ТРЦ Ocean Plaza /Shutterstock
Категорія
Компанії
Дата

П’ять друзів Оушена. Хто позмагається за столичний ТРЦ Ocean Plaza. Forbes знайшов претендентів 

ТРЦ Ocean Plaza Фото Shutterstock

До початку великої війни київський ТРЦ Ocean Plaza приносив власникам понад 1 млрд грн виторгу на рік. Наразі у об’єкта два власника, один з них – держава, яка хоче продати свою частину «океану» на аукціоні зі стартовою ціною 1,3 млрд грн. Forbes розпитав девелоперів, хто планує взяти участь у перегонах. У списку – троє відомих гравців і одна темна конячка.

На початку 2023 року Вищий антикорупційний суд дозволив Міністерству юстиції конфіскувати частку в ТРЦ Ocean Plaza, яку повязували з російським мільярдером Аркадієм Ротенбергом та його оточенням. Йдеться про 100% корпоративних прав компанії «Авангард Віларті». Їй належало 66,65% у фірмі «Інвестиційний союз «Либідь», яка володіє ТРЦ. 

Управителем цієї частки зрештою став Фонд держмайна, ще 33,35% Ocean Plaza – у Q Partners Андрія Іванова. У Фонді держмайна обіцяють швидко продати свої 66,65% у межах Великої приватизації. 

Балансова вартість державних 66,65% ТРЦ – 1,3 млрд грн. Такою буде стартова ціна обʼєкта, розповів Forbes у жовтні в. о. голови Фонду держмайна Олександр Федоришин. Це робить Ocean Plaza найбільшим обʼєктом, який буде продаватися з початку великої війни.

Приватизація відбудеться «якщо не в кінці цього року, то на початку 2024-го», казав Федоришин. Хто може взяти в ньому участь?

Вагіф Алієв

«Так, ми зацікавлені в купівлі ТРЦ Ocean Plaza і з задоволенням приймемо участь у чесній боротьбі за нього. Очікуємо, коли офіційно оголосять аукціон», – відповів на запит Forbes Олександр Черніцький, голова правління компанії Mandarin Plaza, що керує обʼєктами Вагіфа Алієва.

Це буде не перша спроба для Алієва, який наразі є серед власників діючих ТРЦ Blockbuster Mall, Mandarin Plaza та Lavina Mall. У 2019 році у ЗМІ прокотилася сенсація: Алієв близький до закриття угоди з придбання Oсean Plaza. «Я даю гарантію, що куплю Ocean Plaza і обʼєднаю її зі споруджуваним зараз ТРЦ Ocean Mall», – заявляв бізнесмен. 

Це має сенс. Ocean Mall почали будувати на сусідній ділянці як другу чергу Ocean Plaza у 2016-му. Вагіф Алієв зайшов у проєкт, викупивши його у Василя Хмельницького за $20 млн. Ocean Mall досі будується. У разі перемоги на аукціоні Mandarin Plaza Алієва зможе обʼєднати два «океани».

«Ми завжди мали інтерес до Ocean Plaza і будуємо поряд колосальний ТРЦ саме для того, щоб вони працювали в синергії», – говорить Черніцький.

Віталій Хомутиннік

У конкурсі може брати участь Cascade Investment Fund Віталія Хомутинніка, повідомив Forbes cпіврозмовник у Фонді держмайна та один з потенційних учасників аукціону. 

У компанії Хомутинніка підтвердили цю інформацію. «Ми вивчаємо можливість участі у аукціоні щодо приватизації ТРЦ Ocean Plaza», – розповів у письмовому коментарі Forbes фінансовий директор Cascade Investment Fund Костянтин Вʼюшинський. 

У разі перемоги Ocean Plaza для Хомутинніка стане не першим обʼєктом комерційної нерухомості. Разом з громадянином Австрії Сергієм Толстуновим Хомутинник вже володіє ТРЦ Respublika. Ще одним проєктом бізнесмена міг стати ТРЦ «Вирлиця», проте Київська міська прокуратура відсудила у забудовника 19 га землі біля озера Вирлиця вартістю понад 1 млрд грн. 

«Ми відмовилися від проєкту «Вирлиця», оскільки компанія-орендар землі не врегулювала земельне питання», – підтвердив повне зупинення проєкту Вʼюшинський. 

Томаш Фіала

«Якщо ці активи будуть продаватися на прозорому конкурсі, ми будемо зацікавлені за них позмагатись», – розповідав Forbes Томаш Фіала у червні.

«Ми в цілому розглядаємо можливість придбання російських активів та вітаємо перші конкретні кроки держави з підготовки до їх виставлення на прозорих аукціонах», – говорить Forbes Володимир Тимочко, керуючий директор з прямих інвестицій Dragon Capital. 

Остаточне рішення в Dragon Capital обіцяють прийняти, виходячи з інформації, яка буде відома на момент початку торгів, в тому числі стосовно наявних обтяжень, зобов’язань та юридичних ризиків на підприємстві, – каже Тимочко. До повномасштабної вторгнення росіян там оцінювали Ocean Plaza у $200–220 млн.

У портфелі Dragon Capital вже є кілька схожих обʼектів – ТРЦ Aladdin, Piramida і Smart Plaza Obolon у Києві, Victoria Gardens у Львові та Sky Park у Вінниці.

П’ять друзів Оушена. Хто позмагається за столичний ТРЦ Ocean Plaza. Forbes знайшов претендентів  /Фото 1

Андрій Журжій

Засновник інвестиційного фонду Inzhur Андрій Журжій теж хоче позмагатися за Ocean Plaza. Для цього він придумав нестандартний план. «Ми зареєстрували фонд Inzhur Ocean і плануємо акумулювати кошти інвесторів через краудфандинг», – розповів Андрій Журжій Forbes в кулуарах «Саміту CEO».

Перший внесок в обʼєкт Inzhur готовий зробити з власних коштів. Хто саме може стати основними співінвесторами в ТРЦ Ocean Plaza, Журжій відмовився говорити. На сайті фонду сьогодні можна знайти пропозицію доєднатися до купівлі Ocean Plaza усім охочим. Поріг входу – 4000 грн. «Вважаємо, ця нерухомість має стати народним набутком», – йдеться у заяві фонду. 

В Inzhur також вивчають ризики. «Досліджуємо питання «переважного права» на придбання Ocean Plaza, чи не залишиться воно у міноритарія», – розповідає Журжій. 

Ще один важливий момент: держава має отримати контроль над компанією, яка керує ТРЦ, інакше Фонд держмайна продаватиме фактично квиток на війну. «Ніхто не погодиться залежати від міноритарного власника, – запевняє Журжій. – Без зміни статуту та менеджменту в керуючій компанії, цей конкурс заздалегідь приречений на «перемогу» в ньому власника інших 33,35% або його довірених осіб».

Андрій Іванов

Приватний співвласник ТРЦ Ocean Plaza Андрій Іванов поки відкидає можливість участі в аукціоні. «Таку інвестицію ми вважаємо недоцільною з огляду на ризики, пов’язані з війною», – говорить Forbes засновник компанії Q Partners Андрій Іванов.

Функцію управління ТРЦ Ocean Plaza здійснює керуюча компанія ТОВ «Київ Молл Менеджмент» на чолі із Олександром Фащевським, що була залучена з ринку в 2018 році, – каже Іванов. Купівлю своєї частки у 33,35% Ocean Plaza він завершив у Василя Хмельницького у вересні цього року. «Ця угода сягнула наших внутрішніх лімітів з інвестиційних ризиків», – говорить Іванов.

Хмельницький також не хоче повертатись. «Не розглядаю взагалі будь-які нові інвестиції під час війни, тим більше в Ocean Plaza. Не маю вільних грошей і не планую більше брати участі у державних аукціонах», – запевняє він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні