Категорія
Новини
Дата

Бізнес у травні повернувся до негативної оцінки ділової активності – НБУ

2 хв читання

Після двох місяців позитивних настроїв поспіль у травні бізнес погіршив оцінки результатів своєї діяльності, повідомляє НБУ. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у травні знизився до 48,0 з 52,3 у квітні.

У травні минулого року ІОДА залишався вище нейтрального рівня (50 пунктів) і становив 50,5.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • Факторами, які ускладнили економічну активність та вплинули на погіршення очікувань підприємств, стали: посилення інтенсивності бойових дій та обстрілів інфраструктурних об’єктів, дефіцит електроенергії, зростання виробничих витрат через високі ціни на пальне та здорожчання логістики, слабкий інвестиційний попит.
  • Також негативно повпливали погіршення курсових очікувань, значний дефіцит кваліфікованих кадрів та невизначеність щодо подальшого перебігу бойових дій і умов мобілізації співробітників.
  • Підприємства промисловості погіршили оцінки щодо результатів своєї діяльності на найближчу перспективу під впливом високих безпекових ризиків, здорожчання виробничих витрат та дефіциту електроенергії: секторальний індекс у травні становив 48,8 (у квітні – 51,7). Водночас минулого року у травні цей показник становив – 50,4.
  • Підприємства торгівлі також погіршили свої очікування на тлі здорожчання імпорту, високих цін на пальне та зниження попиту: секторальний індекс – 47,7 (у квітні – 51,8 ). Для порівняння у минулому році – 52,7.
  • Підприємства будівництва песимістично оцінили свої економічні результати, незважаючи на сприятливі погодні умови та сталий внутрішній попит: секторальний індекс – 49,8 (у квітні – 53,4). У травні 2023-го – 51,3.
  • Підприємства сфери послуг найстриманіше оцінили результати своєї діяльності та погіршили очікування щодо економічних перспектив, зважаючи на брак кваліфікованих кадрів, здорожчання логістичних витрат та слабкий попит: секторальний індекс знизився до 47,2 (у квітні – 53,1). У травні минулого року індекс становив 48,9.
  • Більшість опитаних очікують на сповільнення темпів зростання цін/тарифів на власну продукцію чи послуги.
  • Водночас ситуація на ринку праці залишається нестійкою. Підприємства будівництва очікували на незначне збільшення загальної чисельності працівників. Керівники інших секторів – очікували на подальше скорочення персоналу, найбільше – у сфері послуг.

Контекст

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 6 до 23 травня. В опитуванні взяли участь 449 підприємств. Серед опитаних підприємств 44,9% – компанії промисловості, 29,2% – сфери послуг, 21% – торгівлі, 5% – будівництва; 30,8% респондентів – великі підприємства, 28% – середні, 41,2% – малі.

33,3% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 10,3% – лише експортні операції, 17,3% – лише імпортні операції, 39,2% – не здійснюють зовнішні економічні операції.

У березні бізнес уперше за останні п’ять місяців оптимістично оцінив перспективи свого економічного розвитку. Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зріс до 52,0. У квітні ІОДА зріс до 52,3.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні