«Команда керівників департаменту ліцензування повним складом подала керівництву НБУ заяви про звільнення», – повідомив у Facebook директор департаменту Олександр Бевз, 31. Разом із Бевзом з 15 липня залишають банк його заступниця Катерина Жебанова і ще сім співробітників. Бевз зізнався у коханні роботодавцю, але заявив, що продовження роботи його команди у НБУ стало неможливим. В усьому винна «централізація ухвалення рішень в одних руках і заміна колегіальності директивним ухваленням рішень».
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Бевз прийшов до НБУ 2015-го, у розпал масштабної кампанії з розкриття реальних акціонерів банків. Замість «футбольних команд» юристи НБУ змусили банкірів показати реальних власників. Спочатку Бевз керував відділом контролю за складом акціонерів банків, а у 2017-му очолив департамент ліцензування.
Цей департамент – перепустка для банків і небанківських фінустанов на ринок. Він узгоджує керівників банків, дає дозволи на покупку банків і фінансових компаній, на злиття і поглинання, проводить оцінку корпоративного управління та структури власності. У липні 2020 року до НБУ перейшов нагляд за страховими та небанківськими фінансовими компаніями, і ринок очікував на масштабну чистку, як це було з банками 2015 року, коли половина з них пішли з ринку.
Кирило Шевченко, який очолив НБУ в липні 2020-го, взяв курс на оновлення команди та зміну системи управління. Правління НБУ достроково покинули Сергій Холод і Роман Борисенко. Олег Чурій пішов після завершення контракту. 10 липня спливає термін повноважень заступника голови НБУ Дмитра Сологуба. Але публічний демарш керівництва департаменту за Шевченка відбувся вперше.
Це звільнення далеко не останнє. Про наміри звільнитись після заяви Бевза повідомив директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук. Також, за словами Бевза, звільняється один з керівників департаменту в блоці пруденційного нагляду.
До приходу нового голови НБУ департамент Бевза підпорядковувався першій заступниці голови Катерині Рожковій. У жовтні 2020-го Шевченко підпорядкував його собі. У грудні, після публічного скандалу з доганами Рожковій і Сологубу, кураторство над департаментом ліцензування перейшло до заступника голови Ярослава Матузки.
Бевз каже, що спрацювався з Матузкою, і проблема не у ньому, а в системі управління, яку вибудував Шевченко. «Після ряду ухвалених рішень і способу їхнього ухвалення ми зрозуміли, що наші можливості всередині вичерпалися. І змушені були піти на публічне звільнення», – сказав він Forbes. За словами Бевза, мова про узгодження керівників банків та заходи впливу щодо низки компаній. Останньою краплею, говорить Бевз, стала особиста зустріч із керівником НБУ, але деталі розбіжностей він не розкриває.
Тертя між департаментом Бевза та керівництвом НБУ стали очевидними у березні 2021-го, коли Нацбанк не погодив призначення Дмитра Буца членом правління Ощадбанку. До приходу в «Ощад» той працював у НБУ заступником директора департаменту супроводу кредитів. Буц виграв конкурс, повідомляв Ощадбанк, має відповідну освіту і 17-річний досвід роботи у банківській системі. Рожкова назвала рішення комітету НБУ з нагляду тривожним сигналом, адже Буц успішно пройшов співбесіду. За словами джерела в НБУ, що попросило не згадувати його імені у статті, позитивний висновок департаменту ліцензування комітет НБУ теж проігнорував.
Департамент ліцензування працює у штатному режимі, заяви про звільнення написали девʼятеро зі 107 «штатних одиниць», повідомила Forbes пресслужба НБУ. Пріоритет НБУ – збереження колегіальності управління, запевняє пресслужба.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.