Російська підприємиця Тетяна Бакальчук, засновниця і гендиректорка онлайн-ритейлера Wildberries, під час інтервʼю російському виданню у червні 2020-го. /Getty Images
Категорія
Найбагатші
Дата

Як збільшити свої статки на 400% на рік? Ось 10 мільярдерів, які найбільше розбагатіли за 2021

Російська підприємиця Тетяна Бакальчук, засновниця і гендиректорка онлайн-ритейлера Wildberries, під час інтервʼю російському виданню у червні 2020-го. Фото Getty Images

Від затятого інвестора Tesla до британського магната фінтеху. 10 мільярдерів, чиї статки зросли найбільше у відсотковому співвідношенні за останній рік.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Серед мільярдерів, які стали багатшими у 2021-му, деякі особливо раді збільшенню своїх статків – ті, чий власний капітал збільшився найбільше у відсотковому співвідношенні.

Ці магнати й інвестори можливо і не мають змоги похизуватися статками, які перевалили за $100 млрд, як Ілон Маск чи Джефф Безос, але кожен із учасників цього списку у понад тричі збільшив свій капітал за якихось 12 місяців. Хтось є засновником приватних компаній, які виросли в ціні завдяки новим раундам інвестицій, а хтось виграв від збільшення цін на публічні акції чи на криптовалюту.

Ось різномаста група із десяти мільярдерів, які у 2021-му підняли свої статки до нових висот.

1. Тетяна Бакальчук

Громадянство: Росія 

Відсоткове зростання: 1075%

Бакальчук, засновниця російського онлайн-ритейлера Wildberries, має статок, який оцінюють у $12,9 млрд. На початку 2021-го він становив лише $1,1 млрд, але завдяки зростанню попиту на покупки в інтернеті під час пандемії і оцінки вартості конкурентів підприємиці, які котируються на біржі, її власний капітал суттєво виріс. Найбагатша жінка Росії, Бакальчук вивела Wildberries на інші світові ринки, серед них і американський. У 2020-му компанія збільшила виторг вдвічі до приблизно $5,7 млрд.

Колишня вчителька англійської мови і мати чотирьох дітей, 46-річна Бакальчук заснувала Wildberries у 2004-му зі своєї квартири у Москві, коли була у декреті. Спочатку вона перепродавала одяг німецького ритейлера Otto. Сьогодні сайт Wildberries пропонує товари 31 000 брендів.

2. Микола Сторонський 

Громадянство: Велика Британія і Росія

Відсоткове зростання: 547%

Як збільшити свої статки на 400% на рік? Ось 10 мільярдерів, які найбільше розбагатіли за 2021 /Фото 1

Микола Стронський, Revolut, під час Web Summit 2018 у листопаді 2018-го в Лісабоні, Португалія. Тоді на заході побувало 70 000 учасників зі 170 країн, серед яких 1500 стартаперів, 1200 спікерів і 2600 міжнародних журналістів. Фото з архіву Revolut

Статки Стронського, гендиректора і співзасновника фінтех-компанії Revolut, виросли на майже 550% – з $1,1 млрд до $7,1 млрд. У липні Revolut закрила раунд фінансування на $800 млн за оцінки вартості $33 млрд, ставши найдорожчим фінтех-стартапом Обʼєднаного Королівства. Стронський володіє 20% компанії.

Стронський, який живе у Лондоні і має подвійне громадянство Британії і Росії, починав як трейдер деривативів у Lehman Brothers і Credit Suisse. Під його керівництвом Revolut вдалося залучити понад 10 мільйонів клієнтів і обробити понад 350 мільйонів транзакцій. Доходи так званого «необанку» виросли на 34% у 2020-му – від $229 млн до $307 млн, хоч збитки теж виросли – на 57%.

3. Лео Когуан 

Громадянство: США

Відсоткове зростання: 481%

Когуан, сингапурський бізнесмен й інвестор, збагатився у 2021-му завдяки сміливій інвестиційній стратегії: поставив будинок на колл-опціони Tesla. Такий ризик добре окупився для Когуана, адже акції Tesla минулого року стрімко зросли завдяки буму роздрібних інвестицій і виробничим потужностям Tesla. Минулого року його власний капітал виріс на 481%, перевищивши приблизно $8,1 млрд станом на 31-ше грудня 2021-го.

Когуан почав заробляти свої статки в ІТ-індустрії. Випускник юридичної школи при Нью-Йоркському університеті, Когуан став співзасновником провайдера ІТ-послуг SHI International у 1989-му разом із тодішньою дружиною Тай Лі, яка продовжує керувати компанією. Когуан живе в Сингапурі в пентхаузі, який він купив у пилососного мільярдера з Британії Джеймса Дайсона.

4. Луо Лігуо 

Громадянство: Китай

Відсоткове зростання: 472%

Китайський мільярдер Луо завдячує своїм приватним капіталом у $16,6 млрд попиту на продукти своєї компанії Hoshine Silicon Industry. Вона є постачальником кремнію, який використовують в електроніці, сонячних панелях і хімічних продуктах. Акції Hoshine, яка котирується на Шанхайській фондовій біржі, виросли з $5,20 (33 юаня) до майже $21 (132 юаня) за 2021-й рік.

Члени родини Луо допомагають керувати Hoshine Silicon Industry: його дружина Ван Баоді – директорка, донька Луо Ї – віцеголова, а син Луо Єдон – його помічник. У червні американський уряд заборонив імпорт продуктів, які виробляє компанія Луо через звинувачення у звʼязках із примусовою працею в регіоні Сіндзян, що на заході Китаю. Представник Hoshine ще не відреагував на запит Forbes прокоментувати цю ситуацію.

5. Кемерон Вінклвосс і Тайлер Вінклвосс 

Громадянство: США

Відсоткове зростання: 440% у кожного

Michael Prince for Forbes

Тайлер і Кемерон Вінклвосси (Л-П) говорять про біткоїн із Марією Бартіромо в програмі на каналі FOX Business у грудні 2017-го в місті Нью-Йорк. Фото Michael Prince for Forbes

Статки Кемерона і Тайлера Вінклвоссів, криптоінвесторів і близнюків, оцінювали у $4,4 млрд (кожного) наприкінці 2021-го, тобто вони стали на 440% багатшими.

Все тому, що біткоїн закінчив 2021-й рік із приголомшливим 56-відсотковим річним зростанням, яке було спричинене підвищенням попиту на роздрібні інвестиції і все більшою впертістю фінансових установ і відомих інвесторів, в той час як Ethereum, друга найпопулярніша криптовалюта, досягла 400-відсоткового річного зростання.

Брати також керують криптобіржею Gemini, яку вони заснували у 2014-му і оцінка якої значно виросла у листопаді 2021-го, коли вона залучила $400 млн інвестицій.

Випускники Гарварду, колишні члени олімпійської збірної з греблі і університетські суперники гендиректора Facebook Марка Цукерберга, Кемерон і Тайлер Вінклвосси вперше інвестували в біткоїн у 2012-му. Вони вклали значну частину $65 млн, які отримали за мировою угодою з Facebook, у молоду криптовалюту – тоді вона коштувала менше $100. (Сьогодні біткоїн продається за понад $45 000.)

7. Бом Кім 

Громадянство: Південна Корея

Відсоткове зростання: 416%

Getty Images

Бом Кім, засновник і гендиректор Coupang, під час виступу на Міжнародній конференції Інституту Мілкена в Каліфорнії у квітні 2019-го. Конференція збирає лідерів сфер бізнесу, політики, технологій, філантропії, науки і медіа для обговорення дієвих і спільних рішень для найбільш нагальних проблем нашого часу. Фото Getty Images

Кім, 43-річний засновник південнокорейського гіганта онлайн-торгівлі Coupang, збільшив свої статки до $5,2 млрд у 2021-му завдяки виходу його компанії на Нью-Йоркську фондову біржу у березні 2021-го. Із 10-відсотковою часткою Coupang Кім став одним з найбагатших мільярдерів, які самостійно досягли успіху, у Південній Кореї. Враховуючи перевагу чеболів у країні із їхніми династичними статками, його успіх заслуговує особливої поваги.

Втім, акції Coupang впали на 40% з дня виходу компанії на біржу, адже онлайн-ритейлер потрапив до низки неприємних ситуацій. Після смертельної пожежі на одному із сортувальних центрів у червні Coupang отримала шквал критики і негативної реакції через умови роботи в компанії; бойкот клієнтів вдарив по продажам і репутації ритейлера.

8. Павел Дуров

Громадянство: Росія

Відсоткове зростання: 403%

Getty Images

Павел Дуров, гендиректор і співзасновник Telegram, під час TechCrunch Disrupt SF у вересні 2015-го у Сан-Франциско. Фото Getty Images

Мало хто виграв від шквалу критики гігантів технологій більше, ніж Дуров, засновник і власник мессенджера Telegram, який піклується про захист конфіденційної інформації. Техномагнат (який створив популярну російську соцмережу Вконтакте) має статок, який оцінюють у $17,2 млрд, в той час як на початку 2021-го його оцінювали у $3,4 млрд, і все завдяки процвітанню бізнесу: Telegram із 329 мільйонами завантажень став пʼятим найпопулярнішим застосунком у 2021-му.

Спіткали Дурова і неприємності. Telegram минулого року страждав від поширення шахрайства і загроз проникнення шкідливого ПЗ. А у грудні він підтримав криптопроєкт під назвою Toncoin після того, як Комісія з цінних паперів прикрила попередню спробу створити «рідну» для Telegram мережу криптовалюти.

9. Ван Цзюньлінь

Громадянство: Китай

Відсоткове зростання: 400%

Спраглі до випивки китайці сприяли збільшенню статків Вана Цзюньліня, голови Sichuan Langjiu, одного з найбільших постачальників алкоголю в Китаї. 59-річний чоловік, який самостійно досяг успіху у житті, тепер має власний капітал, який оцінюють у $4,8 млрд – на початку 2021-го він становив лише приблизно $1 млрд. Відомий бренд алкоголю «Lang» названий на честь місця його походження, а саме міста Ерланг, що на заході країни в провінції Січуань, неподалік від місця, де виріс підприємець.

10. Філіпп Лаффон

Громадянство: США

Відсоткове зростання: 364%

Getty Images

Засновник Coatue Management Філіпп Лаффон на врученні нагороди за найбільший прорив в Дослідницькому центрі Еймса при NASA в грудні 2017-го в Каліфорнії. Фото Getty Images

Гедж-фонд і фірма венчурного капіталу Лаффона під назвою Coatue Management ставила і ставить на великі технологічні фірми, а її активи варті $50 млрд. За підрахунками Forbes, власний капітал Лаффона становить $6,5 млрд – на початку 2021-го він оцінювався у $1,4 млрд. Ось деякі найвідоміші інвестиції Coatue: Bytedance, материнська компанія Tik Tok, Snap, материнська компанія Snapchat, і музичний стримінговий сервіс Spotify. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні