Нацбанк не погодиться з позасудовим доступом будь-якого держоргану до банківської таємниці українців, наголосив голова Національного банку Андрій Пишний в інтерв’ю Forbes.
Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine
Ключові факти
- Міністр фінансів Сергій Марченко допустив, що податкова отримає доступ до банківської таємниці українців. Однак очільник НБУ наголосив, що банківська таємниця – один із фундаментальних інститутів довіри до банків і фінансової системи.
- «НБУ готовий обговорювати процедуру, регламенти, але не може погодитися з безконтрольним та необмеженим позасудовим доступом до банківської таємниці для будь-якого органу», – зазначив Пишний.
- Також голова Нацбанку зазначив, що в ЄС, куди прагне вступити Україна, є власні правила боротьби з ухиленням від сплати податків, але жодне з них не дає необмеженого доступу до банківської таємниці.
- «Тому не можна сказати, що банківські дані в Україні будуть розкриті в неконтрольованому і нерегламентованому обсязі», – запевнив Пишний.
Контекст
У січні 2025-го міністр фінансів виступив за надання податковій доступу до банківської таємниці. «Максимальна прозорість і відкритість у сплаті податків – це наше майбутнє, – сказав Марченко. – І ми не маємо боятися розкривати банківську таємницю, яка, як ми вважаємо, від чогось нас захищає. Банківська таємниця захищає злодіїв і злочинців».
Скасування банківської таємниці в нинішньому вигляді відбудеться у межах євроінтеграції України, вважає Марченко.
Про загрози від розкриття банківської таємниці для Forbes розповідали виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук та фахівець з питань правової політики Економічної експертної платформи Єфрем Лащук.
![Чи надасть Нацбанк Мінфіну доступ до банківської таємниці, доля карткових обмежень, де зупиниться інфляція і хто скуповує валюту. Велике інтерв’ю голови НБУ /Фото пресслужба НБУ](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/a/ce/c582997c-b1897f25ca101790f8f9bcdab1347cea.jpg?v=0611_4)
![Доступ податкової до банківської таємниці без рішення суду. Це світова практика, стверджує Мінфін. Які загрози це несе для бізнесу? Розповідають експерти CASE Україна Дмитро Боярчук та Єфрем Лащук /Фото Getty Images](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/4/9a/9af2ad1e-b366ebe8b4881da4305523ae8f7f89a4.jpg?v=2481_1)
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.