Категорія
Новини
Дата

Земельна реформа. За два роки в Україні продано 1% сільгоспземель

За два роки земельної реформи в Україні продано близько 275 157 га сільськогосподарської землі, що становить 1% від усіх сільгоспземель. Про це сказав заступник міністра агрополітики з цифрових трансформацій та цифровізації Денис Башлик на пресконференції «Земельна реформа: друга річниця».

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • З початку земельної реформи було укладено 85 247 угод купівлі-продажу, цитує Башлика пресслужба Мінагрополітики. «Загалом за два роки було продано і подаровано 275 157 га сільськогосподарської землі, що становить 1% від усіх с/г земель. Це розвіює міф, що все одразу продадуть», – наголосив він. 
  • За словами заступника міністра, кількість землі сільгосппризначення – 27,5 млн га. «Тобто в середньому за рік продається 0,5% землі», – додав Башлик.
  • Він зазначив, що в перший рік відкриття ринку землі було укладено 27 696 угод, на другий – 23 000, але в 2022 році майже чотири місяці ринок не працював. За перше півріччя 2023 року вже є 18 000 угод. 
  • «Промовисті показники щодо площі проданої-купленої землі. 2021 рік – 100 000 га, 2022-й – 69 000 га. З початку 2023 року продано вже понад 50 000 га. Люди продовжують продавати і купувати землю. Це один із показників віри в нашу перемогу», – наголосив заступник міністра.
  • Середня вартість за 1 га становить 39 000 грн, але ціни дуже динамічні, зазначив Башлик. У 2024 році, коли почнеться другий етап реформи і до ринку будуть допущені юридичні особи, ціна на землю ще зросте, прогнозує він.
  • Башлик також наголосив, що земельна реформа позитивно впливає на все сільське господарство. Зокрема, після старту у 2022 році урядової грантової програми «єРобота» різко збільшилися території для садів.

Контекст

Ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні запрацював з 1 липня 2021 року. До 31 грудня 2023 року купувати землю можуть винятково фізособи-громадяни України в розмірі не більше 100 га на одну людину. З початку 2024 року таке право отримають і юридичні особи, а дозволений розмір зросте до 10 000 га.

За даними Мінагрополітики, у перший рік проведено приблизно 66 000 угод купівлі-продажу земельних ділянок, які раніше перебували під мораторієм. Їх загальна площа − 153 000 га. Під час 2022-го кількість угод становила 53 000, враховуючи факт, що в більшості регіонів майже пів року не працювали реєстри, тобто ринок був заморожений.

За даними СЕО «ProZorro.Продажі» Сергія Бута, з моменту запуску електронних земельних аукціонів у жовтні 2021 року в системі «ProZorro.Продажі» станом на травень 2023-го вже завершилися аукціони з купівлі та оренди сільгоспземель на понад 1,2 млрд грн.

Попит на сільськогосподарську землю України зростає навіть у війну. Мотивація інвесторів, фермерів і великих агрохолдингів – купити зараз, щоб не переплачувати, коли ринок офіційно відкриється для юридичних осіб. Чи вигідно інвестувати в землю саме зараз, читайте в редакційному матеріалі Forbes.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні