Україна та Об’єднані Арабські Емірати підписали спільну заяву про завершення переговорів про угоду про всеосяжне економічне партнерство. Це дозволяє розпочати підготовку до підписання угоди у найбільш економічно просунутому регіоні Близького Сходу, йдеться у повідомленні пресслужби Мінекономіки. Товарообіг між країнами суттєво скоротився в порівнянні з довоєнним періодом.
Ключові факти
- Документ підписали 26 квітня в Абу Дабі перша віцепремʼєр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко та Державний міністр зовнішньої торгівлі ОАЕ Тані бін Ахмед Аль Зеюді.
- За результатами переговорів вдалося домовитися про значну лібералізацію доступу як до ринків товарів, так і до ринків послуг, а також наблизитися до поглиблення співпраці в торговельній, інвестиційній, економічній, цифровій та інших сферах, йдеться у повідомленні.
- Угода охоплюватиме не лише ОАЕ, але загалом регіони Перської затоки, зазначила Свириденко. «Тобто це вихід не лише на ринок Еміратів, а вихід на глобальний ринок. Бо Емірати – це торговельний, економічний, фінансовий хаб. Емірати займають перші сходинки з погляду логістики торгівлі», – пояснила перша віцепремʼєрка.
- За її словами, це не класична угода ЗВТ, а всеохопна, тобто включає товари, послуги, інвестиції, цифрову торгівлю та інше. «Тому закінчення переговорів щодо угоди – історична подія у наших двосторонніх відносинах», – наголосила Свириденко.
- Після підписання зазначеної заяви сторони мають розпочати юридичну вивірку проєкту угоди, а також внутрішньодержавні процедури, необхідні для її підписання.
- Угода може сприяти збереженню позитивного сальдо торгівлі товарами, зазначило Мінекономіки. У середньо- та довгостроковій перспективі може вплинути на зміщення траєкторії розвитку реального ВВП на 0,10%, свідчать розрахунки міністерства.
- Серед секторів найвищі темпи приросту очікуються у транспортній сфері, а також у металургії, харчовій промисловості, зокрема борошномельному виробництві та виробництві олії. Очікується зростання експорту металів та рослинної олії.
Контекст
У 2023 році Україна експортувала до ОАЕ товарів на суму $214 млн, свідчать дані Держмитслужби. Отже, на ОАЕ припадало 0,6% всього експорту України.
Понад 80% експорту генерує продукція АПК. Зокрема, значними статтями експорту є рослинні олії, курятина, пшениця, яблука, соя та макуха. Також суттєвими є поставки безшовних сталевих труб.
Імпорт товарів з ОАЕ до України у 2023 році склав $164 млн. Частка ОАЕ в українському імпорті становила 0,3%. Україна імпортує з ОАЕ передусім енергоресурси – понад половина товарного імпорту.
Ненафтова торгівля між двома країнами минулого року сягнула $386 млн, в порівнянні з більш ніж $800 млн до вторгнення РФ в Україну, заявив Тані бін Ахмед Аль Зеюді в інтервʼю місцевим медіа.
Спільні інвестиції між двома країнами досягли $360 млн у 2022 році в декількох секторах, включаючи логістику та інфраструктуру, подорожі та туризм, а також технології, йдеться у повідомленні.
Багаті на енергоносії ОАЕ підписали подібні угоди з кількома країнами, на які вони націлені для зростання торгівлі, зокрема з Індією, Ізраїлем та Туреччиною. У 2021 році країна Перської затоки заявила, що планує поглибити свої торговельні звʼязки з країнами зі швидкозростаючою економікою, інвестувавши $150 млрд.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.