2021 рік для найбагатших людей світу. Загалом, 2660 мільярдерів стали багатшими приблизно на $1,6 трлн із січня до початку грудня. Та разом із прибутками росли й втрати. У цьогорічних збіднілих мільярдерів – 10 магнатів, які втратили найбільше статків у 2021-му, – гаманці стали легшими на загальну суму $152 млрд
Поки що найбільші втрати відчули китайські супербагатії – у цьогорічному списку їх шість з десяти. Все більший тиск китайського уряду на різні індустрії, від онлайн-продажів до позакласного репетиторства, сприяв стрімкому розпродажу акцій, що знизило оцінки вартості китайських компаній на сотні мільярдів доларів.
Акції інтернет-гіганта Pinduoduo втратили майже дві третини своєї вартості цього року (станом на 10 грудня), а акції Alibaba Group обвалилися майже на 50% за цей же період. Ці та інші фірми намагаються впоратися з низкою нових суворих законів і штрафів у Китаї, що повʼязані з безпекою даних і монопольною діяльністю.
Китайські мільярдери, які в 2020-му були першими за рівнем збільшення багатства, цього року загалом стали багатшими на 4%, в той час як минулого року це зростання становило 60%. Ще один привід для хвилювання інвесторів у китайські компанії: все більшою стає криза забудовника China Evergrande Group, що загрожує значними наслідками, хоч компанія вже зараз намагається розібратися із зобовʼязаннями на понад $300 млрд.
Засновник Evergrande Хуй Ка Ян втратив $18 млрд у 2021-му, потрапивши до списку найбільш збіднілих мільярдерів вдруге поспіль. Станом на 10 грудня його статки оцінювали в $9,1 млрд, а у березні 2019-го ця цифра становила $36 млрд.
Втрати цьогорічних збіднілих втричі перевищили втрати минулорічних учасників списку, які разом недорахувалися $41,6 млрд. Торік цей список очолив Карлос Слім Хелу, мексиканський магнат, чия родина контролює найбільшу в Латинській Америці мобільну мережу América Móvil, у якого тоді хутко зникло $5 млрд.
Щоб оцінити статки для цієї статті, Forbes розглянув зміни в чистих активах 2660 мільярдерів між 31 грудня 2020-го і 10 грудня 2021-го. Потім ми вирахували найбільш збіднілих у доларовому еквіваленті, враховуючи лише тих, хто робив інвестиції в публічні компанії.
1. Колін Чжен Хуан
Громадянство: Китай
Втрати: $40,2 млрд
Власний капітал: $22,4 млрд
Ні на кого так сильно не вплинув жорсткий кулак китайського уряду, як на Хуана, засновника платформи онлайн-продажів Pinduoduo. Мільярдер цього року втратив 64% своїх статків, коли акції Pinduoduo впали на стільки само. Втративши свої позиції після масштабних антимонопольних перевірок інтернет-гігантів Китаю, шестирічну компанію ще більше сколихнула заява на звільнення Хуана з посади голови компанії майже одразу після того, як Pinduoduo забрав у Alibaba титул найбільшої компанії онлайн-торгівлі за кількістю річних продажів. У листопаді акції Pinduoduo впали на 21%, після того як компанія не виконала очікування квартального виторгу.
2. Джек Ма
Громадянство: Китай
Втрати: $21,4 млрд
Власний капітал: $37 млрд
Ма, який колись був найбагатшою людиною Китаю і не боявся висловлювати свою думку, упродовж 2021 року майже не зʼявлявся на публіці, після того як урядові регулятори вжили жорстких заходів щодо його компаній. Спочатку дії китайського уряду зірвали в листопаді 2020-го вихід на біржу Ant Group, фінтех-підрозділу Alibaba, який оцінювали у $35 млрд.
Потім вони завдали удару по Alibaba, гіганту онлайн-торгівлі, співзасновником якого є Ма, наклавши у квітні штраф у $2,8 млрд – найбільший антимонопольний штраф у Китаї. Тоді компанію звинуватили у порушенні антимонопольних правил. Цього року ринкова капіталізація Alibaba впала на понад 46%, що зменшило статки Ма на $37 млрд, або 37%.
- Категорія
- Лідерство
- Дата
3. Хуй Ка Ян
Громадянство: Китай
Втрати: $18 млрд
Власний капітал: $9,1 млрд
Хуй входить до списку найбільш збіднілих вже другий рік поспіль. Він втратив мільярди через поточну фінансову кризу в China Evergrande Group. Гігант нерухомості, якого він заснував і в якому займає посаду голови, вперше в грудні оголосив про неспроможність виконувати боргові зобовʼязання перед інвесторами, а 15 грудня його акції на Гонконгській фондовій біржі котуються еквівалентно $0,19 за штуку.
Намагаючись утримати компанію на плаву, Хуй, за деякими повідомленнями, нещодавно вклав $1 млрд власних грошей у неї і був змушений продати акції, як і обіцяв. Тепер йому треба розібратися з новою проблемою: прискорити реструктуризацію зобовʼязань Evergrande на $300 млрд через небезпеку потенційно більшої кризи на ринку нерухомості Китаю. За підрахунками Forbes, Хуй отримав $8 млрд дивідендами Evergrande з 2009-го (коли компанія стала публічною) по 2020-й.
4. Чжан Йон
Громадянство: Сингапур
Втрати: $15,9 млрд
Власний капітал: $7,6 млрд
Чжан – засновник і голова Haidilao, найбільшої мережі ресторанів Китаю, у якої є заклади і в інших країнах. Роки швидкого розвитку зробили його надто самовпевненим, тому він пішов на значний ризик найбільшого досі розширення під час пандемії, збільшивши кількість закладів майже до 1600.
Та через нові хвилі COVID-19 і обачність відвідувачів з приводу громадського харчування в ресторанах Haidilao попит не досягнув очікуваного рівня. У листопаді компанія оголосила, що тимчасово або назавжди зачинить 300 закладів. Станом на 15 грудня акції компанії впали на 71%, зробивши Чжана, статок якого ще в квітні становив $23 млрд, біднішим на 68%.
5. Тадасі Янай
Громадянство: Японія
Втрати: $14 млрд
Власний капітал: $30,4 млрд
Цього року Янай втратив близько третини своїх статків після того, як акції його токійської імперії одягу Fast Retailing, власника популярних брендів Uniqlo і Theory, впали на близько 34%. І хоч виторг цього року (станом на серпень 2021-го) виріс на 6%, а прибутки до сплати податків збільшилися на 70%, у порівнянні з 2020-м, ритейлера сильно зачепили протиковідні обмеження і карантинні заходи цього року; постраждали і заводи у Вʼєтнамі.
Ще треба було розбиратися з проблемами, що виникли з постачальниками в М’янмі, де військовий переворот призвів до жорстоких заворушень, і через звинувачення в порушеннях прав людини, які закидають компанії, що вона нібито використовує примусову працю неповнолітніх у регіоні Сіньцзян, Китай. Fast Retailing заперечив ці звинувачення.
6. Лей Цзюнь
Громадянство: Китай
Втрати: $14 млрд
Власний капітал: $16,3 млрд
Статки Лея, засновника і голови Xiaomi, одного з найбільш популярних брендів смартфонів у світі, скоротилися майже вполовину. Хоч компанії вдалося уникнути пильної уваги урядових перевіряльників, які завдали чималої шкоди китайським техногігантам, Xiaomi постраждала від перебоїв із постачаннями, а саме від світового браку мікрочипів, а також від жорсткої конкуренції, яка скоротила частку компанії на ринку.
Під час звіту про заробітки третього кварталу в листопаді вона повідомила про найповільніше зростання продажів від початку 2020-го, вказуючи на брак чипів, який, за прогнозами компанії, не зникне і в 2022-му.
7. Масайосі Сон
Громадянство: Японія
Втрати: $13,6 млрд
Власний капітал: $25,1 млрд
Непевність, яка нависає над китайськими компаніями, також мала великий вплив на Масайосі Сона, засновника й гендиректора японського інвестиційного гіганта Softbank Group. Китайські технокомпанії, як-то Alibaba, найдорожча компанія в портфелі фірми, і агрегатор таксі Didi Global, серед ключових інвестицій Softbank.
Агресивна політика китайського уряду проти цих компаній на додачу до зниження цінності кількох найбільш багатообіцяючих виходів на біржу, які підтримував Softbank, призвели до рекордних збитків – $7,3 млрд за три місяці (до 30 вересня) – для Vision Fund, що належить Softbank. Падіння акцій скоротило на 35% статок Сона, у якого Такеміцу Такізакі, засновник виробника електронних сенсорів Keyence Corp., забрав титул найбагатшої людини Японії.
8. Деніел Гілберт
Громадянство: США
Втрати: $13,2 млрд
Власний капітал: $29,6 млрд
Це був неспокійний рік для цін на акції іпотечної компанії Rocket Companies, що належить Деніелу Гілберту. Іпотечний мільярдер ненадовго увійшов до десятки найбагатших людей світу, коли його капітал на короткий період у березні зріс до $80 млрд. Але з того часу акції онлайн-кредитора впали, станом на 15 грудня, на 62% через уповільнення ринку іпотечного рефінансування після його буму в 2020-му.
Rocket повідомила про $1,4 млрд чистого прибутку з $3,1 млрд виторгу в період з липня по вересень цього року, в той час як за цей же період 2020-го повідомлялося про $3 млрд чистого прибутку з $4,6 млрд виторгу.
9. Чжан Бангсін
Громадянство: Китай
Втрати: $11,3 млрд
Власний капітал: $1,2 млрд
Нині не найкращий час для репетиторського бізнесу в Китаї. Чжан, співзасновник і голова фірми з надання освітніх послуг TAL Education, може це підтвердити. Цього року китайський уряд вдався до жорстких заходів щодо репетиторського бізнесу, стверджуючи, що індустрія, яка процвітала під час пандемії, надто напосідає на дітей і батьків і її «взяв у полон капітал».
Акції таких компаній, як TAL Education рухнули, коли контрольні органи оголосили про нові суворі правила, серед яких заборона на залучення капіталу закордонних інвесторів і через вихід на біржу, а також вимога до компаній, які надають додаткові заняття зі шкільних предметів, реєструватися як неприбуткові. І хоч власний капітал Чжана впав на 90%, деяким підприємцям репетиторської сфери ще гірше, наприклад, Ларрі Сяндун Чену, гендиректору освітньої фірми GSX Techedu, чий статок з $15,8 млрд впав до $250 млн.
10. Чжун Хуейцзюань
Громадянство: Китай
Втрати: $10,4 млрд
Власний капітал: $10 млрд
Чжун – засновниця, голова і гендиректорка китайської фармацевтичної компанії Hansoh Pharmaceutical. Вона стала однією з найбагатших жінок у світі після того, як у 2019-му вивела свою компанію на біржу і її акції виросли на понад 130%. (Чжун і її донька разом тримають понад три чверті компанії.)
Та акції компанії у 2021-му впали на понад 50% і наразі знаходяться на нижчому рівні, ніж під час виходу на біржу, – HK$14,26 ($1,82) за штуку. В результаті цього статки Чжун цього року скоротилися на 51%. Вона заміжня за китайським мільярдером Сунєм Пяоянем, який керує компанією Jiangsu.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.