Категорія
Свій бізнес
Дата

В Україні запрацює е-резидентство. Як воно допоможе відкрити та вести бізнес іноземним підприємцям

В Україні запрацює е-резидентство. Як воно допоможе відкрити та вести бізнес іноземним підприємцям /Getty Images

Getty Images

За шість з половиною років існування е-резидентство принесло Естонії 63 мільйони євро надходжень до бюджету, з яких 17,5 млн – лише минулого року. Тепер воно працюватиме в Україні

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

У 2014 році уряд Естонії подумав про те, що держава, яка існує не тільки в реальності, а ще й у цифровій площині, матиме більше можливостей, і ввів поняття електронного резидентства. Країна на півночі Європи, населення і розміри якої менші за Київ, несподівано для багатьох стала одним із флагманів цифровізації. Для Естонії е-резидентство стало не тільки успішним експериментом, а ще й вагомим джерелом надходжень до бюджету. 

Двома словами, е-резидентство – це коли ви можете відкрити бізнес в Естонії, водночас не перебуваючи в Естонії. Достатньо подати заявку онлайн, сплатити внесок, сходити до консульської установи, і все – ви електронний резидент Естонії. Можете створювати власну справу, користуватись усіма держінструментами для підприємництва на рівні з місцевими жителями.

В Україні парламент теж підтримав законопроєкт про е-резидентство. Як це працюватиме у нас та чому приклад Естонії потрібно перетворити на практику в Україні.

Як це працюватиме в Україні 

Е-резидентство – це можливість для підприємців з інших країн вести бізнес в Україні та за кордоном як українська фізособа-підприємець, використовувати зручні онлайн-сервіси та можливості держави. Однак важливо розуміти, що е-резидентство – це не громадянство. З ним ви не отримаєте дозвіл на тимчасове або постійне проживання. 

На початку е-резидентами зможуть стати IT-фахівці – програмісти, розробники ігор та іншого програмного забезпечення, адміністратори мереж та інші. Поступово сфери діяльності розширяться, бізнес зможуть вести інші представники креативної економіки.

Стати е-резидентом можна буде після подання заявки на порталі е-резидентства, який зараз розробляється. Заявку перевірять у СБУ та МВС. Також обовʼязковою для е-резидентства є верифікація особи у консульстві. Після всіх перевірок іноземець отримує ІПН, електронний підпис та статус е-резидента.

З цього моменту іноземець зможе скористатись усіма необхідними онлайн-інструментами для ведення бізнесу. Адміністративні послуги можна отримати за допомогою Дія.Підпису на порталі Дія: реєстрація ФОП та заповнення декларації до податкової. Система нагадуватиме, коли потрібно подати декларацію, а власне податки будуть зараховуватися на казначейський рахунок автоматично. 

Іноземці зможуть також онлайн відкрити банківський рахунок в одному з українських банків. Згодом відкрити рахунок можна буде і на порталі Дія. Зараз ми активно працюємо над запуском цієї послуги. Статус е-резидента можна отримати безкоштовно. 

Навіщо це Україні 

Для України е-резидентство – важливий стратегічний проєкт та значне поповнення держбюджету. Минулого тижня Мінцифри запустило лендинг проєкту, де вже зареєструвалося близько 1300 іноземців, зацікавлених в електронному резидентстві. Ця кількість продовжує рости щодня. Очікується 3000 резидентів до кінця наступного року та близько $1,5 млн податкових надходжень до бюджету. Основна цільова аудиторія проєкту – фрилансери з Індії, Пакистану, Китаю, Бангладешу та Філіппін. За попередніми дослідженнями, потенційна кількість е-резидентів для України може становити мільйони людей.

З іншого боку, е-резидентство позитивно вплине на імідж держави на міжнародній арені. Адже країна, яка готова приймати електронних резидентів та створювати для них сприятливі умови для ведення бізнесу, залучатиме більше міжнародних інвестицій. А продукти, які створять резиденти, зможуть перетворити Україну на світовий IT-бренд.

Якщо дивитися на міжнародний досвід, то свої варіанти е-резидентства зараз розробляють Литва та Португалія. Власні аналоги мають ОАЕ та Азербайджан. Але Естонія, яка першою ввела поняття е-резидентства у світі, – найкращий приклад того, чому це необхідно для кожної країни. 

За шість з половиною років існування е-резидентство принесло Естонії 63 мільйони євро надходжень до бюджету, з яких 17,5 млн – лише минулого року. Програмою скористалися 81 000 резидентів, які відкрили 17 000 компаній. 400 з них – лише у березні цього року, що є рекордом. Якщо враховувати вартість програми – а це лише €5 млн – то перевага стає очевидною. До слова, з понад 80 000 резидентів найбільше представників з України – 4300 осіб.

Міністр інформаційних технологій та зовнішньої торгівлі Андерс Сатт це підтверджує: «Кожен євро, що був витрачений на е-резидентство урядом, приніс великий прибуток. Уряд зберігає довіру до цієї програми».

Доказом словам Сатта може служити стратегія розвитку Естонії до 2025 року. На розвиток цифрових технологій та е-резидентства планується виділити 343 мільйони євро.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні