Українські аграрії встигнуть посіяти озиму пшеницю на прогнозованих площах у 4,5–5 млн га попри посуху, повідомив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Тарас Висоцький.
Земля надто суха для посіву озимих культур та проведення необхідних робіт із підготовки до посадки, повідомляють аграрії.
Ключові факти
- «Зараз фактично триває посів озимої пшениці. Ще не активно, бо в більшості регіонів України посуха, відсутня волога в ґрунті. Ми тільки на старті посівної кампанії з точки зору обсягів. У західних регіонах, на Одещині опади пройшли і створюються сприятливі умови для посіву озимих культур, зокрема пшениці», – сказав він.
- Висоцький пояснив, що оптимальне вікно для посіву озимої пшениці – до середини жовтня, а в деяких регіонах – і до кінця жовтня.
- «Поки що час для посіву є. З урахуванням цих факторів плани щодо посіву озимої пшениці не зменшені і діапазон від 4,5 до 5 млн га залишається актуальним. Звісно, далі все залежатиме від погодних факторів. Сподіваємося, що в другій половині вересня – в жовтні погода дозволить ці плани реалізувати», – сказав він.
- Урядовець нагадав, що врожай пшениці в 2024 році становив близько 22 млн т. Внутрішнє споживання сягає майже 6 млн т. Тобто Україна зібрала пшениці втричі більше, ніж складає споживання всередині країни. Щоб не допустити надмірного експорту пшениці, між Міністерством аграрної політики та продовольства, виробниками і трейдерами було підписано меморандум, в якому зазначено, що експорт не може бути більшим за 16,2 млн т пшениці в поточному році.
- Згідно з меморандумом, кількість пшениці, необхідна для внутрішнього споживання, буде доступна. Якщо цієї позначки буде досягнуто, то в уряду є можливість зупинити експорт.
- За даними Мінагрополітики, в Україні вже намолочено 39,06 млн т нового врожаю, зібраного на площі 10,9 млн га. Загалом зібрано 30,08 млн т зернових, 8,2 млн т олійних та 741 500 т цукрового буряку.
Контекст
Посуха в Україні сповільнила сівбу озимих культур, писало напередодні агентство Bloomberg. Землі надто сухі, щоб садити на них будь-які культури. Хоча ціни на пшеницю значно нижчі від піку, встановленого після вторгнення РФ до України, вони зросли в останні тижні.
Виробництво пшениці в Україні приблизно на третину нижче за довоєнний рівень після того, як вона втратила землі через вторгнення. Посівна площа України становить приблизно половину від того, що було в цей же час минулого року.
Вища за норму температура в Україні у другий тиждень вересня, згідно з даними Міністерства сільського господарства США, «погіршила посуху» для посіву озимих культур і раннього зростання.
Дощі цього тижня повинні трохи допомогти ґрунтовій вологості для чорноморської пшениці, але для значного покращення і щоб розвіяти побоювання щодо посухи, потрібно набагато більше, повідомив синоптик Maxar.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.