Рада заборонила на час воєнного стану можливості поміщення вироблених в Україні тютюнових виробів у режим безмитної торгівлі та продажу магазинами безмитної торгівлі (duty free), повідомив голова комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. За документ у другому читанні проголосували 276 депутатів.
Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго».
Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!
Ключові факти
- Документ має припинити існування схеми з нелегального продажу сигарет, нібито вироблених для продажу в duty free.
- «Законопроєкт розроблений з метою руйнування схеми ухилення від оподаткування ПДВ та акцизним податком під виглядом здійснення операцій з продажу тютюнових виробів магазинами безмитної торгівлі», – написав Гетманцев.
- Законопроєктом пропонується на період до припинення чи скасування воєнного стану в Україні заборонити поміщення у митний режим безмитної торгівлі та продаж (постачання) магазинами безмитної торгівлі, а також розміщення у них товарів за товарними позиціями 2401–2404 згідно з УКТ ЗЕД.
- «Закон про заборону схеми по цигаркам та алкоголю в duty free прийнято! Це плюс 5-7 млрд в рік до бюджету!», – написав один з ініціаторів законопроєкту, депутат Ярослав Железняк.
- Законопроєкт забороняє на час воєнного стану розміщення і продаж у магазинах duty-free тютюнових виробів, що виробляються в Україні, а також продаж в одному чеку більше ніж двох пачок сигарет і 1 літра міцного алкоголю на добу на одну людину – і лише по паспорту. Для алкоголю з вмістом спирту до 22% встановлюється ліміт у 2 літри. За перевищення встановлених лімітів передбачені штрафи в розмірі від 800 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів (13 600 – 17 000 грн).
- Крім цього, документ узаконить інвентаризацію залишків тютюнових виробів, призначених для розміщення в duty-free.
Контекст
Частка ринку нелегального тютюну під час війни збільшилась до рекордних 20%, а у МАФах, на розкладках та Telegram-каналах тепер можна знайти не лише підробки відомих брендів сигарет, а й товар, нібито призначений для магазинів duty free. Члени парламентської ТСК на першому засіданні, яке відбулось 25 квітня, заявили, що через схеми з тютюном держбюджет у 2022 році недоотримав близько 19 млрд грн від несплати акцизу та ПДВ.
Під підозрою нардепів легальні й напів легальні фабрики з виробництва тютюну, також у них є питання до магазинів duty free.
Частка сірого сегменту у 20% є рекордом. Про це свідчать як дослідження Kantar Україна (19,9%), так і розрахунки Інституту соціально-економічної трансформації (ІСЕТ) разом з аналітичним центром CASE Україна (20,1%). Різкий стрибок дві організації зафіксували ще у 2021-му – 16,9%, за даними Kantar, і 14,7% – за розрахунками ІСЕТ та CASE. Роком раніше частка складала 6,9% та 5,7% відповідно.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.