За весь час існування рейтингу найбагатших від Forbes лише 14 зіркам вдавалося потрапити до нього, а вісім із них зробили це в останні три роки
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Коли рейтинг найбагатших американців Forbes 400 дебютував у 1982-му, лише двоє діячів сфери розваг потрапили до нього: Йоко Оно і Боб Гоуп. Тоді мінімальний поріг для приєднання до цього клубу багатіїв становив усього $150 млн. Впродовж наступних 20 років щасливчиками виявилися лише ще шість інших знаменитостей. Тільки троє із цієї першої вісімки стали мільярдерами: Джордж Лукас, Стівен Спілберґ і Опра Вінфрі.
Далі відбувся бум: за останні вісім років ще 11 зірок приєдналися до клубу мільярдерів (але двоє, Кайлі Дженнер і Каньє Вест, уже вибули з нього). Вісім із них долучилися з 2021-го, а троє – цього року: Джиммі Баффет, Леброн Джеймс і Тайгер Вудс.
Такому буму сприяло те, що діячі світу розваг і знаменитості подалися у бізнес, ставши інвесторами, гендиректорами і підприємцями.
І бізнес став для них не просто хобі на стороні: часто він приносить їм більше грошей, ніж та діяльність, яка зробила їх знаменитими. Наприклад, більше половини власного капіталу Майкла Джордана припадає на команду НБА «Шарлотт Хорнетс», якою володіє зірка баскетболу.
Більшістю своїх статків Ріанна завдячує 50-відсотковій частці у компанії Fenty Beauty.
Кім Кардаш’ян заробила на своїй лінії білизни для корекції фігури SKIMS більше, ніж на будь-якій іншій своїй діяльності. «Я розумію, що це буде наступним циклом моєї карʼєри, і на цьому я і хочу зосередитися», – сказала вона Forbes у 2016-му під час розмови про початок її підприємницької діяльності.
Forbes пропонує пройтися власною Алеєю слави Голлівуду, до якої увійшли різні діячі – від телепродюсерів до нового покоління інфлюенсерів.
Йоко Оно
Дебют: 1982 рік, $150 млн
Вибуття із рейтингу: 1986 рік
Майже за два роки після вбивства Джона Леннона Оно зʼявилася у першому списку Forbes 400. Частка музичного роялті The Beatles, яка після смерті Леннона перейшла Оно, тоді складала більшість її 150-мільйонного статку. Також їй належали 250 корів на фермі на півночі Нью-Йорку, яку оцінювали у близько $7,5 млн і яка користувалася привабливими податковими пільгами.
Боб Гоуп
Дебют: 1982 рік, $280 млн
Вибуття із рейтингу: 1984 рік
«Якщо мій маєток вартий більше $50 млн, я надеру вам дупу», – пригрозив Гоуп у 1983-му після появи у рейтингу Forbes 400 завдяки $200 млн власного капіталу. Виклик прийнято: Forbes найняв оцінювача, щоб визначити вартість нерухомості коміка у Каліфорнії, найбільшого джерела багатства зірки. Виявляється, Гоуп помилявся, але й ми теж. Його статок, який також включав акції виробника електроніки RCA та невеликі інвестиції у нафту в Техасі (свій перший мільйон він заробив на інвестиціях в нафту за кількадесят років до того), був вартий близько $115 млн. Тому до рейтингу 1984 року він не потрапив, адже мінімальний поріг для включення становив $150 млн.
Дік Кларк
Дебют: 1986 рік, $180 млн
Вибуття із рейтингу: 1988 рік
«Я не створюю культуру – я її продаю», – сказав телепродюсер, ведучий і актор Дік Кларк Forbes у 1996-му, за 10 років після його останньої появи у рейтингу Forbes 400. Хоча він перестав вести передачу American Bandstand у 1989-му, після понад 30 років у ефірі, він все ще залишався одним із найбільш високооплачуваних діячів сфери розваг Америки. Цьому сприяли виплати за повторну трансляцію його старих шоу. Тоді Кларку належали $5 млн на той час публічної компанії Dick Clark Productions, яку оцінювали у $70 млн.
Стівен Спілберґ
Дебют: 1987 рік, $225 млн
Поточний власний капітал: $4 млрд
«Я азартний гравець, – сказав Спілберґ Forbes у 1994-му, коли він став перший мільярдером сфери розваг. – Я не беру зарплату ось вже майже 10 років». Замість цього він просив кіностудії платити йому часткою від касових зборів. За нашою оцінкою, його частка за блокбастер 1993-го «Парк Юрського періоду» склала рекордні на той час $250 млн. Картини режисера з того часу зібрали у прокаті понад $10 млрд, і він отримує свою частку від кожного проданого квитка у тематичні парки розваг Universal завдяки таким хітам, як фільми про Індіану Джонса.
Мерв Ґріффін
Дебют: 1988 рік, $300 млн
Вибуття із рейтингу: 1990 рік
Імперія ігрових шоу і телевікторин Ґріффіна, до якої входять такі хіти, як «Небезпека!» і «Колесо фортуни», принесли своєму творцю сотні мільйонів доларів. У 1987-му він купив готель Beverly Hilton за $100 млн, який належав йому до 2003-го, коли він продав його за $130 млн. Його казино-компанія Resorts International, яку він купив у Дональда Трампа в 1988-му, була менш успішною. Вона двічі подавала документи на банкрутство – у 1989-му і у 1994 роках.
Білл Косбі
Дебют: 1992 рік, $300 млн
Вибуття із рейтингу: 1995 рік
У 1987-му, задовго до звинувачувального вироку за сексуальний злочин, Косбі заробив понад $100 млн. На той час це впʼятеро перевищувало заробіток найбільш високооплачуваного корпоративного директора країни, а саме гендиректора Chrysler Лі Якокки. Пʼять років по тому капітал Косбі сягнув $300 млн, завдяки чому він приєднався до рейтингу Forbes 400. «Шоу Косбі» на той час щотижня збирало перед екранами 63 млн глядачів – такі цифри сьогоднішнім шоу і не снилися (серіал «Єллоустоун», який подивилася найбільша кількість глядачів у 2022-му, може похвалитися лише приблизно 13 млн). Косбі отримував частку від доходів своїх шоу.
Опра Вінфрі
Дебют: 1995 рік, $340 млн
Поточний власний капітал: $2,5 млрд
Ведуча ток-шоу дебютувала у Forbes 400 у 1995-му, замінивши Косбі як єдиного темношкірого учасника рейтингу. У 2003-му вона стала першою темношкірою жінкою-мільярдеркою. Успіх її шоу, а також запуск інших популярних телепрограм, допомогли їй заробити перші статки.
Джордж Лукас
Дебют: 1997 рік, $2 млрд
Поточний власний капітал: $5 млрд
У 1977-му він створив всесвіт «Зоряних війн». Перший фільм приніс йому як режисеру і сценаристу лише $25 млн, а ось продажі квитків на наступні фільми франшизи і мерчу додали до його статків сотні мільйонів доларів у прийдешні десятиліття. Але джедаї і світлові мечі – це не все, що створив Лукас: за допомогою своєї компанії LucasFilm він став піонером цифрових кіностудій. У 2012-му Disney виклав за студію $4 млрд.
Джоан Роулінг
Дебют: 2004 рік, $1 млрд
Вибуття із рейтингу: 2012 рік
Авторка книжок про чарівника Гаррі Поттера стала мільярдеркою вже після пʼятої книжки із серії (серія складається із семи романів) і екранізації трьох із них. На той час вона була однією із найбільш високооплачуваних авторок світових бестселерів. У 2010-му відкрився тематичний парк за всесвітом Гаррі Поттера. Роулінг вибула із рейтингу 2012-го через високі податки у Великій Британії і $160 млн пожертв на благодійність.
Майкл Джордан
Дебют: 2015 рік, $1 млрд
Поточний власний капітал: $2 млрд
Легенда баскетболу, став першим спортсменом-мільярдером у 2014-му. За 15 років баскетбольної карʼєри він заробив понад $90 млн, але поза ігровим майданчиком він заробив значно більше. Партнерство із Nike та іншими брендами принесли йому $1,8 млрд до сплати податків, а баскетбольна команда «Шарлотт Хорнетс» стала дуже вдалою інвестицією. Баскетболіст купив мажоритарну частку команди НБА у 2010-му, коли команду оцінювали у $175 млн, а тепер її оцінюють в $1,7 млрд.
Кайлі Дженнер
Дебют: 2019 рік, $1 млрд
Вибуття із рейтингу: 2021 рік
Дженнер був 21 рік, коли Forbes назвав її наймолодшою мільярдеркою, яка самостійно заробила свій статок. У 2020-му вона продала 51% своєї компанії Kylie Cosmetics гіганту індустрії краси Coty за оцінки вартості у $1,2 млрд. Але загальнодоступні документи про угоду розкрили хитросплетіння брехні, що сприяло її вибуттю зі списку мільярдерів. Виявляється, її мама-менеджерка Кріс Дженнер, ймовірно, мала частку в компанії доньки, і бренд був не такий великий і прибутковий, як Дженнери хотіли всіх переконати.
Jay-Z
Дебют: 2020 рік, $1 млрд
Поточний власний капітал: $2,5 млрд
Хіп-хоп-мільярдер лише за чотири роки вдвічі збільшив свої статки завдяки часткам в Uber і Block (засідає у раді компанії) і роботам сучасного американського художника Жан-Мішеля Баскії. Найбільше грошей йому приносили дві лінійки алкогольних напоїв. У 2021-му LVMH купила 50-відсоткову частку у його бренді шампанського Armand de Brignac, а цього січня Bacardi купила мажоритарну частку музиканта у коньячній компанії D’usse.
Кім Кардаш’ян
Дебют: 2021 рік, $1 млрд
Поточний власний капітал: $1,2 млрд
Зірка реаліті-шоу стала бізнесвумен, коли у 2019-му запустила косметичну компанію KKW Beauty, а потім продала 20% фірми вже згаданому гіганту Coty за $200 млн. Більшість її поточних статків приносить власна лінія білизни для корекції фігури SKIMS, яку у 2022-му інвестори оцінили у $3,2 млрд.
Тайлер Перрі
Дебют: 2021 рік, $1 млрд
Поточний власний капітал: $1 млрд
Перрі доклав руку до понад 1000 епізодів різних ТБ-шоу, а також до близько 40 фільмів і вистав. Його продюсерська діяльність, компанія Tyler Perry Studios, і угода із ViacomCBS, що дає йому $150 млн на рік, загалом між 2005-м і 2021 роками принесли йому принаймні $1,4 млрд до сплати податків. Йому належать два літаки і нерухомість в Атланті, Нью-Йорку, Вайомінгу і Лос-Анджелесі.
Каньє Вест
Дебют: 2021 рік, $1,8 млрд
Вибуття з рейтингу: 2023 рік
Його статки залежали від угоди із Adidas на $1,5 млрд, за якою він брав участь у розробці авторської лінії кросівок Yeezy. Минулого року після низки антисемітських коментарів Веста Adidas розірвав цю угоду із репером. Це зробив не лише німецький спортивний гігант, а й Gap та Balenciaga. Після цього Вест вибув із клубу мільярдерів.
Ріанна
Дебют: 2022 рік, $1,7 млрд
Поточний власний капітал: $1,4 млрд
У Ріанни два успішних і прибуткових бренди: косметична компанія Fenty Beauty і виробник нижньої білизни Savage X Fenty. Fenty Beauty – це спільний проєкт співачки із компанією розкішних товарів LVMH, яка повідомила, що бренд попдіви вдвічі збільшив виторг у 2022-му. За оцінкою Forbes, Ріанна тримає 30% Savage x Fenty, яку рік тому під час розгляду виходу на біржу оцінили у $3 млрд.
Пітер Джексон
Дебют: 2022 рік, $1,5 млрд
Поточний власний капітал: $1,5 млрд
Режисер франшизи «Володар перснів» і «Гоббіт» заробив мільйони на цих фільмах. Але до клубу мільярдерів він потрапив лише минулого року, коли його компанія спецефектів Weta Digital продала частину активів розробнику відеоігор Unity Software. Джексону і його партнеру належать 60% компанії; угода на $1,6 млрд принесла режисеру $600 млн готівки і $375 млн акціями в публічній компанії.
Джиммі Баффет
Дебют: 2023 рік, $1 млрд
Музикант заробив свої статки завдяки не одному десятку років гастролей і музичних роялті. Збільшувати його капітал допомагає і міжнародна ліцензійна компанія Margaritaville Holdings, яка схвалює використання бренду Баффета ресторанами у пляжному стилі, курортами, казино і різними продуктами.
Леброн Джеймс
Дебют: 2023 рік, $1 млрд
Один із найбільш високооплачуваних спортсменів заробив сотні мільйонів доларів на баскетбольному майданчику, але ще більше – поза ним завдяки партнерським угодам із Nike, AT&T, PepsiCo і Walmart. Джеймс виявився також непоганим бізнесменом: він вклав гроші у перспективну мережу піцерій Blaze Pizza і в Fenway Sports Group, власника бейсбольної команди «Ред сокс». А ще є Spring Hill Company, яка керує маркетинговим агентством, розважальною компанією і платформою для спортсменів.
Тайгер Вудс
Дебют: 2023 рік, $1,1 млрд
Вудс разом із Джеймсом єдиними стали мільярдерами ще до завершення спортивної карʼєри (обидва продовжують займатися своїм спортом на професійному рівні). Понад 30 років участі у турнірах із гольфу і рекламних кампаніях принесли йому близько $1,7 млрд. Минулого року він став 15-м найбільш високооплачуваним спортсменом, заробивши $68 млн. До його інвестиційного портфелю входять будинки у Флориді, компанія із розробки дизайну полів для гольфу і мережа закладів мінігольфу.


