Категорія
Новини
Дата

«Припинення діяльності або закриття». Бізнес просить Єврокомісію продовжити «торговельний безвіз» із Україною

2 хв читання

Європейська Бізнес Асоціація (ЕВА) звернулася до президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн і єврокомісарів із закликом продовжити режим безбар’єрної торгівлі з ЄС для України, йдеться у заяві ЕВА 11 квітня. Бізнес-спільнота наголошує, що скасування автономних торговельних заходів може мати відчутні негативні наслідки для України.

Подарунок для справжніх лідерок та лідерів

Сертифікат Forbes — 365 днів доступу до якісної аналітики, інсайтів та історій успіху, що змінюють мислення. Купуйте зараз

Ключові факти

  • Автономні торговельні заходи ЄС відіграли важливу роль у підтримці діяльності українських експортерів, нагадують підприємці.
  • Зокрема, зернова галузь України стикається з безпрецедентними труднощами, а автономні торговельні заходи ЄС дають змогу швидко адаптуватися до перебоїв у логістиці та змін у транспортних маршрутах, що є особливо важливим в умовах, коли звичні ланцюги постачання можуть бути порушені бойовими діями. 
  • «Тому продовження дії «торговельного безвізу» є надзвичайно важливим для українського зернового сектору», – зазначає ЕВА.
  • Невизначеність щодо правил торгівлі між Україною та ЄС після 5 червня «ускладнює стратегічне планування, ставить під ризик укладення комерційних угод і перешкоджає безперервності бізнес-операцій», наголошує асоціація.
  • «Для деяких членських компаній асоціації скасування «торговельного безвізу» може означати припинення діяльності або навіть закриття підприємств. Це зрештою може поставити під загрозу доступність базових продуктів для споживачів і продовольчу безпеку на регіональному та глобальному рівнях», – йдеться у заяві.
  • У зв’язку з цим ЕВА в офіційному листі закликала Європейську комісію вжити необхідних заходів для продовження безбар’єрної торгівлі після 5 червня 2025 року. 
  • «Це рішення є критично важливим для підтримки українського аграрного сектору та забезпечення економічної стійкості України для її подальшої інтеграції до європейського торговельного простору», – йдеться у повідомленні.

Контекст

ЄС запровадив пільговий режим для України з 4 червня 2022 року, його продовжили в 2023-му. Через протести фермерів Брюссель у 2023 році тимчасово обмежував постачання з України деяких видів агропродукції. Окремі країни, зокрема Польща, Словаччина та Угорщина, оголосили про односторонні обмеження на імпорт українського зерна. 

13 травня 2024-го Рада ЄC схвалила продовження тимчасових заходів лібералізації торгівлі для України ще на рік, до 5 червня 2025 року. Одночасно рішенням передбачено застосування механізму екстреного гальмування для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів у випадку, якщо імпорт цих продуктів у 2024-му перевищить середні обсяги імпорту, зафіксовані у другій половині 2021 року та протягом усього 2022-го та 2023 років.

Нова схема вільної торгівлі, що діє з 6 червня 2024-го, включає автоматичний захисний механізм, призначений для захисту конкретних внутрішніх секторів (яйця, птиця, цукор, овес, кукурудза, крупа і мед) від збільшення імпорту внаслідок скасування квот і тарифів.

У 2025 році Україна застерігала, що закінчення терміну дії безмитної торгівлі з Європейським Союзом 5 червня може завдати «серйозної шкоди» її економіці. Втрата доходів від експорту може стати ударом для України на тлі невизначеності з військовою допомогою США.

ЄП із посиланням на джерело писала, що Європейський Союз не планує нові торговельні преференції для України після завершення дії чинного механізму лібералізації після 5 червня 2025 року.

Україна найближчими тижнями посилить діалог із європейськими союзниками щодо «торговельного безвізу», заявив 11 квітня премʼєр-міністр Денис Шмигаль. «Хочемо внести зміни в угоду про асоціацію, що дасть можливість українській продукції і надалі потрапляти на європейський ринок без вагомих обмежень», – сказав він на засіданні уряду.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Перший випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні