На які виплати можуть розраховувати українські топменеджери у разі звільнення розповіла Катерина Цвєткова, адвокат та радник GOLAW.
Звичайною практикою в західних країнах є «золотий парашут». Це компенсація, яка виплачується топменеджеру у разі звільнення. Така виплата зазвичай є досить великою фінансовою гарантією для звільненого управлінця.
Проблема в тому, що застарілим трудовим законодавством України це питання майже не регулюється. Отже, на які виплати може претендувати топменеджер в Україні у разі розірвання трудових відносин?
Що говорить закон?
У день звільнення роботодавець має виплатити топменеджеру (як і будь‑якому іншому працівнику) зарплату за відпрацьований час і компенсацію за невикористану відпустку.
Якщо власник бізнесу зі своєї ініціативи припиняє повноваження топменеджера, він зобов’язаний виплатити останньому заробітну плату за пів року. Це єдиний випадок, який прямо передбачений законом. Така компенсація обумовлена тим, що акціонер може у будь‑який час звільнити керівника без пояснення причин.
Водночас трудовим договором з топменеджером можуть бути передбачені додаткові компенсації, премії та бонуси. Їх розмір та умови виплати встановлюються за домовленістю сторін та, як правило, здійснюються на розсуд роботодавця. Це підтверджується і практикою українських судів.
Виплата керівнику компенсацій у разі звільнення залежить головним чином від домовленості з власником бізнесу
А що на практиці?
Трудове законодавство не забороняє сторонам домовитись про інші, не передбачені законом виплати у разі звільнення. На практиці звільнення топменеджера оформлюється угодою про припинення трудових відносин.
У такому договорі фіксується сума компенсації, максимальний розмір якої є необмеженим, та інші важливі умови звільнення, наприклад, передача матеріальних цінностей. Отже, виплата керівнику компенсацій у разі звільнення залежить головним чином від домовленості з власником бізнесу.
При цьому важливим є правильне оформлення угоди про розірвання трудових відносин. Це забезпечить топменеджеру можливість стягнути суму належної компенсації у судовому порядку, а роботодавцю – убезпечити себе від необґрунтованих претензій та судових процесів.
Ще більше експертної юридичної аналітики за посиланням.
Вы нашли ошибку или неточность?
Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.