Категорія
Новини
Дата

Заборона продажу цигарок для Duty Free не набрала чинності через зволікання з публікацією закону – Железняк

Закон, який забороняє продаж цигарок та алкоголю з маркуванням Duty Free на час воєнного стану, набуде чинності з 1 жовтня, а не з 1 вересня, як очікувалося, повідомив перший заступник голови фінансового комітету Верховної Ради, народний депутат Ярослав Железняк.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Нардеп нагадав, що відповідний законопроєкт №9315 Верховна Рада ухвалила у другому читанні ще 10 серпня і він мав набрати чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.
  • «Ми спеціально прискорювали його підписання й нарешті 30 серпня його підписав президент. Мали були одразу опублікувати, але магія – і в публікацію в «Голосі України» його подали тільки 2 вересня. Тобто – він вступить у силу не з 1 вересня, а тільки з 1 жовтня», – пояснив Железняк.
  • «Ось така затримка виграла для схемників цілий місяць і думаю десятки мільйонів», – додав нардеп.

Контекст

Верховна Рада 1 серпня ухвалила в другому читанні закон «Про внесення змін до Митного кодексу та інших законів щодо протидії незаконному обігу тютюнових виробів», який забороняє продаж цигарок і алкоголю з маркуванням Duty Free на час воєнного стану.

Закон забороняє на час воєнного стану розміщення та продаж у магазинах duty-free тютюнових виробів, що виробляються в Україні, а також продаж в одному чеку більш ніж двох пачок сигарет і 1 літра міцного алкоголю на добу на одну людину (лише по паспорту). Для алкоголю з вмістом спирту до 22% встановлюється ліміт у 2 літри. За перевищення встановлених лімітів передбачені штрафи в розмірі від 800 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів (13 600 – 17 000 грн).

Крім цього, документ узаконить інвентаризацію залишків тютюнових виробів, призначених для розміщення в duty-free.

Частка ринку нелегального тютюну під час війни збільшилася до рекордних 20%, а у МАФах, на розкладках і Telegram-каналах тепер можна знайти не лише підробки відомих брендів сигарет, а й товар, нібито призначений для магазинів duty free. Члени парламентської ТСК на першому засіданні, яке відбулося 25 квітня, заявили, що через схеми з тютюном держбюджет у 2022 році недоотримав близько 19 млрд грн від несплати акцизу та ПДВ.

Під підозрою нардепів легальні й напівлегальні фабрики з виробництва тютюну, також у парламентарів є питання до магазинів duty free.

Частка сірого сегменту у 20% є рекордом. Про це свідчать як дослідження Kantar Україна (19,9%), так і розрахунки Інституту соціально-економічної трансформації (ІСЕТ) разом з аналітичним центром CASE Україна (20,1%). Різкий стрибок дві організації зафіксували ще у 2021-му – 16,9%, за даними Kantar, і 14,7% – за розрахунками ІСЕТ та CASE. Роком раніше частка складала 6,9% та 5,7% відповідно.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні