Категорія
Новини
Дата

«Торговельний безвіз». Уряд розраховує на перехідний період після 5 червня

1 хв читання

Уряд України веде активні перемовини з Єврокомісією про можливість запровадження перехідного режиму безвізової торгівлі після 5 червня, коли спливає термін дії автономних торговельних преференцій ЄС для українського експорту. Про це розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль на «Годині уряду» у Верховній Раді 16 травня.

Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.

Деталі

  • Уряд розраховує до 5 червня домовитися про перехідний механізм, який дозволить зберегти режим вільної торгівлі з ЄС до завершення переговорів і внесення змін до статті 29-4 угоди про асоціацію, сказав Шмигаль.
  • Минулого року Україна та Єврокомісія погодили, що торговельні преференції для України мають бути закріплені в оновленій редакції угоди про асоціацію на весь період її дії, нагадав премʼєр. Відтоді, за його словами, тривають переговори з цього питання, і Єврокомісія вже розпочала відповідну роботу.

Контекст 

ЄС готується різко скоротити безмитний доступ для українського експорту, що може завдати удару по економіці України вже у червні. Як повідомляла FT, причина – тиск з боку Польщі та інших країн ЄС, які хочуть захистити власних фермерів напередодні виборів.

Автономні торговельні заходи (ATM) ЄС запровадив у 2022 році на підтримку українського бізнесу після повномасштабного вторгнення РФ. 

13 травня 2024-го Рада ЄC схвалила продовження тимчасових заходів лібералізації торгівлі для України ще на рік, до 5 червня 2025 року. Одночасно рішенням передбачено застосування механізму екстреного гальмування для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів у разі, якщо імпорт цих продуктів у 2024-му перевищить середні обсяги імпорту, зафіксовані в другій половині 2021 року та протягом усього 2022-го та 2023-го років.

За оцінками уряду України, повернення до довоєнних умов торгівлі може коштувати економіці країни €3,5 млрд щороку. 

Бізнес закликав Єврокомісію продовжити «торговельний безвіз» з Україною, оскільки його скасування може мати відчутні негативні наслідки.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Другий випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні