Сукупні статки 100 найбагатших людей України в 2020 році становлять $31,4 млрд. Це в 4,6 разу менше, ніж статки найбагатшої людини на планеті Джеффа Безоса, якому левову частку його 145-мільярдного статку забезпечує 11-відсотковий пакет акцій Amazon.
Сьогодні найбагатші українці оцінюються на 43% нижче, ніж у докризовому 2013 році: як і більшість громадян країни, вони переживають не найкращі часи. Втім, семеро з десятки мільярдерів семирічної давнини змогли зберегти десятизначні показники, а ті троє, що залишилися, – місця у верхній чверті списку. Крім того, активи однієї сімейної пари (власники «Епіцентрів», подружжя Герег) вперше перевищили позначку $1 млрд.
Учасники сотні в середньому в 35 000 із гаком разів багатші за пересічного українця, чий статок Credit Suisse оцінює в $8792. В Україні на тисячу осіб припадає тільки один доларовий мільйонер. Для порівняння: у Швейцарії сумою $1 млн і більше володіє один із дев’яти повнолітніх громадян, у США – один із 13.
Попри значне скорочення загальних статків найбагатших українців за останні роки, вартість вхідного квитка в сотню за сім років навіть зросла (з $74 млн до $95 млн). Активи в традиційних для України галузях промисловості й сільського господарства переважно дешевшають, проте список поповнюють підприємці в нових сферах. Одразу кілька успішних стартапів, які стали «єдинорогами», – родом з України. Вони дозволили своїм засновникам із легкістю потрапити до переліку найбагатших співвітчизників.
Як і раніше, в українському топ-100 украй мало жінок – шість, включно з представницями сімейних бізнесів. Не багато й молоді – лише один представник сотні молодший за 35 років. Найстаршому у списку – 81 рік.
Наступний рейтинг обіцяє бути молодшим і технологічнішим: близько десятка українських IT-компаній залучають інвестиції в мільйони доларів і замислюються про IPO. А там рахунок може піти й на мільярди. Поява першого українського IT-мільярдера – питання найближчого року-двох.
Джерела багатства
За останні сім років основа достатку українських багатіїв радикально змінилася. Металургія та ПЕК, які 2013 року забезпечували понад половину добробуту учасників списку, тепер займають менше ніж чверть у структурі активів учасників сотні. Причини: російська агресія і втрата територій, падіння економіки в 2014–2015 роках, спадний тренд на сировинних ринках. Не мають ажіотажного попиту, а отже, втратили капіталізацію й активи у швидко зростаючому експортоорієнтованому аграрному секторі.
Але є й гарні новини. На зміну традиційним галузям, які втрачають інвестиційну привабливість, ідуть компанії нової економіки. Сфера IT (до якої ми не зараховуємо електронну комерцію) нині представлена не одним, як у 2013 році, а дев'ятьма мультимільйонерами. Сумарна вартість IT-активів учасників українського списку Forbes зросла з $98 млн до $2,7 млрд. Якщо політикам вдасться поліпшити інвестиційний клімат, зростуть у ціні і старі індустрії.
1. Forbes оцінює статки найбагатших людей світу за методикою, яка вдосконалюється з 1987 року. Для того щоб визначити сотню найбагатших, ми оцінили статки більше ніж 300 мільйонерів, понад півтисячі їхніх бізнесів, а також об’єкти нерухомості в Україні і за кордоном.
2. Статки бізнесмена – це оцінка вартості активів, що йому належать: акцій підприємств, нерухомості, транспортних засобів, предметів мистецтва, рахунків у банках і готівки.
3. Ліквідні акції публічних компаній оцінені за ринковою вартістю станом на 1 травня 2020 року.
4. Приватні компанії оцінюються на підставі фінансових показників та інформації про обсяги продажів за останній доступний період шляхом порівняння з вартістю аналогічних українських і глобальних компаній, а також компаній, які були об’єктами злиття і поглинання в останні роки.
5. Для оцінювання виторгу компаній використана інформація YouСontrol – комплексного сервісу для аналізу діяльності підприємств.
6. Сімейні бізнеси, якими керують спільно, оцінені як сума часток усіх членів сім’ї. Бізнеси, котрими де-факто керують одноосібно, враховані в оцінці їх фактичного власника, навіть якщо його частки формально належать іншим членам сім’ї або третім особам.
7. Активи, які не генерують грошового потоку, оцінені за ліквідаційною вартістю.
8. До списку занесені лише громадяни України.
9. Вік учасників списку вказано станом на 1 червня 2020 року.