Категорія
Новини
Дата

Україна зупиняє транзит третини газу до Європи через дії російських військових

Україна з середи, 11 травня, припинить транзит газу через станції на Луганщині, які опинилися на тимчасово окупованій Росією території. Через цей пункт здійснюється поставка третини газу до Європи. Про це повідомив Оператор газотранспортної системи України.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • ОГТСУ заявив, що настали форс-мажорні обставини, які унеможливлюють подальше транспортування газу через газовимірювальну станцію «Сохранівка» та прикордонну компресорну станцію «Новопсков». КС «Новопсков» є першою з компресорних станцій української ГТС на Луганщині, через яку здійснюється транзит майже третини газу (до 32,6 млн куб. м на добу) з РФ до Європи.
  • Внаслідок російської війни проти України низка об’єктів ГТС опинилися на тимчасово окупованій території, відтак наразі Оператор не може здійснювати оперативно-технологічний контроль за такими обʼєктами, зокрема станціями «Новопсков» та іншими активами.
  • «Більше того, втручання окупаційних сил у технологічні процеси, зміни режимів роботи об’єктів ГТС, включно з несанкціонованими відборами газу з транзитного потоку, поставили під загрозу стабільність та безпеку роботи всієї української газотранспортної системи», – заявили в ОГТС.
  • Згідно з чинним транзитним контрактом такі дії є форс-мажорними обставинами, що унеможливлюють виконання зобов’язань на точці з’єднання ГВС «Сохранівка», а також прикордонній компресорній станції «Новопсков», які наразі не контролюються ОГТСУ.
  • «З урахуванням вищезазначеного ОГТСУ інформує, що з 07:00 11 травня 2022 року приймання газу до ГТС України у фізичній точці з’єднання «Сохранівка» здійснюватися не буде», – повідомив Оператор.

Контекст

ОГТСУ неодноразово повідомляла ПАТ «Газпром» про загрози транзиту через дії окупаційних сил, контрольованих Росією, та вимагала зупинити втручання в роботу об’єктів, але ці звернення були проігноровані, кажуть у компанії.

На початку квітня Оператор газотранспортної системи повідомляв, що ворог втручається в операційну роботу та технологічні процеси транспортування газу через компресорну станцію (КС) «Новопсков» на Луганщині. 

Зазначається, що для виконання транзитних зобов’язань перед європейськими партнерами можливе тимчасове перенесення недоступних потужностей із фізичної точки з’єднання «Сохранівка» на точку «Суджа», яка знаходиться на контрольованій Україною території.

Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні