Категорія
Новини
Дата

Українська економіка в березні впала на 45% – Dragon Capital

Падіння реального ВВП України в березні 2022 року становило 45% порівняно з аналогічним періодом минулого року, дефіцит державного бюджету цього року може досягти 16–26% ВВП, підраховує інвестиційна компанія Dragon Capital.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • «За нашими оцінками, території на сході та півдні України, які залишаються окупованими російськими військами на середину квітня, генерували приблизно 12% від ВВП у довоєнні часи. Економічна активність на решті території країни залишається суттєво пригніченою, хоча поступово відновлюється», – вважає головний економіст компанії Олена Білан.
  • Поки що окупаційні війська зруйнували або суттєво пошкодили невелику кількість великих промислових обʼєктів, що дає змогу частково відновити обсяги виробництва, зазначає Dragon Capital. Водночас без відновлення доступу до Чорного моря Україна зможе експортувати менше половини довоєнних обсягів.
  • За прогнозами інвесткомпанії, якщо бої продовжаться в межах території, окупованої російськими військами на середину квітня, а ризик ракетних ударів на решті території залишиться високим, економіка України скоротиться приблизно на третину і навряд чи зростатиме наступного року. Водночас уточнюється, що стійке припинення вогню в найближчі місяці прискорить відновлення економіки і дасть змогу зменшити річне падіння ВВП до «мінус» 25% рік проти року з подальшим зростанням на 6,5% у 2023 році.
  • За варіанта розвитку подій, якщо домовленість про припинення вогню супроводжуватиметься відкриттям Чорного моря для комерційного судноплавства, Україна зможе наростити обсяги експорту приблизно до 70% довоєнного рівня (зважаючи на втрачені виробничі потужності). У такому разі падіння ВВП цього року становитиме 22%, а зростання економіки наступного року може сягнути 10%.

Контекст

На думку аналітиків, один із найбільших викликів – виконання держбюджету, ускладнене просіданням податкових надходжень та безпрецедентним розширенням дефіциту бюджету. Dragon Capital оцінює середньомісячний дефіцит держбюджету на рівні $4 млрд під час бойових дій та припускає скорочення розриву до $2,5–3 млрд «за досягнення стійкої домовленості про припинення вогню». «Таким чином, дефіцит бюджету цього року може досягти рекордних 16–26% ВВП залежно від сценарію та, ймовірно, залишиться високим наступного року», – прогнозується у звіті.

Аналітики застерігають: тимчасовий дозвіл Нацбанку фінансувати дефіцит держбюджету безпосередньо має бути максимально обмеженим, оскільки значна емісія гривні становить великі ризики для фінансової стабільності. Водночас ключовим джерелом фінансування дефіциту мають стати зовнішні ресурси, насамперед гранти. Зокрема, передача Україні СПЗ, особливо у формі грантів, може стати потужним джерелом фінансової підтримки бюджету. Нині країни «Великої сімки» мають СПЗ у розмірі $415 млрд.

НБУ зафіксував курс на рівні 29,25 грн/$ протягом дії воєнного стану. Якщо військова ситуація дозволить НБУ повернутися до плаваючого валютного курсу, у фонді очікують на невелику девальвацію гривні – до рівня 33 грн/$.

За оцінками Dragon Capital, споживча інфляція залишатиметься на відносно помірному рівні – близько 15% у 2022 році завдяки стабільному курсу гривні та антиінфляційним заходам уряду та парламенту, зокрема фіксованим тарифам на комунальні послуги, скасуванню акцизів на паливо та зниженню ПДВ на паливо з 20% у середині березня. У 2023 році аналітики очікують зниження інфляції до 10%.

Проте відновлення судноплавства в Чорному морі спричинить наближення внутрішніх цін на агропродукцію до світових та спровокує вищу інфляцію цього року, зазначено у звіті.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні