Десятка найбільш високооплачуваних спортсменів світу. Рейтинг Forbes /ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна
Категорія
Найбагатші
Дата

Роджер Федерер, Кріштіану Роналду, Ліонель Мессі. Десятка найбільш високооплачуваних спортсменів світу. Рейтинг Forbes

Десятка найбільш високооплачуваних спортсменів світу. Рейтинг Forbes Фото ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна

Цьогорічна десятка найбагатших спортсменів заробила $1,1 млрд, побивши рекорд 2018 року. У трійці лідерів – зірки футболу. А гольфісти Філ Мікельсон і Дастін Джонсон – найбільша несподіванка списку цього року

Останні кілька років коштовні угоди про права на трансляцію спортивних ігор і зростання можливостей додаткового заробітку спортсменів підвищили їх заробітки. А гроші із Середнього Сходу тільки підлили олії у вогонь. $1,11 млрд, які отримала цьогорічна десятка найдорожчих спортсменів за рік, на 12% перевищують кревні торішньої десятки й на 5% випереджають $1,06 млрд – рекордно зароблену суму спортсменів, які увійшли до списку 2018-го.

За останні 12 місяців понад $100 млн заробили вісім спортсменів, тоді як у рейтинг минулого року з таким показником потрапили лише три учасники: Ліонель Мессі, Леброн Джеймс та Кріштіану Роналду. 

Два гольфісти – Філ Мікельсон і Дастін Джонсон – найбільша несподіванка цьогорічного списку.

Мікельсон востаннє був у десятці найбагатших спортсменів у 2016-му, минулого ж року він опинився на 31-му місці із $45,3 млн. А Джонсон минулого року зі своїми $5 млн не потрапив навіть у 50-ку через його участь у лізі LIV Golf, яку не спонсорували традиційні спонсори.

Тепер же, за оцінками Forbes, Мікельсон підписав контракт на $200 млн за участь у цьому турнірі, а Джонсон – на $125 млн, половину з яких спортсмени нібито отримали одразу. Все завдяки майже бездонному бюджету державного інвестиційного фонду Саудівської Аравії, який спонсорує турнір.

Десятка найбагатших спортсменів

Getty Images

1. Кріштіану Роналду, $136 млн Фото Getty Images

1. Кріштіану Роналду, $136 млн

Національність: португалець

Вік: 38

Вид спорту: футбол

Спортивні заробітки: $46 млн

Заробітки поза спортом: $90 млн

У листопаді Роналду пішов із футбольного клубу англійської Премʼєр-ліги «Манчестер Юнайтед» і приєднався до саудівського клубу «Аль-Наср», де йому пообіцяли зарплату в $75 млн.

Ходять чутки, що він може спробувати повернутися у Європу влітку, але поки що контракт із саудівським клубом допоміг йому очолити список найвисокооплачуваніших спортсменів. Востаннє він очолював цей рейтинг у 2017-му, загалом це його третій раз на вершині.

Його $136 млн – найбільша сума, яку вдавалося заробити футболісту в історії за 12 місяців.

Бренди не можуть встояти перед Роналду та його фан-клубом, який налічує 850 млн послідовників у Facebook, Instagram й Twitter – більше, ніж у будь-якого іншого спортсмена.

Завдяки спонсорській угоді із Binance заробітки Роналду поза грою досягли $90 млн. Це четверта найбільша сума категорії за історію спостережень Forbes.

Getty Images

2. Ліонель Мессі, $130 млн Фото Getty Images

2. Ліонель Мессі, $130 млн

Національність: аргентинець

Вік: 35

Вид спорту: футбол

Спортивні заробітки: $65 млн

Заробітки поза спортом: $65 млн

Про майбутнє Мессі ходить багато чуток: одні кажуть, що він повернеться у футбольний клуб «Барселона», інші – що приєднається до Роналду у Саудівській Аравії або ж може грати за «Інтер Маямі» у США.

Загальні заробітки спортсмена не змінилися порівняно із заробітками у двох попередніх рейтингах.

У нього велика кількість прибуткових спонсорських угод, зокрема з компаніями Adidas, Budweiser і PepsiCo. Угода із Socios, фан-платформою на основі блокчейну, приносить футболісту $20 млн на рік.

У жовтні 2022-го Мессі запустив інвестиційну компанію Play Time.

Getty Images

3. Кіліан Мбаппе, $120 млн Фото Getty Images

3. Кіліан Мбаппе, $120 млн

Національність: француз

Вік: 24

Вид спорту: футбол

Спортивні заробітки: $100 млн

Заробітки поза спортом: $20 млн

У торішньому рейтингу Мбаппе посів 35-те місце. Цьогоріч він єдиний учасник до 30 років з найвищою зарплатою серед футболістів.

У червні спортсмен став амбасадором Sorare, фентезі-гри з криптовалютою, а його вплив у футболі виріс після суперечки із Французькою федерацією футболу. Після того як Мбаппе відмовився брати участь у фотосесії зі збірною (нібито через небажання підтримувати деякі бренди, які виступили спонсорами французької збірної), федерація швидко оголосила про перегляд зобовʼязань гравців збірної.

Getty Images

4. Леброн Джеймс, $119,5 млн Фото Getty Images

4. Леброн Джеймс, $119,5 млн

Національність: американець

Вік: 38

Вид спорту: баскетбол

Спортивні заробітки: $44,5 млн

Заробітки поза спортом: $75 млн

Джеймс став мільярдером завдяки своїй підприємницькій діяльності. На додачу до спонсорських угод, баскетболіст є власником компанії-виробника спортивного харчування Ladder та SpringHill Company, що знімає й продюсує розважальний контент.

У нього є частка у Fenway Sports Group, якій належать команди «Ред Сокс» та «Пітсбург Пінгвінз». Також Джеймс – ранній інвестор у компанії-виробнику текіли Lobos 1707, фірмі Canyon Bicycles, компанії Neutral Foods, що виготовляє екологічні молочні продукти, й у бренді спортивного одягу Mitchell & Ness.

Getty Images

5. Канело Альварес, $110 млн Фото Getty Images

5. Канело Альварес, $110 млн

Національність: мексиканець

Вік: 32

Вид спорту: бокс

Спортивні заробітки: $100 млн

Заробітки поза спортом: $10 млн

Коли Альварес виходить на ринг, гарантовано забирає мільйони доларів. Як для спортсмена його калібру, у нього мало традиційних спонсорських контрактів, але угоди із компаніями Hennessy та Michelob Ultra входять до цього числа.

У вересні 2022-го він підписав контракт із Excel Sports Management, щоб збільшувати своє спонсорське портфоліо.

Альварес – активний підприємець. Саме він стоїть за спортивними напоями Yaoca, фітнес-застосунком I Can та мережею заправок Canelo Energy. У нього є власна лінія одягу та брендована кредитна картка.

У вересні 2022-го він запустив бренд коктейлів у бляшанці VMC.

Getty Images

6. Дастін Джонсон, $107 млн Фото Getty Images

6. Дастін Джонсон, $107 млн

Національність: американець

Вік: 38

Вид спорту: гольф

Спортивні заробітки: $102 млн

Заробітки поза спортом: $5 млн

Джонсон першим пристав на пропозицію взяти участь у турнірі LIV Golf, а 2022-й закінчив із $35,6 млн призових. Таке рішення коштувало йому спонсорів, включно із Королівським банком Канади. Але допомогло піднятися найвище у списку найбагатших спортсменів за останні 12 місяців, адже минулого року він не увійшов навіть до 50-ки.

Наразі спортсмен зосередився на розвитку бренду 4Aces GC – це команда для участі у LIV, яку він очолює й чий логотип замість Adidas красувався на його футболці під час нещодавнього змагання.

За участь у пʼяти турнірах LIV у 2023-му гольфіст вже встиг заробити $3,3 млн.

Getty Images

7. Філ Мікельсон, $106 млн Фото Getty Images

7. Філ Мікельсон, $106 млн

Національність: американець

Вік: 52

Вид спорту: гольф

Спортивні заробітки: $104 млн

Заробітки поза спортом: $2 млн

Мікельсон минулого року перетнув позначку $1 млрд загальних заробітків за карʼєру (до сплати податків). Як і його колега Дастін Джонсон, він втратив спонсорів, коли приєднався до LIV Golf. Але це йому не нашкодило.

