Російська підприємиця Тетяна Бакальчук, засновниця і гендиректорка онлайн-ритейлера Wildberries, під час інтервʼю російському виданню у червні 2020-го. /Getty Images
Категорія
Найбагатші
Дата

Як збільшити свої статки на 400% на рік? Ось 10 мільярдерів, які найбільше розбагатіли за 2021

5 хв читання

Російська підприємиця Тетяна Бакальчук, засновниця і гендиректорка онлайн-ритейлера Wildberries, під час інтервʼю російському виданню у червні 2020-го. Фото Getty Images

Від затятого інвестора Tesla до британського магната фінтеху. 10 мільярдерів, чиї статки зросли найбільше у відсотковому співвідношенні за останній рік.

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Серед мільярдерів, які стали багатшими у 2021-му, деякі особливо раді збільшенню своїх статків – ті, чий власний капітал збільшився найбільше у відсотковому співвідношенні.

Ці магнати й інвестори можливо і не мають змоги похизуватися статками, які перевалили за $100 млрд, як Ілон Маск чи Джефф Безос, але кожен із учасників цього списку у понад тричі збільшив свій капітал за якихось 12 місяців. Хтось є засновником приватних компаній, які виросли в ціні завдяки новим раундам інвестицій, а хтось виграв від збільшення цін на публічні акції чи на криптовалюту.

Ось різномаста група із десяти мільярдерів, які у 2021-му підняли свої статки до нових висот.

1. Тетяна Бакальчук

Громадянство: Росія 

Відсоткове зростання: 1075%

Бакальчук, засновниця російського онлайн-ритейлера Wildberries, має статок, який оцінюють у $12,9 млрд. На початку 2021-го він становив лише $1,1 млрд, але завдяки зростанню попиту на покупки в інтернеті під час пандемії і оцінки вартості конкурентів підприємиці, які котируються на біржі, її власний капітал суттєво виріс. Найбагатша жінка Росії, Бакальчук вивела Wildberries на інші світові ринки, серед них і американський. У 2020-му компанія збільшила виторг вдвічі до приблизно $5,7 млрд.

Колишня вчителька англійської мови і мати чотирьох дітей, 46-річна Бакальчук заснувала Wildberries у 2004-му зі своєї квартири у Москві, коли була у декреті. Спочатку вона перепродавала одяг німецького ритейлера Otto. Сьогодні сайт Wildberries пропонує товари 31 000 брендів.

2. Микола Сторонський 

Громадянство: Велика Британія і Росія

Відсоткове зростання: 547%

Як збільшити свої статки на 400% на рік? Ось 10 мільярдерів, які найбільше розбагатіли за 2021 /Фото 1

Микола Стронський, Revolut, під час Web Summit 2018 у листопаді 2018-го в Лісабоні, Португалія. Тоді на заході побувало 70 000 учасників зі 170 країн, серед яких 1500 стартаперів, 1200 спікерів і 2600 міжнародних журналістів. Фото з архіву Revolut

Статки Стронського, гендиректора і співзасновника фінтех-компанії Revolut, виросли на майже 550% – з $1,1 млрд до $7,1 млрд. У липні Revolut закрила раунд фінансування на $800 млн за оцінки вартості $33 млрд, ставши найдорожчим фінтех-стартапом Обʼєднаного Королівства. Стронський володіє 20% компанії.

Стронський, який живе у Лондоні і має подвійне громадянство Британії і Росії, починав як трейдер деривативів у Lehman Brothers і Credit Suisse. Під його керівництвом Revolut вдалося залучити понад 10 мільйонів клієнтів і обробити понад 350 мільйонів транзакцій. Доходи так званого «необанку» виросли на 34% у 2020-му – від $229 млн до $307 млн, хоч збитки теж виросли – на 57%.

3. Лео Когуан 

Громадянство: США

Відсоткове зростання: 481%

Когуан, сингапурський бізнесмен й інвестор, збагатився у 2021-му завдяки сміливій інвестиційній стратегії: поставив будинок на колл-опціони Tesla. Такий ризик добре окупився для Когуана, адже акції Tesla минулого року стрімко зросли завдяки буму роздрібних інвестицій і виробничим потужностям Tesla. Минулого року його власний капітал виріс на 481%, перевищивши приблизно $8,1 млрд станом на 31-ше грудня 2021-го.

Когуан почав заробляти свої статки в ІТ-індустрії. Випускник юридичної школи при Нью-Йоркському університеті, Когуан став співзасновником провайдера ІТ-послуг SHI International у 1989-му разом із тодішньою дружиною Тай Лі, яка продовжує керувати компанією. Когуан живе в Сингапурі в пентхаузі, який він купив у пилососного мільярдера з Британії Джеймса Дайсона.

4. Луо Лігуо 

Громадянство: Китай

Відсоткове зростання: 472%

Китайський мільярдер Луо завдячує своїм приватним капіталом у $16,6 млрд попиту на продукти своєї компанії Hoshine Silicon Industry. Вона є постачальником кремнію, який використовують в електроніці, сонячних панелях і хімічних продуктах. Акції Hoshine, яка котирується на Шанхайській фондовій біржі, виросли з $5,20 (33 юаня) до майже $21 (132 юаня) за 2021-й рік.

Члени родини Луо допомагають керувати Hoshine Silicon Industry: його дружина Ван Баоді – директорка, донька Луо Ї – віцеголова, а син Луо Єдон – його помічник. У червні американський уряд заборонив імпорт продуктів, які виробляє компанія Луо через звинувачення у звʼязках із примусовою працею в регіоні Сіндзян, що на заході Китаю. Представник Hoshine ще не відреагував на запит Forbes прокоментувати цю ситуацію.

5. Кемерон Вінклвосс і Тайлер Вінклвосс 

Громадянство: США

Відсоткове зростання: 440% у кожного

Michael Prince for Forbes

Тайлер і Кемерон Вінклвосси (Л-П) говорять про біткоїн із Марією Бартіромо в програмі на каналі FOX Business у грудні 2017-го в місті Нью-Йорк. Фото Michael Prince for Forbes

Статки Кемерона і Тайлера Вінклвоссів, криптоінвесторів і близнюків, оцінювали у $4,4 млрд (кожного) наприкінці 2021-го, тобто вони стали на 440% багатшими.

Все тому, що біткоїн закінчив 2021-й рік із приголомшливим 56-відсотковим річним зростанням, яке було спричинене підвищенням попиту на роздрібні інвестиції і все більшою впертістю фінансових установ і відомих інвесторів, в той час як Ethereum, друга найпопулярніша криптовалюта, досягла 400-відсоткового річного зростання.

Брати також керують криптобіржею Gemini, яку вони заснували у 2014-му і оцінка якої значно виросла у листопаді 2021-го, коли вона залучила $400 млн інвестицій.

Випускники Гарварду, колишні члени олімпійської збірної з греблі і університетські суперники гендиректора Facebook Марка Цукерберга, Кемерон і Тайлер Вінклвосси вперше інвестували в біткоїн у 2012-му. Вони вклали значну частину $65 млн, які отримали за мировою угодою з Facebook, у молоду криптовалюту – тоді вона коштувала менше $100. (Сьогодні біткоїн продається за понад $45 000.)

7. Бом Кім 

Громадянство: Південна Корея

Відсоткове зростання: 416%

Getty Images

Бом Кім, засновник і гендиректор Coupang, під час виступу на Міжнародній конференції Інституту Мілкена в Каліфорнії у квітні 2019-го. Конференція збирає лідерів сфер бізнесу, політики, технологій, філантропії, науки і медіа для обговорення дієвих і спільних рішень для найбільш нагальних проблем нашого часу. Фото Getty Images

Кім, 43-річний засновник південнокорейського гіганта онлайн-торгівлі Coupang, збільшив свої статки до $5,2 млрд у 2021-му завдяки виходу його компанії на Нью-Йоркську фондову біржу у березні 2021-го. Із 10-відсотковою часткою Coupang Кім став одним з найбагатших мільярдерів, які самостійно досягли успіху, у Південній Кореї. Враховуючи перевагу чеболів у країні із їхніми династичними статками, його успіх заслуговує особливої поваги.

Втім, акції Coupang впали на 40% з дня виходу компанії на біржу, адже онлайн-ритейлер потрапив до низки неприємних ситуацій. Після смертельної пожежі на одному із сортувальних центрів у червні Coupang отримала шквал критики і негативної реакції через умови роботи в компанії; бойкот клієнтів вдарив по продажам і репутації ритейлера.

8. Павел Дуров

Громадянство: Росія

Відсоткове зростання: 403%

Getty Images

Павел Дуров, гендиректор і співзасновник Telegram, під час TechCrunch Disrupt SF у вересні 2015-го у Сан-Франциско. Фото Getty Images

Мало хто виграв від шквалу критики гігантів технологій більше, ніж Дуров, засновник і власник мессенджера Telegram, який піклується про захист конфіденційної інформації. Техномагнат (який створив популярну російську соцмережу Вконтакте) має статок, який оцінюють у $17,2 млрд, в той час як на початку 2021-го його оцінювали у $3,4 млрд, і все завдяки процвітанню бізнесу: Telegram із 329 мільйонами завантажень став пʼятим найпопулярнішим застосунком у 2021-му.

Спіткали Дурова і неприємності. Telegram минулого року страждав від поширення шахрайства і загроз проникнення шкідливого ПЗ. А у грудні він підтримав криптопроєкт під назвою Toncoin після того, як Комісія з цінних паперів прикрила попередню спробу створити «рідну» для Telegram мережу криптовалюти.

9. Ван Цзюньлінь

Громадянство: Китай

Відсоткове зростання: 400%

Спраглі до випивки китайці сприяли збільшенню статків Вана Цзюньліня, голови Sichuan Langjiu, одного з найбільших постачальників алкоголю в Китаї. 59-річний чоловік, який самостійно досяг успіху у житті, тепер має власний капітал, який оцінюють у $4,8 млрд – на початку 2021-го він становив лише приблизно $1 млрд. Відомий бренд алкоголю «Lang» названий на честь місця його походження, а саме міста Ерланг, що на заході країни в провінції Січуань, неподалік від місця, де виріс підприємець.

10. Філіпп Лаффон

Громадянство: США

Відсоткове зростання: 364%

Getty Images

Засновник Coatue Management Філіпп Лаффон на врученні нагороди за найбільший прорив в Дослідницькому центрі Еймса при NASA в грудні 2017-го в Каліфорнії. Фото Getty Images

Гедж-фонд і фірма венчурного капіталу Лаффона під назвою Coatue Management ставила і ставить на великі технологічні фірми, а її активи варті $50 млрд. За підрахунками Forbes, власний капітал Лаффона становить $6,5 млрд – на початку 2021-го він оцінювався у $1,4 млрд. Ось деякі найвідоміші інвестиції Coatue: Bytedance, материнська компанія Tik Tok, Snap, материнська компанія Snapchat, і музичний стримінговий сервіс Spotify. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд