Кемерон і Тайлер Вінклвосси, Gemini Space Station, на фото, яке зробив Майкл Принс для Forbes у березні 2021-го. Ілюстрація GettyImages / Анна Наконечна /Michael Prince for Forbes
Категорія
Інновації
Дата

Компанія близнюків, які називають себе творцями Facebook, залучила $400 млн на свій метавсесвіт. Боротьба з Цукербергом триває

Кемерон і Тайлер Вінклвосси, Gemini Space Station, на фото, яке зробив Майкл Принс для Forbes у березні 2021-го. Ілюстрація GettyImages / Анна Наконечна Фото Michael Prince for Forbes

Після семи років фінансування з власної кишені своєї криптовалютної імперії Gemini, Тайлер і Кемерон Вінклвосси нарешті у процесі підписання останніх документів для першого раунду фінансування. Брати-близнюки планують залучити $400 млн інвестицій за оцінки вартості Gemini Space Station, LLC у $7,1 млрд

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Якщо епічне протистояння між близнюками і гендиректором Facebook Марком Цукербергом порівняти із перегонами між черепахою і зайцем, то зараз, схоже, настає переломний момент для «черепахи».

Очікується, що після цього раунду фінансування брати збережуть за собою 75% компанії, а їхні спільні чисті активи зростуть майже вдвічі у порівнянні із квітнем цього року – з $6 млрд до $10,5 млрд.

Цей раунд очолив гігант управління капіталом Morgan Creek Digital, а венчурна фірма децентралізованих фінансів ParaFi Capital та інші взяли у ньому участь. Ці інвестиції можуть не лише остаточно скоротити розрив між близнюками і їхнім давнім заклятим ворогом Цукербергом, а й між ідеєю так званого Огородженого Саду (Walled Gardens), де такі компанії, як Facebook, володіють даними користувачів і отримують від них прибутки та вільним майбутнім із відкритим кодом (open source).

Поле для битви підготували минулого місяця. З одного боку протистояння десятки блокчейн-стартапів, які загалом зібрали $4 млрд, щоб зруйнувати зовнішню оборону цих Огороджених Садів. Допоможе їм у цьому створення метавсесвіту, що стане віртуальною, голографічною версію інтернету із доповненою реальністю; у цьому новому інтернеті кожен зможе додавати щось своє і заробляти на цьому.

А з іншого боку розташувалися Facebook, Epic Games та інші гіганти технологій, які готові контратакувати цей рух суперників, щоб мільярди людей, на яких заробляють акціонери таких компаній, і далі приносили їм гроші.

«Якщо говорити про технологію, то зараз є два паралельні шляхи, – розповідає 40-річний Кемерон Вінклвосс зі свого дому у Каліфорнії. – Є централізований шлях, яким йдуть Facebook або Fortnite, і вони за крок до метавсесвіту, що абсолютно нормально. Та є й інший шлях, який веде до децентралізованого метавсесвіту. Ми переконані, що саме у децентралізованому метавсесвіті є більше варіантів вибору, більше незалежності і можливостей; а ще такий метавсесвіт пропонує технологію, яка захистить права і гідність кожної людини».

Під час цього збору капіталу, який можна приблизно дорівняти до раунду Серії D, нью-йоркська фірма Morgan Creek вклала $75 млн, а її генеральний партнер Сачин Джейтлі стане третім членом ради директорів Gemini. Інші два – це Тайлер і Кемерон.

Серед інвесторів-учасників раунду, під час якого можуть зібрати четвертий найбільший капітал в історії крипто, фірма Marcy Venture Partners репера Jay-Z, компанія WnderCo колишнього голови Disney Джеффрі Катценберга, австрійський Commonwealth Bank, фірма приватного капіталу 10T, консалтингова фірма Newflow Partners, а також United Talent Agency, Jane Street, K5 Global, Pantera, VanEck, BoostVC та інші.

Це не перше протистоянні братів із Цукербергом. Уродженці штату Коннектикут і учасники Олімпійських ігор 2008-го в змаганнях з греблі, хлопці стали відомими у 2010-му, коли студія Columbia Pictures випустила стрічку «Соціальна мережа».

Фільм Девіда Фінчера розповідає історію про те, як близнюки найняли однокурсника Марка Цукерберга створити соціальну мережу для студентів університету. Після тривалої судової тяганини, в центрі якої було питання про те, хто заснував Facebook, у 2011-му брати погодилися на мирову, за якою вони отримали $65 млн готівкою і акціями Facebook.

У 2013-му вони витратили близько $11 млн, щоб купити 1% усіх біткоїнів, які існували на той час. Оголосивши про свою новоявлену пристрасть до ліцензованої біржі криптовалюти, вони привернули до себе увагу акредитованих й інституційних інвесторів твердженнями про те, що збираються дотримуватися букви закону у світі, який вважається Диким Заходом криптовалюти.

Сім років по тому річний виторг нью-йоркської Gemini виріс на 600% у порівнянні із попереднім роком, а представник компанії стверджує, що компанія стане прибутковою до кінця цього року. 

Хоч вони не називають точні цифри виторгу, брати кажуть, що найбільше отримують від криптобіржі, яка бере з активних трейдерів 0,6% за транзакцію до $500 000 і менше за більші транзакції; ще є комісія 0,4% на $30 млрд активів під їхнім управлінням, а також кредит у 40 різних криптовалютах під 1%. 

Кемерон розповів, що до наступного року їхня фірма, яка має фірми у Лондоні і Сингапурі, збільшить штат працівників з 600 до 1000 людей.

І ось тут історія знову повторюється. Цукерберг, який, схоже, намагався дошкулити братам, взявши для своєї нової фірми астрологічну назву, колишній найманець братів запустив Libra у 2019-му. Це була спроба Цукерберга заробити на технології блокчейн, яка лежить у основі біткоїна.

Консорціум потенційних користувачів криптовалюти, серед яких Mastercard, PayPal, Stripe і Visa, певний час займалися створенням технології, яка привʼяже курс криптовалюти лібра (libra) до корзини (basket peg) інших валют, серед яких американський долар і британський фунт.

Проте, невдовзі після цього оголошення дана група переважно розпалася, коли законотворці США висловили занепокоєння з приводу ініціативи, яку очолила компанія, що продавала можливість впливу на поведінку своїх користувачів.

За кілька місяців після того як Цукерберг запустив Libra, Тайлер і Кемерон знову пішли шляхом, яким центральні фігури Огородженого Саду змушені йти за ними. У третьому акті історії, який почався у листопаді 2019-го, брати купили Nifty Gateway, біржу NF-токенів. Це маркетплейс для на той час маловідомих активів, які тепер є будівельним матеріалом нового метавсесвіту, адже вони можуть зберігати унікальність цифрових обʼєктів.

До цієї покупки в індустрії загалом найкращий показник за 30 днів поспіль був продаж NF-токенів на менше ніж $2 млн. Тепер же, згідно із даними сайту NonFungible.com, за 30 днів поспіль у вересні їх продали на $3,7 млрд, а станом на сьогодні – на $1,8 млрд.

Іронічно те, що засновники, які стверджують, що будують світ за стінами Огородженого Саду, в Nifty встановили схожі правила, як в Gemini. Криптобіржа надає інвестиційні послуги для інвесторів, які дотримуються відповідних умов, а в Nifty проводять ретельну перевірку тих творців NF-токенів, яким дозволяють виставляти свої роботи на аукціонах платформи.

«Децентралізація – це спектр, – пояснює Кемерон. – Ми хочемо і далі рухатися вниз цим спектром в напрямку розширення прав і свобод. Але з чогось же треба починати». Виявляється, і у такої філософії є свої ризики.

В той час як легальні операції на трильйони доларів залишаються їхньою провідною зіркою, не такі законослухняні біржі, часто з меншою кількістю ліцензій, поки що випереджають братів. Gemini лише 11-та найбільша криптобіржа у світі, згідно із даними сайту CoinGecko, але саме відносний новачок FTX, який вже серед найбільших, нещодавно зібрав $900 млн за $18 млрд оцінки вартості. А Nifty навіть не входить до списку найбільших платформ для аукціонів NF-токенів – вона радше Sotheby’s, ніж eBay.

Окрім особистих інвестицій у метавсесвіт через Winklevoss Capital, більше половини портфелю нового фонду Gemini Frontier Fund складається з фірм, що повʼязані із метавсесвітом, а додаткові $35 млн відкладені для майбутніх інвестицій у цю сферу.

Наразі вони вже купили сингапурську фірму Alethea AI і флоридську Recur, які займаються NF-токенами; празький стартап Somnium Space, що працює над метавсесвітом; а також вклалися у ранню версію метавсесвіту під назвою The Sandbox (із токенами SAND), що є творінням гонконгської компанії Animoca Brands, яку оцінюють у $2,2 млрд. Між 21-м жовтня і 18-м листопада ціна SAND виросла на 413% – до $3,94.

В рамках угоди про Sandbox брати купили частину віртуальної землі, на якій сподіваються збудувати першу з багатьох локацій, які схожі на вебсайт, але тривимірний. «Замість того, щоб будувати банки у фізичному світі, – каже Тайлер, маючи на увазі наш реальний світ, – ми збудуємо Gemini у різних метавсесвітах, в яких ви зможете зайти у Gemini для здійснення операцій, але ви будете не просто клацати в телефоні, а зануритеся у наше «відділення».

Замість стратегії заробітків на рекламі, яка є дуже прибутковою для компаній соціальних медіа (і багатою на дезінформацію і політичний вплив), більшості метавсесвітів треба буде невелика кількість криптовалюти – як токени, які необхідні для роботи деяких децентралізованих застосунків. 

В той час як кількість моделей отримання виторгу точно буде збільшуватися, ясно одне: що більший попит на ці токени, то вища ціна, а отже і цінність тієї валюти, якою володіють користувачі, що дає можливість багатіти користувачам, а не акціонерам.

Так як валюта в цих мережах росте за фіксованим курсом, а активи, такі як нова пара цифрових туфель, палаючий меч або чийсь аватар, можна відслідкувати і випустити як NF-токени на основі відкритих блокчейнів, то користувачі можуть бути впевнені, що ринок цифрової власності не буде перенасичений, і вони зможуть легко переміщувати свої NF-токени, куди їм заманеться.

Серед перших блокчейн-конкурентів метавсесвіти Decentraland і The Sandbox, які працюють на Ethereum, Upland, який працює на блокчейні EOS, і Victoria VR, який скоро почне працювати на Ethereum, а згодом перейде на власний блокчейн.

Якщо все це схоже на наукову фантастику, то треба не забувати про те, що на додачу до мільярдів доларів, які зібрали останніми місяцями, визнані лідери ігрової індустрії (MMOG) теж рухаються до метавсесвіту. Напевно найбільш помітна з них це компанія Epic Games, яка вже перевірила схожу бізнес-модель: вона продає власну централізовану валюту v-buck, за яку можна купувати аксесуари і зброю в іграх.

В квітні гендиректор Epic Тім Свіні розповів про $1 млрд інвестицій на створення метавсесвіту. Згідно із аналітичним сайтом StrategyR, до 2027-го індустрія MMOG розраховує оперувати $55,7 млрд, а в останньому звіті Свіні назвав метавсесвіт «багатотрильйонною» можливістю.

Щоб не пасти задніх, Цукерберг знову пішов стопами своїх студентських роботодавців. У жовтні 2021-го відбувся ребрендинг Facebook, і тепер вона Meta. Хоч деталей поки що мало, Цукерберг, схоже, знову йде шляхом Libra, тобто, він випустить відкритий код, яким зможе користуватися будь-хто, але заробляти на ньому зможуть лише кілька компаній.

У відкритому листі Цукерберг написав, що «метавсесвіт не буде творінням однієї компанії. Його будуть втілювати у життя творці і розробники, які додаватимуть нові, сумісні можливості і цифрові речі; цей новий світ відкриє значно більшу творчу економіку». Microsoft ($2,5 трлн) і Nvidia ($731 млрд) оголосили і про свої метавсесвіти.

Різниця між цими та іншими метавсесвітами, які створюють стартапи із дійсно відкритим кодом, полягає в тому, що техногіганти бояться стати застарілими, а Вінклвосси інвестують у стартапи, які вже вважають техногігантів вчорашнім днем. Це думка нового члена ради директорів Gemini Сачіна Джейнтлі.

Раніше Джейнтлі інвестував у фірму Figure Майка Кегні, яка займається криптоіпотеками, і у провайдера блокчейн-інфраструктури Blockdaemon. Він вважає, що багато хто втрачає можливість дозволити користувачам володіти власними особистими даними і пересувати цифрові обʼєкти будь-куди у онлайн-світі.

«Є щось правильне і непідробне у тому, щоб зберігати автентичність і оригінальність обʼєктів. І байдуже це фізичний чи віртуальний обʼєкт, – каже Джейнтлі. – Думаю, вони втрачають нагоду долучитися до неймовірного потенціалу креативного мислення».

Поки Цукерберг і далі йде за Вінклвоссами з індустрії в індустрію, цього року брати зробили повне коло, інвестувавши у соцмережу, і це лише початок. У вересні Winklevoss Capital взяли участь у раунді інвестицій для блокчейну DeSo (скорочення від decentralized social), під час якого зібрали $200 млн. Засновник гіганта соціальних медіа Reddit Алексіс Оганян, венчурна фірма Andreessen Horowitz і близько 44 00 інших потенційних користувачів купили цей токен.

В індустрії, в якій, так би мовити, радіус впливу напряму повʼязаний із вигодою, Facebook, Twitter, LinkedIn, Reddit і більшість інших мейнстримних соцмереж, схоже, мають беззаперечну перевагу. Поки що вони є втіленням Огородженого Саду. DeSo сподівається вирішити цю проблему за рахунок створення спільної інфраструктури, на базі якої будь-хто зможе створити власну соцмережу.

На основі цього блокчейну вже створюють 150 проєктів, серед яких вісім соцмереж і, ви, певно, здогадалися, метавсесвіт. «Дуже легко визначити проблеми наявних мереж і соціальних просторів. Але рішень для них існує небагато, – каже Тайлер. – Ми впевнені, що крипто може запропонувати таке рішення, тому ми продовжимо інвестувати через Gemini Frontier, а може навіть щось самі створимо».

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні