Чому сьогодні важливо сконцентрувати увагу на усуненні цифрової нерівності, який «фундамент» для інновації закладає телеком та про роль жінок у технологіях розповіла Ольга Устинова, СЕО компанії Vodafone Україна.
🎬 YouTube-проєкт Forbes Next про майбутніх зірок українського бізнесу. Новий випуск про школу програмування GoIT. Як вона будує мільярдну компанію на світчерах 👉 Дивіться за цим лінком
Як компанія Vodafone пройшла 2020 рік
2020-й можна сміливо назвати роком big challenge, який розділив все на «до» і «після». Телеком також досить серйозно зачепили ці зміни: український ринок втратив істотний обсяг виторгу – майже мільярд гривень, що одержував з роумінгу. Звичайно, це створило певні труднощі й поставило нас перед вибором: продовжувати інвестиції в розвиток компанії в тому ж обсязі або оптимізувати витрати.
Крім того, ми називаємо 2020-й «роком усунення цифрової нерівності». Ми дістали ліцензію на стандарт зв’язку в діапазоні 900 МГц – найоптимальніший для будівництва мереж 4G LTE на дорогах і в маленьких населених пунктах. При цьому на момент запуску цих мереж уся країна закрилася на локдаун. Це був непростий період: з одного боку, в мене як у СЕО компанії є персональна відповідальність за безпеку моїх співробітників, але на іншій чаші терезів – усі жителі України, яких зачинили вдома. Тоді інтернет став для них єдиною можливістю комунікації та роботи. Звичайно, оператори не могли собі дозволити зупинитися, щоб перепочити або розробити альтернативні сценарії.
Карантин навчив нас рухатися короткими спринтами. Фактично щотижня ми ухвалювали нові рішення.
Якщо раніше був час на розкачування, збір інформації, її аналіз, то під час пандемії все стиснулося в дуже короткі проміжки часу. Сміливість ухвалення швидких рішень стала однією з відмінних рис успішних менеджерів у цей період.
Майбутнє телеком-технологій
Нині ми у Vodafone бачимо два важливі стратегічні напрями розвитку телекому – bіg data й інтернет речей. Я вірю, що ці індустрії суттєво змінять наше життя. Це торкнеться як побутових речей, на кшталт автоматизації комунальних платежів, так і більш глобальних – безпеки в містах, управління інфраструктурою та транспортом, медицини. Vodafone Україна перебуває у форварді цих технологій: ми під’єднані до глобальної connectivity-платформи Vodafone, що уможливлює використовувати рішення й сервіси Vodafone на міжнародному рівні. Вже сьогодні запускаємо пілотні проєкти, спілкуємося з компаніями, держструктурами і пояснюємо їм, які можливості можуть дати ці технології.
Ще одна ключова технологія, яка змінить бізнес-процеси, управління країною і ключовими підприємствами, – це штучний інтелект (ШІ). Його використання особливо актуально з погляду аналітики й роботи з великими даними. Під час карантину зʼявився запит на обробку великої кількості даних у гранично стислі терміни. ШІ може швидко це зробити, прораховувати різні сценарії та їх вірогідність.
Телеком будує інфраструктуру для цифрового життя. Якщо порівняти нашу роботу зі зведенням будинку, то ми створюємо фундамент, а надбудова може бути абсолютно різна.
Ми вкладаємо величезні інвестиції в цю інфраструктуру, тому що без неї хоч який би застосунок придумали, які б нові технології використовувалися, без якісного зв’язку їх використання та впровадження неможливі. Телеком сьогодні є основою майбутнього життя.
Усунення цифрової нерівності
5G відрізняє від LTE дуже висока швидкість з мінімальними затримками передачі сигналу, що дає змогу передавати величезні обсяги трафіку. Такі швидкості важливі для деяких індустрій: проведення віддалених операцій, геймінгу, автоматизації процесів на великих виробництвах. Наведу приклад: у нас є рішення, за допомогою якого відбувається керування самоскидами-безпілотниками, які працюють у кар’єрах. У мережі 4G вони їздять зі швидкістю 30 км на годину з міркувань безпеки, а в 5G вони зможуть розганятися до 60–70 км на годину.
При цьому важливо розуміти, що 5G закриває точкові потреби підприємств для автоматизації процесів, але це не масмаркет-технологія.
Сьогодні стоїть вибір: зробити кілька hot spots 5G в місті або надати доступ до інтернету в селах, де школярам під час карантину транслювали уроки по телевізору через відсутність інтернету. Я вважаю, що найближчими кількома роками правильно інвестувати в усунення цифрової нерівності й покриття країни мережею 4G.
Рівні права на доступ кожного мешканця до цифрових продуктів має підтримувати і держава. Прекрасно, що є «Дія», але вона має бути доступна кожному жителю України.
Жінки в технологіях
Цього року виповниться 25 років, як я працюю в телекомі. Моя кар’єра почалася ще зі студентської лави: я вчилася в Одеській академії зв’язку, після її закінчення пішла працювати в Укртелеком, і це був момент істини. Півтора року я мала справу із фінансами, але за цей час зрозуміла, що мене цікавить інше: що саме криється за кожною цифрою, як вона з’являється, які процеси й рішення за нею стоять. Я зрозуміла, куди хочу рухатися далі.
Мої амбіції зростали із просуванням кар’єрними сходами, для мене затриматися на одному місці більше, ніж на три роки, означало, що я щось роблю не так. Я очолила компанію Vodafone Україна за 23 роки після першого знайомства з нею. До цього я була економістом, працювала в продажах B2C, відповідала за продажі в регіонах, потім по всій Україні, очолювала регіональний офіс, керувала макрорегіоном і пʼять років тому очолила компанію.
Можу описати свій характер висловом: «Бачу мету – не бачу перешкод». Мені ніколи не заважало те, що я «не тієї статі», яка потрібна для телекому. Притому й дотепер, коли на будь-якій зустрічі мене представляють: «Знайомтеся, CEO Vodafone Україна», людям інколи складно стримати здивування від того, що таку компанію очолює жінка.
У нашій команді 45% executive-співробітників – жінки. При цьому, за моїми відчуттями, жінки завжди менше впевнені в собі, ніж чоловіки.
Жінка перш ніж погодитися з тим, що гідна якоїсь позиції, з’їсть себе зсередини і 20 разів протестує, щоб точно переконатися у своїх навичках. Чоловіки сміливіші в цьому плані, іноді я їм заздрю.
Три бізнес-принципи Ольги Устинової
- Щоб отримати максимальний ефект від роботи, ти маєш вкладати інвестиції як у людей, так і в технології. Якщо ти інвестуєш в щось одне, це не принесе належного результату. Важливий баланс.
- Негативний досвід – найважливіший внесок у майбутній успіх. Я довго сприймала невдачі болісно і важко з них виходила. Найчастіше це гальмувало мій розвиток, і тільки з роками прийшло розуміння цінності негативного досвіду. З будь-якої помилки потрібно зробити правильні висновки, це допоможе рухатися вперед.
- Важливо постійно змінюватися, розвиватись, інвестувати в себе й шукати нові шляхи. Інакше просто помреш як компанія, як цікава людина, як потенційний кандидат на будь-які позиції. Якщо ти не інвестуєш в себе, то дуже дивно очікувати чогось від майбутнього.
Вы нашли ошибку или неточность?
Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.