Николай Патрушев, 71, глава Совета безопасности РФ и Дмитрий Медведев, 57, экс-президент и бывший премьер-министр России, а ныне – заместитель председателя Совета безопасности. /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

У близьких до Кремля колах обговорюють наступників Путіна. Хто може замінити російського диктатора – розбір NewsWeek

2 хв читання

Микола Патрушев, 71, голова Ради безпеки РФ і Дмитро Медведєв, 57, експрезидент і колишній прем’єр-міністр Росії, а нині – заступник голови Ради безпеки. Фото Getty Images

Через невдачі Росії на українському фронті у кремлівських кулуарах знову заговорили про те, хто може замінити Путіна на посаді президента. NewsWeek розглянув можливі варіанти, Forbes вибрав головне.

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

На восьмому місяці війни Росія зазнає великих поразок. Про «швидку перемогу», яку хотів здобути Путін, давно забули, Україна відбила у ворога великі території на півдні та північному сході. Військові невдачі різко розкритикували головні прихильники Путіна – керівник Чечні Рамзан Кадиров і засновник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин.

У російських елітах зріє невдоволення. У ЗМІ просочуються відомості, що у близьких до Кремля колах таємно обговорюють перелік наступників Путіна на випадок його усунення від влади. За повідомленнями, п’ятірка можливих кандидатів виглядає так.

Дмитро Медведєв

Дмитро Медведєв в роки свого президенства. /Getty Images

Дмитро Медведєв в роки свого президенства. Фото Getty Images

Експрезидент і колишній прем’єр-міністр Росії, а нині – заступник голови Ради безпеки Дмитро Медведєв, 57, упродовж усієї війни робив вкрай різкі заяви щодо питань зовнішньої політики, зазначає американський аналітичний центр «Фонд Карнегі за міжнародний мир».

У понеділок 10 жовтня Україна оголосила Медведєва у розшук. Підстава – стаття кримінального кодексу про посягання на територіальну цілісність та недоторканність кордонів України особою, яка є представником влади. Стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі терміном до 10 років.

Сергій Кирієнко

Кирієнко, 60, обіймає посаду першого заступника керівника адміністрації президента РФ. /Shutterstock

Кирієнко, 60, обіймає посаду першого заступника керівника адміністрації президента РФ. Фото Shutterstock

Кирієнко, 60, обіймає посаду першого заступника керівника адміністрації президента РФ. При Єльцині він очолював російський уряд і сприяв просуванню Путіна кар’єрними сходами. Кирієнко особисто повідомив Путіну, що того призначили директором ФСБ і представив нового голову колективу цього розвідувального відомства.

Кирієнко керував організацією фейкових референдумів на тимчасово окупованих територіях Луганської, Запорізької та Херсонської областей. «Він постійно на видноті й говорить те, що хоче почути президент», – розповіло джерело в Кремлі російському виданню «Медуза».

Дмитро та Микола Патрушеви

Міністр сільського господарства Росії Дмитро Патрушев, 45 – син голови Ради безпеки РФ Миколи Патрушева, 71. /Getty Images

Міністр сільського господарства Росії Дмитро Патрушев, 45 – син голови Ради безпеки РФ Миколи Патрушева, 71. Фото Getty Images

Міністр сільського господарства Росії Дмитро Патрушев, 45 – син голови Ради безпеки РФ Миколи Патрушева, 71. Лектор Університету Бата Стівен Холл каже, що у Кремлі про цю пару «вже дуже давно» говорять як про потенційних наступників Путіна. «Микола Патрушев – гарний маніпулятор. Він уміє балансувати для збереження своєї влади. Тому цілком можливо, що він стане наступником Путіна або висуне на цю роль сина», – каже Хол. З ним погоджується Річард Дірлов, який з 1999 по 2004 роки очолював Секретну розвідувальну службу Великої Британії.

Євген Пригожин

Євген Пригожин, 61, який де-факто має особисту армію, може перестати підтримувати Путіна і почати «діяти за лаштунками як ляльковод». /Getty Images

Євген Пригожин, 61, який де-факто має особисту армію, може перестати підтримувати Путіна і почати «діяти за лаштунками як ляльковод». Фото Getty Images

Засновник ПВК «Вагнер» потрапив до газетних заголовків за публічну критику путінської військової верхівки через успішний контрнаступ України. Холл вважає, що Пригожин, 61, який де-факто має особисту армію, може перестати підтримувати Путіна і почати «діяти за лаштунками як ляльковод». Президентом-маріонеткою, яким керуватиме Пригожин, Холл називає Дмитра Медведєва.

За яких умов Путіна можуть усунути від влади

Головне питання – чи можуть Путіна усунути з президентської посади через війну в Україні? У політичних коментаторів немає щодо цього єдиної думки.

Викладач політики та міжнародних відносин в Единбурзькому університеті Кася Качмарська вважає, що Путіну нема про що хвилюватися. «Не думаю, що хтось із представників режиму здатний протистояти Путіну. Його союзникам доведеться поєднати зусилля, щоб кинути виклик лідеру, але між ними немає єдності», – каже вона.

Старший викладач міжнародних відносин в Університеті Глазго Адріан Флореа, навпаки, вважає, що якщо Росія втратить Донбас або Крим, який вона анексувала 2014-го, перспективи зміни режиму стануть набагато більшими.

Масштабна мобілізація, ймовірно, ввергне Росію у важку економічну кризу, а невдоволення нею наростатиме і в центрі, і в регіонах. «У цих умовах боротьба за владу всередині Кремля, найімовірніше, посилиться», – додав Флореа.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд