Категорія
Компанії
Дата

Навіть до повністю білого бізнесу можуть прийти з обшуками. Як підготуватися, що робити і чого не робити. Повний розбір

4 хв читання

Як запобігти основним загрозам для бізнесу з боку правоохоронних органів, недобросовісних конкурентів чи шахраїв, які хочуть заволодіти активами чи корпоративними правами.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Шукаємо джерела небезпеки

Якщо ви впевнені у тому, що ваш бізнес працює прозоро, а до вас все одно виникають необґрунтовані питання з боку правоохоронців, можливо, це недобросовісні конкуренти, які хочуть заволодіти вашими активами. 

Як правило, це відбувається шляхом ініціювання кримінального провадження. Причин для такого провадження можна знайти безліч, але найпоширенішими є:

  • робота вашої компанії з державними підприємствами;
  • зв’язки з Російською Федерацією за лінією контрагентів, персоналу, засновників;
  • посадові особи, які раніше фігурували у кримінальних провадженнях;
  • невідповідність задекларованих доходів способу життя засновників або посадових осіб;
  • великі обсяги господарських операцій.

Конкуренти та інші недоброзичливці, у тому числі й самі правоохоронні органи, можуть штучно створювати проблеми. А саме – умови для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі, наприклад, показів самих правоохоронців чи наданих відомостей «контрольованими» заявниками, або «результатів» проведення оперативно-розшукової діяльності. 

Мета подібних дій може бути різною: від залякування жертви до отримання у власність її активів, корпоративних прав чи припинення господарської діяльності.

Для наочності – приклад. Історія не стільки про великий бізнес, скільки про методи деяких представників української правоохоронної системи. Реставратор раритетної зброї не погодився безкоштовно передати окремим правоохоронцям рідкісні речі з коштовної колекції, йому почали фабрикувати кримінальне провадження, яке базувалося на свідченнях безхатька з вокзалу (у прямому сенсі слова). Така справа не могла не розсипатися. За час її розгляду у суді було замінено 10 прокурорів. Через це судовий розгляд розтягнувся аж на 2 роки, допоки чоловіка не було виправдано.

Як запобігати 

Навіть якщо ви впевнені у прозорості свого бізнесу, у власній доброчесності, будь-які слідчі дії, що відбуватимуться у рамках кримінального провадження, – це стрес, до якого слід готуватися.

  • Систематично проводьте моніторинг відкритих реєстрів: Єдиний реєстр судових рішень, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Єдиний державний реєстр прав на нерухоме майно тощо. Варто це робити і щодо свого бізнесу, і щодо контрагентів. 
  • Не нехтуйте сторінками у соцмережах, які часто можуть надати більше інформації, аніж ті ж реєстри, відслідковуйте публікації у ЗМІ.
  • Якщо ви в курсі, що є учасником досудового розслідування, то ваші юристи можуть «направляти» це розслідування завдяки подачі слідчому клопотань, пояснень, документів, ставити питання про проведення слідчих дій. У ваших силах ініціювати кримінальні провадження щодо недобросовісних конкурентів чи опонентів, притягувати до відповідальності представників правоохоронних органів за порушення ваших прав та законних інтересів. 
  • Інформуйте громадськість про перебіг справи, про свою участь у ній, про цінності своєї компанії. 

Як зрозуміти, що ви – фігурант кримінального провадження

  • Ви стали отримувати запити від правоохоронних чи фіскальних органів на отримання певної інформації.
  • Ви помітили, що ваших контрагентів почали викликати на допити.
  • Ви знаходите назву своєї компанії в ухвалах слідчих суддів у межах кримінальних проваджень у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
  • Ви отримали запит до компанії з вимогою надати документи та пояснення за певним переліком контрагентів.
  • Ваших працівників почали викликати на допити.
  • Слідчий прийшов до вашої компанії чи оселі з ухвалою суду про тимчасовий доступ до речей та документів.
  • Ви помічаєте, що за вами ведеться зовнішнє спостереження чи до вас приходять непрохані «кур’єри» з доставкою, яку ви не замовляли.

Все це – сигнальні маячки того, що ви опинилися у центрі кримінального провадження. І тут важливо в жодному разі не ігнорувати їх.

Як підготуватися до обшуку

Якщо провадження відкрито, то, скоріш за все, обшуку не оминути. Ви можете захистити себе та своїх співробітників шляхом ефективних дій, реалізованих заздалегідь. 

  • Ви маєте проводити внутрішній аудит всіх документів та майна. 
  • Ви можете перевести діяльність підприємства на віддалений сервер. 
  • Проведіть тренінг для персоналу та керівництва щодо дій під час проведення обшуку на підприємстві. 
  • Забезпечте відео- та аудіофіксацію у стратегічних приміщеннях. 
  • Розробіть внутрішнє положення про конфіденційну інформацію. 
  • Організуйте нормальну взаємодію та комунікацію з контрагентами. 
  • І найважливіше: укладіть договір із адвокатом про надання правничої допомоги. Якщо до вас завітали правоохоронці, за законом ви маєте право вимагати присутності адвоката та попросити до його прибуття не проводити обшук.

Чого не варто робити під час обшуку

Якщо до вас все-таки завітали з податкової/Нацполіції/СБУ/НАБУ чи іншого відомства, то ось те, чого точно не варто робити.

  1. Не зберігайте на столах чи у столах чернетки, записники, флешки, мобільні телефони. Впроваджуйте політику «чистого столу». Навіть якщо ви впевнені у своїй правоті, пам’ятайте, що іноді після обшуку «губляться» особисті речі: мобільні телефони, гроші, годинники. Так, наприклад, одного разу після обшуку у клієнта «зник» годинник вартістю у декілька тисяч доларів.
  2. Не потрібно поводитися грубо із правоохоронцями, але також не «відкривайте їм душу», аби не розповісти зайвого.
  3. Не перешкоджайте проведенню обшуку, не блокуйте доступ до приміщень та сейфів. Це точно не допоможе, а, навпаки, зробить «ведмежу послугу».
  4. Ні за яких обставин не викидайте речі та гроші з вікон. Скоріш за все, частина опергрупи «упіймає» їх знизу.

Як варто поводитися під час обшуку

Зберігайте спокій та повідомте співробітникам та адвокатам про те, що на території підприємства будуть проходити слідчі дії. Співробітники знатимуть, що слід вимкнути роутери, компʼютери, сервери.

  1. Перевірте підстави проведення обшуку та повноваження осіб. 
  2. Вимагайте пред’явити ухвалу слідчого судді про проведення обшуку. Уважно вивчить її, вона має містити: строк дії; інформацію про прокурора чи слідчого, який подав клопотання про обшук; положення закону, на підставі якого постановляється ця ухвала; відомості про приміщення чи осіб, які підлягають обшуку; інформацію про речі, документи та осіб, для виявлення яких проводиться обшук. Переконайтеся, що особою, яка проводить обшук, є слідчий або прокурор, визначений в ухвалі.
  3. Перевірте адресу, назву компанії, які обставини правопорушення, що можна вилучати.
  4. Перевірте документи понятих. 
  5. Перевірте доручення на оперативних співробітників. 
  6. Переконайтеся, що обшук фіксується на відео.
  7. Уважно стежте за діями всіх співробітників правоохоронного органу та намагайтеся не відповідати на питання, не давати свідчень без адвоката. 
  8. Не дозволяйте правоохоронцям складати документи «мішками», вимагайте опис, де буде повний та чіткий перелік вилученого майна та документів. 

Будьте готові до наслідків. Ними може стати пошкодження майна, вилучення документів та майна, накладення арешту на кошти, майно та банківські рахунки, зупинення господарської діяльності підприємства, затримання посадових осіб. Але це вже інша історія.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд