На Росію чекає ще гірша політична й економічна криза. /Ілюстрація Shutterstock
Категорія
Війна
Дата

Бізнес-еліта Росії у розпачі, настрій жахливий. Не всі в Москві задоволені ударами по мирних містах України – The Washington Post

Бізнесова еліта Росії у розпачі. Фото Ілюстрація Shutterstock

Російські ЗМІ наввипередки кричать про те, як всі в Росії в захваті від нещодавніх ударів по українських мирних містах. Проте не всі вважають це таким уже вдалим кроком. The Washington Post поговорив із російськими високопосадовцями і бізнесменами, щоб дізнатися їхню реакцію на удари. Forbes вибрав головне

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Масовані удари по мирних містах і цивільній інфраструктурі України викликали радість у російських радикалів. Чеченський лідер Рамзан Кадиров, наприклад, сказав, що він «на 100% задоволений» бомбардуванням України.

Проте деякі російські високопосадовці й бізнесові діячі виснажені та пригнічені, адже очікують погіршення політичного й економічного клімату. В інтервʼю вони сказали, що бомбардуваннями Путін хотів утихомирити націоналістів і радикалів, які кричать про погане військове керівництво, але їхній спокій буде тимчасовим.

«На полі бою є інші проблеми, – сказав впливовий московський бізнесмен, який, як й інші опитані, просив про анонімність із міркувань безпеки. – Я не думаю, що удари по цивільних їх вирішать».

Окрім того, кажуть бізнесмени й посадовці, навіть якби бомбардуваннями вдалося залишити Україну без світла та тепла напередодні зими, залишається питання запасу ракет. Один чиновник сказав, що ракети «виробляють, але дуже повільно, а старі резерви вичерпуються».

Відтоді як українська армія почала відвойовувати свої території на півдні і сході, Путін був змушений послати сотні тисяч непідготовлених резервістів на допомогу власному виснаженому війську. Це викликало протести по всій країні, а принаймні 300 000 російських чоловіків утекли з країни.

Міст розбрату і кінець оптимізму

Ознаки розбрату у внутрішньому колі Путіна почали зʼявлятися після вибухів на Керченському мосту в суботу.

Відео моменту вибуху на Керченському мосту 8 жовтня 2022 року, телеканал «Еспресо»

«Ніхто не в захваті від статусу-кво, – сказав російський посадовець. – Очевидно, що військова чи політична перемога неможливі. Але й програш недопустимий. Усе це стає схожим на ситуацію в шахах, яка називається цугцванг, коли один крок гірший за інший, але й стояти на місці неможливо».

Оптимізм, який грів душу російської еліти влітку, хутко зник. «Еліта країни раніше вірила, що в нас все вийде і ми знайдемо вихід із ситуації, – розповів інший чиновник. – Тепер вони не бачать майбутнього».

Примусова мобілізація вже завдала удару по популярності Путіна, яку завжди представляли як ознаку легітимності його довгого правління, сказав московський бізнесмен. А коли тіла резервістів почнуть повертати додому з фронту, то ситуація тільки погіршиться, вважає він.

«За кілька місяців на Росію чекає дуже негативна динаміка: погіршення настроїв у суспільстві, – каже бізнесмен. – Усе залежить від новин із фронту».

Тактична ядерна зброя

 «У Путіна обмежений арсенал дій, – вважає Сергій Алексашенко, колишній заступник голови Центрального банку Росії, який тепер живе у вигнанні в США. – Окрім обстрілів цивільної інфраструктури у нього ще залишився варіант використати тактичну ядерну зброю. Якщо контрнаступ українців продовжиться, то Путіну доведеться вирішувати, як діяти далі».

Проте мало хто в Москві вважає, що Путін вдасться до ядерного удару, хай що б там Кремль не заявляв. Московський бізнесмен каже, що після застосування ядерної зброї «у Путіна не залишиться інших карт у рукаві». Крім того, вважає він, Китай може запобігти такому розвитку подій. «Китай не захоче відкривати цю скриньку Пандори», – сказав він.

Нафта і санкції

Підтримка Саудівської Аравії в обмеженні видобутку нафти ніби підбадьорила російського президента, розповів той же бізнесмен, який підтримує звʼязок із політиками Кремля. Навіть якщо ціни на енергоресурси залишаться на тому ж рівні, Путін «вважає, що в Європі буде криза, тому на Україну там не буде часу».

«Війна на виснаження буде тривати, поки одна країна не зможе продовжувати війну», – сказав він.

Економісти й бізнесмени стверджують, що санкції починають діяти та завдавати настільки значного удару по російській економіці, що там виникла необхідність запроваджувати скорочення бюджету. А запропоноване обмеження ціни на нафту від G7 від грудня зашкодить Росії ще більше.

«У російського президента закінчиться готівка, а вона йому потрібна, щоб платити Ірану й Північній Кореї за зброю. Але в грудні ми побачимо зовсім іншу реальність», – впевнений Сергій Гурієв з Інституту політичних досліджень у Парижі.

У Росії арештовують протестувальників проти війни й мобілізації. /Getty Images

Російський бізнесмен: «За кілька місяців на Росію чекає дуже негативна динаміка: погіршення настроїв у суспільстві». Фото Getty Images

На додачу до посилення санкцій кожна погана новина з фронту – це новий удар по російській економіці, сказав інший московський бізнесмен.

«Увесь бізнес страждає від того, що відбувається. Всі заморозили свої інвестиційні плани», – бідкається він.

Раніше, розповіли два бізнесмени, у Росії вважали, що торгівлю можна буде спрямувати із Заходу через Китай, Казахстан та Індію, але цей шлях починає закриватися. Казахстан уже почав блокувати вантажі з європейськими товарами, які йдуть у Росію. І Китай починає припиняти постачання деяких товарів.

Політичні зміни на підході

«Всі в повному розпачі. Настрій жахливий», – сказав третій російський бізнесмен.

Члени московської еліти починають говорити про потенційну зміну лідера, а цього за 20 років правління Путіна не було. Проте ніхто не знає, як чи коли це може статися.

«Ми на підході до революції, – сказав один чиновник. – Усі чекають на зміни: інший лідер, інша війна. «Яструби» хочуть жорсткіших дій. «Голуби» хочуть завершення війни. Настає час зміни політичної системи. Проте як відбудеться ця зміна, я не знаю».

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні