Рятувати і не здаватися
19-річна Яна Зінкевич створила в 2014 році медичний батальйон «Госпітальєри», який урятував понад 3000 життів за час бойових дій на Донбасі. На рахунку Зінкевич – 200 врятованих. «Госпітальєри» існують досі, вони, як і раніше, на фронті, там служать приблизно 100 добровольців. У Зінкевич немає вищої медичної освіти, до профільного ВНЗ вона вступила 2017 року.
Кілька років тому Зінкевич потрапила в автомобільну аварію й опинилася прикутою до інвалідного візка. Вона не здалася. Пройшовши до Верховної Ради («Європейська солідарність»), вона подає законопроєкти про захист прав учасників бойових дій на Донбасі і намагається «вписати» військові госпіталі до другого етапу медичної реформи.
50 лідерок України 2023
Досягнення: відкрила постійно діючу школу підготовки парамедиків, значно збільшила потужності свого батальйону
«Ми на фронт дівчат не беремо» або «Жінка командиром бути не може» – з такими фразами від військових у 2014 році стикалася Зінкевич. Вона одна з тих, хто змінив ставлення. Тепер вона – командир добровольчого батальйону «Госпітальєри», а в ЗСУ загалом майже 70 000 жінок, тобто приблизно 10% від особового складу армії. За час повномасштабної війни Зінкевич відкрила навчальний центр для парамедиків, набрала нових людей та екіпірувала своїх військових медиків усім необхідним для порятунку життя захисників. «Госпітальєри» зараз – фактично найбільший добровольчий медичний підрозділ в українському війську – 360 людей у 50 бригадах. За статистикою діяльності цих військових медиків можна говорити про масштаби гібридної та повномасштабної війни. З 2014-го до 24 лютого 2022-го підрозділ евакуював з поля бою 3200 поранених бійців, з 24 лютого 2022 року – вже понад 2000 воїнів.