Категорія
Новини
Дата

Верховна Рада схвалила угоду з Великою Британію про вільну торгівлю до 2029 року

1 хв читання

Верховна Рада ухвалила зміни до Угоди №3 у формі обміну листами з Великою Британією про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство (р.№0268), повідомила пресслужба парламенту. Угода передбачає скасування мит та квот у двосторонній торгівлі до 2029 року з певними винятками.

Велика Британія була першою країною, яка скасувала мито на всю торгівлю з Україною два роки тому.

Деталі

  • Угоду, яка передбачає скасування усіх ввізних мит, а також тарифних квот у двосторонній торгівлі, Україна та Велика Британія підписали 8 лютого цього року.
  • Вона діятиме до 31 березня 2029 року. Винятки – яйця та продукти з м’яса птиці. Мита на цю продукцію скасовані до 1 квітня 2026 року, але з можливістю пролонгації.
  • Угода передбачає захисний механізм, а також можливість продовження терміну її дії.
  • Ухвалення закону сприятиме нарощуванню українськими виробниками експорту продукції, що традиційно постачалася на британський ринок; більш гнучкому плануванню експортної логістики; зменшенню негативних економічних наслідків військової агресії РФ тощо, йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту

Контекст

У травні 2022 року Велика Британія скасувала всі тарифи відповідно до Угоди про вільну торгівлю до березня 2024 року. За цим прецедентом відбулися аналогічні ініціативи з боку ЄС та інших партнерів.

Велика Британія – третя економіка Європи, один із світових фінансових центрів. Найбільші галузі – виробництво електрообладнання, транспорту, електроніки, металів, хімікатів і вугілля. 

Основними торговельними партнерами Сполученого Королівства є країни ЄС, на які припадає 40,6% обсягу імпорту країни. На другому місці – Китай із часткою 12,5% імпорту, на третьому США – частка складає 11,9%. Частка України в імпорті Великої Британії – 0,1%.

Товарообіг між Україною і Великою Британією склав $1,4 млрд у 2023 році ($2,2 млрд – у довоєнному 2021 році). Україна має позитивне сальдо у торгівлі з цією країною – обсяг імпорту з України ($737 млн) переважає обсяг експорту з Великої Британії ($669 млн).

Завдяки скасуванню ввізних мит і тарифних квот український бізнес матиме змогу збільшити експорт товарів із високою доданою вартістю. Йдеться, в першу чергу, про борошно, зерно, молочну продукцію, м’ясо птиці та напівфабрикати, томатну пасту, мед, кукурудзу, пшеницю, соки, гриби, цукор тощо. Саме ці товари Україна традиційно експортує до Великої Британії.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд