Федор Шпиг загинув 31 березня 2020 року. Його Mercedes‑Benz GLS 350 розбився на 215‑му кілометрі траси Київ – Чоп. Фото з facebook сторінки Федора Шпига
Категорія
Найбагатші
Дата

Що відбувається з бізнесом загиблого банкіра Федора Шпига 

2 хв читання

Федор Шпиг загинув 31 березня 2020 року. Його Mercedes‑Benz GLS 350 розбився на 215‑му кілометрі траси Київ – Чоп. Фото з facebook сторінки Федора Шпига

Бровари відсвяткували День міста у вересні 2021 року турніром з дитячого футболу. Турнір присвятили пам’яті почесного громадянина міста Федора Шпига. За перемогу боролося шість команд, фінансував захід Fedir Shpyg Foundation. За життя бізнесмен підтримував дитячий спорт. Шпиг загинув 31 березня 2020 року. Його Mercedes‑Benz GLS 350 розбився на 215‑му кілометрі траси Київ – Чоп. 64‑річний бізнесмен провів за кермом майже добу, проїхавши майже 1300 км,– віз матір і тітку із Закарпаття. Причину ДТП слідство не встановило, розповідає один із партнерів покійного.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Шпиг – знакова особистість в історії українського капіталізму. Колишній комсомольський функціонер, у 1992 році він створив із партнерами банк «Аваль», який австрійська фінансова група Raiffeisen придбала в середині 2000‑х за $1 млрд. У 2006 році Шпиг заснував із Сергієм Вовченком та Олександром Деркачем холдинг «Молочний Альянс». Нині це один з найбільших у країні виробників молочної продукції. Два інших великих проєкти – торгово‑розважальний центр River Mall площею 140 000 кв. м і броварський завод «Орієнтир‑Буделемент». У 2020‑му Forbes оцінив статки, залишені Шпигом, у $110 млн.

Активи Шпига успадкували його сини – Андрій, 42, та Олександр, 34. Брати розділили порівну 25% «Молочного Альянсу», 42% River Mall і 100% «Буделемента». Такою була воля батька, яку сини дізналися незадовго до його загибелі, розповідає Олександр Шпиг. «Скандалу й конфліктів між нами та з іншими акціонерами не було», – каже він. Буквально тими ж словами описує ситуацію Андрій.

з особистого архіву

Андрій Шпиг. Фото з особистого архіву

Про відсутність конфлікту між акціонерами свідчить і той факт, що у ТРЦ River Mall залишається колишній директор, каже на умовах анонімності київський консультант ринку торговельної нерухомості. Шпиг умів збирати навколо себе хороших людей і професіоналів, тому все й працює як годинник, говорить CEO River Mall Михайло Нечипорчук.

Сини Шпига успадкували не лише майно, а й зв’язки батька. Їхні партнери по ТРЦ і «Молочному Альянсу» працювали зі Шпигом‑старшим ще в «Авалі». «Головне, що побудовано систему управління, – говорить Андрій Шпиг.– Для нас просто збільшилося навантаження, бо довелося займатися різними напрямами». Він керує і власним бізнесом – мережею кінотеатрів «Планета Кіно», яким володіє з Дмитром Деркачем, сином багаторічного партнера батька Олександра.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Сини Шпига не беруть участі в операційній діяльності компаній, які дісталися їм у спадок. Андрій Шпиг очолює наглядову раду River Mall. Олександр – один із членів ради, в зоні його відповідальності– нагляд за паркінгом і клінінгом. «Систему управління сформовано, ролі між партнерами розподілено, – каже Андрій Шпиг.– Механізм ухвалення рішень не змінився».

з особистого архіву

Олександр Шпиг. Фото з особистого архіву

У «Молочному Альянсі» посад у братів немає, але Андрій Шпиг бере участь у роботі компанії. «Бачу його кілька разів на місяць на нарадах», – говорить один із власників компанії Олександр Деркач, багаторічний компаньйон Шпига‑старшого.

АПК, ритейл, виробництво будматеріалів – брати успадкували непогано диверсифікований портфель активів. Виторг «Молочного Альянсу» зріс у 2020 році з 5,2 млрд грн до 5,3 млрд грн, «Орієнтир‑Буделемента»– на 25%, до 1,5 млрд грн. River Mall збільшив свій дохід з 247 млн грн до 441 млн грн, але через пандемію, за даними «СПАРК‑Інтерфакс», зафіксував 208 млн грн збитку. Після виходу з пандемії справи мають піти на лад. ТРЦ не відчуває браку орендарів, 80% з яких – міжнародні ритейлери, каже директорка консалтингової компанії UTG Євгенія Локтіонова.

Що далі? «Батько залишив нам чималий спадок,– каже Олександр Шпиг. – Наше завдання його примножити».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд