Закон, який забороняє продаж цигарок та алкоголю з маркуванням Duty Free на час воєнного стану, набуде чинності з 1 жовтня, а не з 1 вересня, як очікувалося, повідомив перший заступник голови фінансового комітету Верховної Ради, народний депутат Ярослав Железняк.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- Нардеп нагадав, що відповідний законопроєкт №9315 Верховна Рада ухвалила у другому читанні ще 10 серпня і він мав набрати чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.
- «Ми спеціально прискорювали його підписання й нарешті 30 серпня його підписав президент. Мали були одразу опублікувати, але магія – і в публікацію в «Голосі України» його подали тільки 2 вересня. Тобто – він вступить у силу не з 1 вересня, а тільки з 1 жовтня», – пояснив Железняк.
- «Ось така затримка виграла для схемників цілий місяць і думаю десятки мільйонів», – додав нардеп.
Контекст
Верховна Рада 1 серпня ухвалила в другому читанні закон «Про внесення змін до Митного кодексу та інших законів щодо протидії незаконному обігу тютюнових виробів», який забороняє продаж цигарок і алкоголю з маркуванням Duty Free на час воєнного стану.
Закон забороняє на час воєнного стану розміщення та продаж у магазинах duty-free тютюнових виробів, що виробляються в Україні, а також продаж в одному чеку більш ніж двох пачок сигарет і 1 літра міцного алкоголю на добу на одну людину (лише по паспорту). Для алкоголю з вмістом спирту до 22% встановлюється ліміт у 2 літри. За перевищення встановлених лімітів передбачені штрафи в розмірі від 800 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів (13 600 – 17 000 грн).
Крім цього, документ узаконить інвентаризацію залишків тютюнових виробів, призначених для розміщення в duty-free.
Частка ринку нелегального тютюну під час війни збільшилася до рекордних 20%, а у МАФах, на розкладках і Telegram-каналах тепер можна знайти не лише підробки відомих брендів сигарет, а й товар, нібито призначений для магазинів duty free. Члени парламентської ТСК на першому засіданні, яке відбулося 25 квітня, заявили, що через схеми з тютюном держбюджет у 2022 році недоотримав близько 19 млрд грн від несплати акцизу та ПДВ.
Під підозрою нардепів легальні й напівлегальні фабрики з виробництва тютюну, також у парламентарів є питання до магазинів duty free.
Частка сірого сегменту у 20% є рекордом. Про це свідчать як дослідження Kantar Україна (19,9%), так і розрахунки Інституту соціально-економічної трансформації (ІСЕТ) разом з аналітичним центром CASE Україна (20,1%). Різкий стрибок дві організації зафіксували ще у 2021-му – 16,9%, за даними Kantar, і 14,7% – за розрахунками ІСЕТ та CASE. Роком раніше частка складала 6,9% та 5,7% відповідно.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.