Донедавна фінансові ринки були відкриті тільки для найбагатших людей. Але мірою появи фінтех-платформ і розширення фінансового кругозору інвестиції стають усе більш доступними. Ми поговорили з керівником EXANTE Україна Володимиром Познім про брокерський бізнес та інвестування.
Гроші роблять гроші
За даними Credit Suisse Global Wealth Report, 1% людей володіє 45% світових багатств. Цей 1% інвестує значну частину своїх капіталів майже так само, як і більшість звичайних інвесторів, – в акції та облігації.
Люди приходять на фондові ринки, щоб захистити свої кошти від галопуючої інфляції, а також накопичити на житло, освіту дітей або комфортну старість. Банківські депозити, улюблений інструмент кілька років тому, втратили свою актуальність на тлі ультрамʼякої політики світових центробанків, що спровокувало гігантський приплив інвесторів на фондові ринки.
Поступово Україна приєднується до загального тренду. За умов річної інфляції в Україні у 9,5% банки пропонують депозити у 7–10% річних. У кращому разі власник банківського депозиту просто не втрачає заощадження. Інтерес до фондових ринків підігрівається девальвацією гривні й бажанням отримувати прибутковість у доларах або євро. Певну роль у процесі відіграв і інвестиційний хайп у медіа – він привернув увагу наймолодших та відкритих до нового досвіду людей.
Роль брокера в інвестиціях
У людини, що хоче інвестувати, немає можливості просто зателефонувати Ілону Маску, щоб купити декілька акцій Tesla. Так само як покупка нерухомості відбувається через рієлтора, доступ до фінансових активів надає брокер. Однак брокерський бізнес останніми роками значно змінився.
Фондовий брокер – це вже не гравець на одній місцевій біржі. Брокерський бізнес усе частіше представляють фінтех-компанії, що обʼєднують свій IT-продукт і фінансові ліцензії в єдину інфраструктуру, яка дає можливість брати клієнтські заявки у будь-якій частині світу і відправляти їх на біржі. У такій компанії на кожній біржі є свої контрагенти – банки першого рівня (найбільш надійні) або брокери, які є членами місцевих бірж.
Коли клієнт з України залишає заявку в терміналі EXANTE, вона переспрямовується місцевому брокеру на виконання. В Азії працюють одні контрагенти, в Європі – інші. Найчастіше їх декілька – якщо один не може виконати заявку, то вона за мить відправляється до іншого.
Як оцінювати брокера
Вибір брокера схожий на підбір бізнес-партнера – від нього буде залежати успіх інвестицій, особливо якщо горизонт планування довгостроковий. З хорошим партнером ви можете йти пліч-о-пліч довгі роки. Щоб не помилитися, потрібно оцінити кілька важливих чинників:
- Вкладення в IT-інфраструктуру. З моменту свого заснування у 2011 році EXANTE націлилася на створення просунутих технологічних рішень. Сьогодні у компанії із 400 співробітників більш ніж половина – технічні фахівці. Наша інфраструктура містить понад 750 серверів, розташованих поблизу бірж у різних регіонах світу.
- Фінансовий стан компанії. Стійкість – обовʼязкова умова для фінансової компанії. Власний капітал EXANTE складає $60 млн, обсяг активів під управлінням – $1 млрд. Усі кошти клієнтів відокремлені від компанії і зберігаються на окремих рахунках. У EXANTE можна запросити аудитовану звітність за останні три роки, щоб оцінити фінансові показники у динаміці.
- Інструменти. Можливість інвестувати у ESG, медичний канабіс, криптовалюту, уранові компанії, в Apple або REIT (фонди нерухомості) – це найвищий ступінь свободи для інвестора. Нині у розпорядженні інвесторів і трейдерів понад 50 фінансових ринків і понад 300 000 інструментів. Для тих, хто не хоче торгувати самостійно, в EXANTE представлено понад 200 хедж-фондів – у них можна інвестувати з тієї ж платформи.
- Живе спілкування. У EXANTE переконані, що клієнту має бути комфортно на всіх стадіях роботи, тому в компанії працює служба клієнтської й технічної підтримки, а також персональні менеджери – усі вони готові вирішувати будь-які питання 24/7.
Як українцю відкрити рахунок у іноземного брокера
Купівля акцій іноземних компаній доступна тільки через брокера. Для відкриття рахунку зазвичай потрібні закордонний і український паспорти. Далі клієнт проходить невелике анкетування. У EXANTE відкриття рахунку займає, як правило, не більше 48 годин.
Щоб купувати закордонні папери, необхідно отримати e-ліміт – дозвіл НБУ на проведення платежу за кордон. Поточні обмеження e-ліміту дозволяють перераховувати іноземну валюту за кордон на загальну суму до €200 000 (в еквіваленті) на рік. Для цього клієнт створює SWIFT-переказ із поточного рахунку й подає необхідні документи у банк, де відкрито рахунок, для підтвердження валютної операції. Рішення про можливість відправлення переказу через е-ліміт приймається НБУ впродовж одного робочого дня з дати подачі заявки на перевірку.
Після оформлення всіх документів ви можете переказати кошти на свій рахунок у брокерській компанії. З цього моменту ви будете вибирати, акції яких компаній будете купувати у свій портфель.
Прості правила інвестицій
Якщо людина вкладає гроші на період у 30–40 років до своєї пенсії, то правила інвестування прості: що раніше почати інвестування, то краще. Варто вибирати інструменти з високою прибутковістю й низьким ризиком обвалу котирувань.
Класичним рішенням є ETF на фондові індекси на кшталт S&P 500. Це вкладення у кошик із великого числа акцій відомих компаній, які регулярно оновлюються. На горизонтах у десятки років це може дати прибутковість у валюті приблизно 10%, а глибокі коливання (навіть такі, як під час кризи 2008 року) можна перечекати. Прибуток найкраще реінвестувати.
Якщо інвестор має намір повернути кошти у найближчі два-три роки, то орієнтуватися варто на максимально стабільні інструменти, такі як облігації. Частину портфеля можна виділити під криптовалюту – найприбутковіший і найризикованіший клас активів.
Інвестування – це частина життя сучасної людини. Місія EXANTE – зробити інвестиції доступними для всіх. Відкрити демо-рахунок та скачати торгівельну платформу можливо за посиланням.
EXANTE – фінансово-технологічна компанія, у якої понад 10 офісів у країнах Європи і Азії. Робота EXANTE регулюється європейським законодавством, що забезпечує відповідні стандарти безпеки й захисту.
У 2021 році компанії виповнюється 10 років. Щоб відзначити цю подію, компанія проведе 10 заходів по всьому світу. У вересні EXANTEN відбудеться в Києві. Для наших гостей ми організовуємо дискусію, як заробити на сировинних ринках, де будуть виступати визнані експерти з Європи. Після дискусії можна буде поспілкуватися за келихом вина. Дізнатися про захід докладніше можна у персональних менеджерів EXANTE Україна.
Вы нашли ошибку или неточность?
Оставьте отзыв для редакции. Мы учтем ваши замечания как можно скорее.