У серпні український бізнес вказав на значне падіння темпів відновлення виробництва. Серед негативних тенденцій – зростання частки підприємств, які заявляють про брак робочої сили. Про це свідчать дані щомісячного опитування підприємств, яке Інститут економічних досліджень (ІЕД) провів серед 458 промислових підприємств у серпні 2024 року.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- У порівнянні з липнем Індекс відновлення ділової активності суттєво погіршився: з 0,13 до 0,08 (шкала від -1 до +1). При цьому значення ІВДА залишилось найнижчим для мікропідприємств та зменшувалось другий місяць поспіль.
- Частка підприємств, що працюють на 100% потужності, в серпні у порівнянні з попереднім місяцем суттєво не змінилась (10% проти 11%). Тоді як частка підприємств, що працюють із завантаженістю до чверті потужності, зросла в чотири рази: із 4% до 15%.
- Частка компаній, які не можуть передбачити фінансово-економічну ситуацію на підприємстві на наступні пів року, дещо зменшилась – з 28% в липні до 21,2% в серпні.
- Частка компаній, які не можуть передбачити, що буде з діяльністю підприємства у наступні два роки, залишається стабільною з травня 2024-го – на рівні близько 30%.
- Термін нових замовлень у компаній зріс майже вдвічі: з чотирьох місяців у липні до семи у серпні. Це найбільший показник за останній рік.
- Зросла частка підприємств із замовленнями на рік та більше наперед (до 18%). А частка підприємств, які мають замовлення не більше ніж на два місяці, склала 46%, що стало найменшим рівнем за останній рік.
- Дещо змінився рейтинг перешкод для діяльності бізнесу. Проблеми з електропостачанням залишаються на першому місці третій місяць поспіль, водночас частка респондентів, які зазначали у серпні це як проблему, знизилась до 65% проти 78%.
- Суттєво збільшилась частка тих, хто повідомляв про брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду працівників: з 47% до 63%. Ця проблема посіла друге місце серед інших перешкод для ведення бізнесу.
- На третьому місці в рейтингу перешкода «небезпечно працювати». Показник цієї перешкоди зменшився з 58% у липні до 46% в серпні.
- Щодо дій уряду, то частка негативних оцінок істотно зросла: із 21% до 31%. За останній рік це найвищий показник. 72% респондентів негативно оцінюють ініціативу уряду щодо збільшення податків.
У щомісячному опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь близько 500 українських промислових підприємств, що розташовані у 21 із 27 областей України. Опитування проводиться на щомісячній основі з травня 2022 року.
Контекст
На початку вересня Національний банк опублікував результати щомісячного опитування підприємств. За його даними, у серпні індекс оцінки ділової активності збільшився до 48,4 порівняно з 44,4 у липні.
Після травневого опитування (48,0) індекс очікувань ділової активності відчутно знизився – до 43,6 у червні та 44,4 в липні.
Водночас у серпні покращенню оцінок бізнесу сприяли кілька факторів: поступова адаптація до проблем в енергетиці; бюджетне фінансування на відновлення інфраструктури; внутрішній попит та достатня пропозиція товарів; стабільна робота морського коридору.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.