Він співзасновник компанії For Wellness, яка виробляє кавові БАДи, один з інвесторів, які нещодавно купили велику земельну ділянку за містом Фенікс.

Друге місце на LIV Golf минулого місяця принесло йому $1,6 млн.

Getty Images

8. Стівен Керрі, $100,4 млн Фото Getty Images

8. Стівен Керрі, $100,4 млн

Національність: американець

Вік: 35

Вид спорту: баскетбол

Спортивні заробітки: $48,4 млн

Заробітки поза спортом: $52 млн

Керрі вперше вдалося заробити понад $100 млн за 12 місяців, цьому не в останню чергу допомогла найвища зарплата за сезон NBA у $48,1 млн.

У наступному сезоні він стане першим гравцем ліги, якому заплатять понад $50 млн за сезон, а саме $51,9 млн.

Після краху FTX Керрі втратив найбільшого спонсора, а також на нього та кількох інших знаменитостей подали до суду за введення в оману користувачів щодо надійності криптобіржі.

Цю втрату він зміг компенсувати із лишком завдяки довгостроковій угоді із компанією Under Armour, яка діятиме й після закінчення його баскетбольної карʼєри, та партнерству із Chase Bank.

Його мультимедійна компанія Unanimous Media виступила одним із продюсерів документального фільму про нього, який має вийти на Apple TV+ у липні.

Нещодавно баскетболіст інвестував у платформу віртуальної реальності Golf+ й стартап TMRW Sports, який заснували Тайгер Вудс і Рорі Макілрой, з метою створити власну гольф-лігу.

Getty Images

9. Роджер Федерер, $95,1 млн Фото Getty Images

9. Роджер Федерер, $95,1 млн

Національність: швейцарець

Вік: 41

Вид спорту: теніс

Спортивні заробітки: $0,1 млн

Заробітки поза спортом: $95 млн

У вересні Федерер оголосив про закінчення тенісної карʼєри після останньої гри в команді із Рафаелем Надалем на міжнародному командному турнірі, який він допоміг створити у 2017-му.

Це не нашкодило його довгостроковим спонсорським угодам, а минулого тижня він ще й оголосив про ліцензійну угоду між його брендом RF та виробником окулярів Oliver Peoples.

Крім того, у нього є велика частка у швейцарському виробнику взуття On, який швидко розвивається.

Getty Images

10. Кевін Дюрант, $89,1 млн Фото Getty Images

10. Кевін Дюрант, $89,1 млн

Національність: американець

Вік: 34

Вид спорту: баскетбол

Спортивні заробітки: $44,1 млн

Заробітки поза спортом: $45 млн

Через свою інвестиційну фірму 35V Дюрант володіє частками у Професійній лізі з лакросу, харчовому бренді Happy Viking, Першій волейбольній лізі, бренді Mitchell & Ness, стартапі спортивного ПЗ ScorePlay, TMRW Sports та кількох інших компаніях. Ці інвестиції він зробив за останні 10 місяців.

Дюрант володіє власною медіаімперією Boardroom та має один із найдорожчих контрактів із Nike, який нещодавно став довічним.

Лише Майклу Джордану та Леброну Джеймсу вдавалося отримати подібний контракт із цим виробником спортивного взуття.

Методологія

Під час підрахунку заробітків спортсменів Forbes враховував призові виграші, зарплати й бонуси, які вони отримали між 1 травня 2022-го та 1 травня 2023 року. Якщо у спортсменів сезон триває й після 1 травня 2023-го, враховувалася повна зарплата за сезон.

Заробітки поза спортом – це оцінка вартості спонсорських угод, виплат за появу спортсменів на тих чи інших заходах, ліцензійних угод, а також готівкові доходи від власного бізнесу. Оцінка цієї статті доходів спортсменів відбувалася за допомогою розмов з інсайдерами індустрії. Період охоплення аналогічний зазначеному вище. Forbes не враховував інвестиційні доходи, але брав до уваги доходи від продажу часток спортсменів у компаніях.

Суми подані до сплати податків й комісійних агентам.

До списку увійшли спортсмени, які займалися професійним спортом в останні 12 місяців.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні