Україна представила Єврокомісії план із обмеження експорту сільгосппродукції, який мав би замінити односторонні обмеження українського імпорту, проте держави-члени ЄС, що межують з Україною, 18 вересня відкинули пропозиції Києва. Про це пише польське видання PAP з посиланням на джерела.
⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося.
Ключові факти
- За даними видання, пропозиція Києва передбачає, що Мінекономіки України самостійно ухвалюватиме рішення про надання дозволів на експорт зерна до ЄС, зокрема до пʼяти країн-сусідів, навіть якщо вони виступатимуть проти таких дозволів.
- Щодо дозволів Україна запропонувала консультації з країнами ЄС та Єврокомісією, але, незалежно від результатів консультацій, остаточне рішення залишатиметься за Києвом, пише видання.
- Як зазначає PAP, постійний представник Польщі в ЄС Анджей Садось на зустрічі в Брюсселі розкритикував українську пропозицію. Він вважає, що вона не вирішує питання контролю та обмеження постачання українського зерна.
- Джерело в ЄС повідомило PAP, що сусідні з Україною держави виступили проти пропозиції Києва.
- Крім того, після заяв про те, що Україна позиватиметься до СОТ про порушення її прав, Польща, Угорщина та Словаччина відмовилися від участі у платформі щодо експорту української аграрної продукції, зазначає видання.
Контекст
15 вересня Єврокомісія оголосила, що не буде продовжувати обмеження на імпорт сільгосппродукції з України після 15 вересня.
Виконавчий орган ЄС проаналізував вплив обмежень експорту чотирьох категорій сільгосппродукції на ринок ЄС і дійшов висновку, що вони посприяли виправленню цінових стрибків на ринках пʼяти держав – членів ЄС, які вимагали заборони.
Водночас в Єврокомісії зазначили, що Україна погодилася запровадити будь-які правові заходи – наприклад систему ліцензування експорту – протягом 30 днів, щоб уникнути сплеску цін на зерно.
Водночас Польща, Словаччина та Угорщина оголосили про односторонні обмеження на імпорт українського зерна. У відповідь Україна планує подати позов до арбітражу СОТ проти цих країн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.