Щоб потрапити на виробництво «Інтерпайп Сталі», потрібно проїхати крізь «Твій тунель часу» – величезний арт-об'єкт із зігнутих різнокольорових труб. Інсталяція проводить межу між металургією минулого і сьогодення та символізує розвиток і технологічність. Інноваціям на заводі надають не лише символічне значення, а й цілком реальне – останні сім років «Інтерпайп» активно впроваджує цифровізацію виробництва. Як це позначається на бізнес-показниках?
Прощавай, Excel
Ще з 2000-х в «Інтерпайп» користуються ERP-системою для управління фінансами. Але активний процес диджиталізації виробництва почався у 2014 році, коли «Інтерпайп» перестав працювати з Росією і втратив 45% замовлень. Компанія зуміла швидко переорієнтуватися на ринки Європи, Америки та Близького Сходу. Проте вимоги до замовлень у таких клієнтів виявилися абсолютно іншими.
«Для Росії й СНД ми робили великі замовлення однотипного товару зі стандартними вимогами. Нові ринки потребували маленьких партій з різними технічними характеристиками. У результаті кількість замовлених позицій збільшилася майже в 10 разів», – розповідає перший заступник генерального директора «Інтерпайп» Денис Морозов.
Маленькі партії товару також збільшували витрати на виробництво, які потрібно було оптимізувати, щоб залишатися ефективними. Усе це зробило впровадження IT-систем у виробництво життєво необхідним.
$6 млн – інвестиції «Інтерпайп» у диджиталізацію виробництва
Індустрія 4.0
З початком цифровізації на заводах «Інтерпайп» з'явилися наліпки з QR-кодами, які можна побачити як на готовій продукції, так і на обладнанні. Кілька секунд – і повна інформація про об'єкт на екрані твого смартфону. Нічого складного. Але ця простота є оманливою: усіма процесами виробництва керує розгалужена цифрова система, що впроваджена компанією IT-Enterprise.
За словами Олександра Юрчака, гендиректора Асоціації підприємств промислової автоматизації України, впроваджувати цифрові технології на більшості підприємств важкої промисловості можна починати тільки після закінчення етапу Індустрії 3.0 – автоматизації головних процесів.
"Цифровізація дозволяє кастомізувати виробництво, дає гнучкість і дозволяє швидко провести замовлення з різними характеристиками через всі технологічні етапи. Горизонтальна та вертикальна інтеграція систем управління виробництвом можлива саме завдяки технологіям Індустрії 4.0", – говорить Олександр.
Ремонт обладнання
До диджиталізації заявки на ремонт обладнання робилися в програмі Excel вручну. Сьогодні підхід до ремонту на виробництві порівнюють з історією хвороби пацієнта, куди вносяться всі важливі дані впродовж його життя. Така картка на виробництві не просто зберігає інформацію, чим і коли «хворів пацієнт», а й може сама нагадати про необхідний чек-ап організму, тобто заплановане обслуговування.
«У системі можна запланувати, що ремонт устаткування потрібно робити кожні три місяці. Вона сама нагадає про його необхідність, підбере матеріали, скоректує терміни. Якщо треба купити додаткові матеріали, програма перевіряє їх наявність і резервує на складі або ж вносить їх у план закупівлі», – розповідає Павло Ільков, керівник проєктів.
IT-система дозволяє оцінити різні параметри обладнання і передбачити, коли воно вийде з ладу, а отже, заздалегідь замовити необхідні елементи. Таким чином на виробництві знизився ризик аварій та кількість великих простоїв. «Наші ключові метрики по обладнанню – це ефективність його використання та тривалість простоїв. Усі ці показники покращилися, а витрати на підтримку і ремонт знизилися на 10–15%», – говорить Денис Морозов.
Керування замовленнями та виробництвом
«Інтерпайп» сьогодні – компанія, яка виробляє продукцію для клієнтів з понад 80 країн. Систематизувати всі замовлення і вимоги до них допомагають IT-рішення. Замовлення приймаються ERP-системою і проходять кілька стадій узгодження. Якщо якусь продукцію зі специфічними характеристиками вже виробляли на заводі, то його експертиза проходить автоматично. Далі система дозволяє планувати виробництво від найпершої до останньої операції, починаючи від лиття сталі і завершуючи відправкою авто із трубами із цеху, розташованому в іншому місті.
Також за її допомогою можна керувати складом напівфабрикатів, це дає розуміння поштучного обсягу труб у роботі. Інформація оновлюється на кожному етапі й доступна для аналізу онлайн.
IT-рішення допомагають виконувати наші замовлення швидше і точніше. Кожна труба має унікальний номер і визначена під конкретне замовлення. Завдяки цьому завжди можна оперативно перевірити, на якій стадії виробництва вона перебуває. Крім того, у нас немає знеособлених залишків і зайвих запасів, – розповідає Костянтин Бєлянінов, керівник проєктів.
Окрім труб «Інтерпайп» також виробляє залізничні колеса та входить до трійки світових експортерів цього продукту. До коліс – як і до труб – у кожної країни-замовника є свої специфічні вимоги. Зібрати всю інформацію докупи допомагає та сама IT-система, де видно весь шлях колісного виробництва: від формування замовлення до кожного етапу його виконання та постачання до клієнта.
«Сьогодні світ змінюється стрімко, й усі управлінські рішення приймаються набагато швидше. Завдяки цифровізації обліку та планування ми отримуємо не лише продукцію високої якості, а й прозорість усіх етапів і повний контроль над виробництвом, що є важливим для клієнтів», – розповідає Андрій Кішинський, заступник колісопрокатного цеху «Інтерпайп НТЗ» із технології.
Переваги цифрового планування та керування виробництвом:
- на 20% скоротилися запаси незавершеного виробництва (напівфабрикатів)
- точність виконання замовлень – 95%
Логістика
Диджиталізація не завершується після відвантаження продукції. Важливо також дуже точно виконувати доставку. Європейські клієнти «Інтерпайп» бронюють час на складі, щоб прийняти та розвантажити своє замовлення. Через запізнення не уникнути додаткових витрат на логістику – доведеться чекати наступної можливості клієнта прийняти продукцію.
В «Інтерпайп» відстежують шлях вантажівок від воріт заводу до воріт складу клієнта за допомогою gps-трекінгу. У результаті в IT-системі можна побачити, які авто запізнюються, і своєчасно попередити замовників. Це найкраща система управління ризиками. Зриви строків поставок скоротилися в 10 разів.
Цифрове майбутнє
Цифрові рішення не тільки допомагають компанії бути більш ефективною і прозорою, а й роблять «Інтерпайп» більш конкурентним у всьому світі, в тому числі й на нових ринках. Для цифрового розвитку в компанії не встановлюють кордонів. «Важливо постійно покращувати й розвивати такі проєкти, як планування виробництва або управління ланцюжками поставок. Завжди є куди зростати», – говорить Денис Морозов.
При всій важливості технологій на заводі не забувають, хто тут по-справжньому головний. Крім інсталяції на головному вході всередині виробництва є ще кілька арт-об'єктів, один з яких називається «Твій міст роздумів». Це дзеркальний перехід, в якому працівники відображаються до нескінченності. Арт-об'єкт покликаний нагадати, що найважливіше на заводі – людина. А машини та інновації – її помічники в нескінченному розвитку.
Вы нашли ошибку или неточность?
Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.