Google нещодавно купила бізнес-центр St Johnʼs Terminal (на зображенні), що на Вест-сайді на Мангеттені, за $2,1 млрд. Фото COOKFOX Architects
Категорія
Інновації
Дата

Фінансова столиця стає технологічною. Як Google, Amazon, Facebook і Microsoft захопили Нью-Йорк

Google нещодавно купила бізнес-центр St Johnʼs Terminal (на зображенні), що на Вест-сайді на Мангеттені, за $2,1 млрд. Фото COOKFOX Architects

Великі купівлі, лізингові угоди та збільшення штатів працівників – непрозорий натяк на те, що технологічні компанії загрожують статусу-кво Волл-стріт як домінантної індустрії Нью-Йорка

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Google поставила на вуха Мангеттен, коли купила Chelsea Market і будівлю на 2,9 млн квадратних футів (26,94 га), де тепер розташована нью-йоркська штаб-квартира компанії. І це все з різницею в кілька років упродовж останнього десятиліття. 

Гігант високих технологій на цьому не зупинився і минулого місяця здійснив найбільшу купівлю нерухомості у США з часів пандемії. Тепер компанія володіє бізнес-центром St. John’s Terminal, який обійшовся їй у $2,1 млрд і наразі перебуває у стані реконструкції.

Захоплення Вест-сайду Мангеттену певною мірою відтворили Amazon, Microsoft, Apple, Facebook і Salesforce – кожна з цих компаній наразі має свою штаб-квартиру в місті. Такий попит на нерухомість свідчить, наскільки швидко технологічні компанії витісняють банки й фінансові компанії з лідерської позиції в місті після пандемії. Крім того, техногіганти попереду інших у збільшенні штатів працівників і зростанні компаній.

Двадцять років тому Тім Армстронґ, 50, став першим співробітником Google, який працював у Нью-Йорку. «Якщо влаштовувалася вечірка для усіх, хто працював у сфері інтернету в Нью-Йорку, то спокійно можна було орендувати бар, – розповідає Армстронґ. – Тепер, думаю, треба орендувати «Медісон-сквер-гарден» разом із Javits Center, щоб усі помістилися».

Дані, які Forbes  отримав від Служби фінансової інспекції Нью-Йорку, дають змогу чітко прослідкувати цей феномен. У 2020-му кількість технокомпаній перетнула позначку у 10 000, що вдвічі більше, ніж 20 років тому, і майже вдвічі більше, ніж компаній, що займаються цінними паперами. 

Кількість працівників у технологічній індустрії теж значно збільшилася: між 2000-м і 2020-м ця цифра виросла зі 108 000 до 167 000, а кількість працівників сфери цінних паперів знизилася зі 190 000 до 176 000.

Захоплення Мангеттену технокомпаніями видно неозброєним оком: логотип Salesforce замінив логотип MetLife на Шостому авеню, 1095 біля Браянт-парку. А є і непомітні зміни, такі як скорочення відділень банків. 

За даними Real Capital Analytics, після світової фінансово-економічної кризи 2008-го пʼять найбільших банків США за кількістю активів – JPMorgan, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo і Goldman Sachs – разом продали 5,5 млн квадратних футів (51,1 га) офісних приміщень на Мангеттені.

У цей же період лише дві технокомпанії – Google і Amazon – купили 6,5 млн квадратних футів (60,39 га) офісної площі. А тим часом Apple, Microsoft і Facebook взяли в оренду (лізинг) мільйони квадратних футів приміщень по всьому місту. 

Загальна площа, яку займає Facebook на Мангеттені, зросла до 2,2 млн квадратних футів (20,44 га), коли минулого року вона оформила довгострокову оренду на 730 000 квадратних футів (6,782 га) у будівлі Farley Post Office, що у Мідтауні.

Apple також минулого року взяла в довгострокову оренду 220 000 квадратних футів (2,044 га) площі на Пенн-плаза, 11. У Microsoft теж є лізинг на додаткові 200 000 квадратних футів (1,858 га) площі на Таймс-сквер, 11, а минулого місяця компанія вела переговори про ще 100 000 квадратних футів (0,929 га) в районі Флетайрон, але в якій будівлі – таємниця.

«Про Нью-Йорк завжди говорили як про місто фінансових послуг, а тепер про нього говорять як про місто фінансів і технологій, – каже Дарсі Стеком, комерційний брокер у CBRE, який представляє Google у купівлях нерухомості. – За мою карʼєру про нього так ніколи не говорили».

Стеком, який працює у сфері нерухомості міста Нью-Йорка понад 40 років, каже, якщо і надалі триматиметься така тенденція, то до кінця десятиліття саме індустрія технологій займатиме найбільшу площу комерційної нерухомості Нью-Йорка, посунувши фінансову індустрію.

Google каже, що так сильно збільшує свою присутність у Нью-Йорку через велику кількість талантів у місті, таке саме пояснення пропонують Amazon, Facebook та Microsoft. Минулого місяця Google заявила, що планує найняти ще 2000 працівників у Нью-Йорку, таким чином її місцевий штат зросте до 14 000. У нових офісах техногіганта будуть працювати відділи продажів і маркетингу.

«У час, коли люди переживають за те, чи відновиться Нью-Йорк, ми вирішили, що такий крок стане чудовим проявом нашої корпоративної вірності Нью-Йорку, – каже Вільям Флад, директор з питань державної політики і звʼязків з урядом в Google. – У Нью-Йорку технології – це не лише окрема індустрія, а невідʼємна частина інших індустрій міста».

Getty Images

Тім Армстронґ (на фото), який був першим співробітником Google у Нью-Йорку в 2000-му і став президентом американських операцій компанії, каже, що Мангеттен перетворився на Кремнієву долину світу. Фото Getty Images

Рагул Джаін, заступник головного фінансового інспектора штату Нью-Йорк, каже, що остання мегаугода про нерухомість може свідчити про те, що у Google занадто багато готівки і вона не знає, на що її витратити. «У них є гроші, і вони грають на перспективу, – каже він. – Це свідчення віри у те, що Нью-Йорк залишатиметься привабливим (місцем для бізнесу. – Ред.)».

У Alphabet, материнської компанії Google, станом на квітень були запаси готівки, які оцінюють у $135 млрд, а згідно з фінансовими звітами, на 30 червня нерухомості у неї було на $56 млрд, що робить мангеттенську нерухомість компанії майже краплею у морі. Не так давно компанія купила будівлю на Кінгз-кросс у Лондоні за $1 млрд, а по всьому світу розкинулися її дата-центри.

Google повідомила, що її співробітники мають повернутися до офісів у січні, хоч раніше компанії довелося вже двічі це відтерміновувати через загрозу поширення COVID-19. Цей підхід відрізняється від рішень Microsoft, Amazon і Salesforce, які на невизначений час відклали повернення до офісів.

І хоч техноіндустрія народилася у Кремнієвій долині, увага Нью-Йорка до цього сектору збільшилася в 2000-х за головування Майкла Блумберга, чия відома компанія даних і фінансової інформації була найбільшим орендарем зі світу технологій у місті. 

Блумберг тоді пообіцяв, що Нью-Йорк більше не покладатиметься на фінансовий сектор, запровадив ініціативи і в 2011-му очолив створення технологічного кампусу Корнелльського університету на острові Рузвельта. Будівництво кампусу обійшлося у $2 млрд.

Така підтримка сильно вплинула і на технологічну, і на фінансову індустрії. Цього місяця Служба фінансової інспекції оприлюднила звіт про використання офісних просторів у місті Нью-Йорку. Він показав, посилаючись на дані брокерської фірми Cushman and Wakefield, що між 1990-м і 2020-м фінансовий сектор зменшив свою присутність в офісній нерухомості Нью-Йорка з 48% до 35%

Для порівняння, сектор TAMI (технологічні, рекламні, маркетингові та інформаційні компанії) тепер займає 25% орендованих офісів у Нью-Йорку, а раніше – лише 16%. Служба фінансової інспекції також виявила, що 30 років тому на кожного працівника фінансових компаній у середньому припадало 420 квадратних футів (39,02 кв.м) площі. Нині компанії сектору TAMI дають своїм працівникам таку саму площу, а на кожного фінансового працівника тепер припадає 372 квадратних фути.

 

Дуже скоро у Нью-Йорку технологічний сектор пережене фінансовий.

Ніколас Економідес, викладач у Бізнес-школі Стерна при Нью-Йоркському університеті

Попри те, що всі показники демонструють зростання технологічної індустрії, одне їй так і не вдалося перевершити – зарплату. Працівники з цінними паперами заробляють більше, а отже, приносять місту більше податків на особисті доходи. Служба фінансової інспекції повідомляє, що такий працівник у середньому отримує $438 000 на рік, у той час як працівник сфери технологій заробляє $195 000.

Втім, згідно з даними, які Forbes отримав від Partnership for New York, інформаційний сектор наздоганяє фінансові послуги у статті найбільших обсягів виробництва у Нью-Йорку. Посилаючись на статистику компанії Emsi, яка займається даними ринку праці, організація виявила, що з 2015-го по 2020-й частка інформаційного сектору у внутрішньому валовому продукті міста Нью-Йорк зросла з 10% до 13%, а от частка індустрії фінансових послуг (не враховуючи страхові компанії) виросла лише з 18% до 19%.

Ці дані можуть не відображати повну картину впливу технологічної індустрії, каже Ніколас Економідес, викладач економіки у Бізнес-школі Стерна при Нью-Йоркському університеті, адже багато найбільших технокомпаній базуються за межами Нью-Йорка. «Дуже скоро у Нью-Йорку технологічний сектор пережене фінансовий, – впевнений Економідес. – До кінця десятиліття так точно».

Getty Images

Facebook минулого року оформила довгострокову оренду (лізинг) на 730 000 квадратних футів у будівлі Farley Post Office (на фото) на додачу до інших 1,5 млн квадратних футів у трьох будівлях в районі Гадсон-Ярдс. Фото Getty Images

Ще один вагомий чинник – це роль працівників технологічного спрямування всередині фінансового сектору. У 2000-му банк Goldman Sachs найняв 600 трейдерів для роботи з ліквідними активами, щоб потім замінити їх автоматизованими системами, за якими наглядають 200 компʼютерних інженерів. 

У 2018-му банк оголосив, що компʼютерні інженери складають чверть їхнього штату – це 9000 працівників. «Технології стали невідʼємною частиною цих компаній, – каже Армстронґ. – Невдовзі настане час супертехнологічних корпорацій».

Армстронґ, який пішов із посади голови американських операцій Google у 2009-му, щоб стати гендиректором AOL, з того часу вже заснував власний техностартап у Нью-Йорку. Його компанія Flowcode, яку він започаткував у 2019-му, займається продуктом, що генерує QR-код. Крім того, він інвестує в інші стартапи у Нью-Йорку.

Як один із перших гравців на полі технологій міста він зазначає, що міграція технологій не обмежується виключно фінансовим сектором. Нині індустрії формуються навколо технологій у медицині, нерухомості, медіа і моді. «Раніше сферу технологій у Нью-Йорку називали Кремнієвою долиною, – каже він. – Тепер Нью-Йорк – це радше Кремнієва долина світу».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні