла до 36,4% (у І кварталі – 34,9%). Підприємства, що планують залучати кредити, традиційно надають перевагу кредитам у національній валюті – 81,6% (у І кварталі – 81,1%). Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються зависокі ставки – 46,2% відповідей. 
Індекс ділових очікувань впав нижче 100. У підприємств переважають песимістичні настрої /Фото 3

Про опитування

Квартальне опитування проводилося з 30 квітня до 27 травня 2024 року. В опитуванні взяли участь 660 підприємств із 21 регіону країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької, Луганської та Херсонської областей). 

Серед опитаних підприємств 21,4% – компанії оптової й роздрібної торгівлі, 18.6% – переробної промисловості, 14,2% – сільського господарства, 13% – транспорту та зв’язку, 6,7% – добувної промисловості, 4,8% – енерго- та водопостачання, 3% – будівництва, 18,2% – інші; 30,2% респондентів – великі підприємства, 37,4 % – середні, 32,4% – малі. Результати опитувань відображають лише думку респондентів – керівників підприємств, а не оцінки НБУ.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд