Засновники Revolut Влад Яценко та Микола Сторонський /надано пресслужбою Revolut
Категорія
Інновації
Дата

Дилема революції. Всередині найбільшого необанку Європи Revolut, який намагається перерости зі стартапу у справжній банк

Засновники Revolut Влад Яценко та Микола Сторонський Фото надано пресслужбою Revolut

Микола Сторонський і Влад Яценко створили Revolut, їм не подобався сервіс класичних банків. Тепер вони самі на порозі перетворення на великий банк. Чи загальмує це найшвидший необанк Європи

На сході Лондона Темза робить різку петлю. Каламутна вода найбільшої річки Англії огинає місцевість під назвою Острів Собак. Ще до середини XX століття там була головна торгова гавань британської столиці – район Кенері-Ворф. Понад 30 років тому занедбані доки отримали нове життя. Канадський магнат Пол Райхман почав будувати тут діловий квартал.

Сіті, історичний діловий центр Лондона, став затісним і не мав можливості розширюватися. Тому Кенері-Ворф швидко переманив до себе найбільших фінансових гігантів. Тепер побудовані на місцях колишніх доків хмарочоси рясніють вивісками Morgan Stanley, Credit Suisse, HSBC, Citigroup, Barclays.

Поруч із ними, на декількох поверхах бізнес-центру, причаївся найбільший необанк Європи – Revolut. Створений вихідцем з Росії Миколою Сторонським та України Владом Яценком необанк намагається відібрати у своїх сусідів по району частину бізнесу. Головна зброя – підходи IT-стартапу. «Світ рушив технологічно, банки не рушили так швидко», – говорить Яценко.

Яку швидкість набрав сам Revolut? Заснований вісім років тому, він доріс до оцінки в $33 млрд, вийшов на 37 країн, залучив 28 млн клієнтів, наблизився до $1 млрд виторгу та вперше з 2015-го закінчив рік із прибутком.

У новинах світових ділових ЗМІ у 2023 році – менш райдужна картина фінансового та технологічного ландшафту. Несподіваний крах великих банків США та Європи, втрата 72% ринкової вартості фінтех-компаній на біржах, найнижчий рівень інвестицій в індустрію за останні п’ять років та колосальна переоцінка зіркових єдинорогів типу Klarna та Stripe.

Паралельно насувається ще одна проблема – британський банківський регулятор не поспішає вірити, що Revolut готовий стати справжнім банком, і понад два роки тягне з видачею ліцензії.

Як необанкові втримати надшвидкість, коли палає дорога, якою він мчить?

надано пресслужбою Revolut

надано пресслужбою Revolut

Give (sh)it done

За перші три місяці 2023 року IT-компанії звільнили майже 170 000 людей – більше, ніж за весь 2022 рік, підрахував ресурс Layoffs.fyi. Техногіганти Google та Amazon, єдинороги, стартапи-вискочки один за одним заявляють про хвилі скорочень. 

Revolut пішов проти тренду. «Розраховуємо найняти 1100 людей у 2023 році», – розповіли в компанії на запит Forbes. Це майже на 20% більше від нинішніх 6000. Необанк звик швидко бігти – за останні два роки кількість працівників зросла в чотири рази. «В 2017-му у компанії був шок, коли нових людей прийшло більше, ніж було, – каже Яценко. – Коли діти швидко ростуть, батьки не встигають їм шкільну форму купувати».

Форма не за розміром далася взнаки. Кілька років тому медіа почали писати про токсичну корпоративну культуру в Revolut, перепрацювання та зависокі KPI. Яценко називає це проблемою масштабування. Сторонський зробив висновки. ДНК корпоративної культури компанії поповнилася двома пунктами. До націлених на досягнення результату принципів «ніколи не погоджуйтеся» (never settle), «думайте глибше» (think deeper) та «зробіть це» (get it done) додались абстрактні «команда мрії» (dream team) і «доставляйте «вау!» (deliver wow!).

Перший документ внутрішньої культури компанії написали ще в 2015-му. «Нік (Сторонський. – Forbes) бере участь у формулюванні кожного слова щодо неї», – говорить операційний партнер Revolut Олексій Мухін, який півтора року працює безпосередньо зі Сторонським. Він не задумуючись відповідає на запитання про головні якості свого шефа: орієнтований на результат, заглиблюється в деталі, ставить високу планку. Такий стиль передався і Revolut. Завдяки цьому компанія так швидко зростає, додає Мухін. На ринку у них репутація досить вимогливого роботодавця, говорить на правах анонімності керівник одного з фінтех-стартапів Лондона.

«Ми як професійна спортивна команда, – розповідав Сторонський на публічній конференції у Гельсінкі (він був у відпустці і не зміг надати коментарі для цієї статті. – Forbes). – Ви настільки хороші, наскільки добре граєте». Як знаходити й інтегрувати сотні «елітних спортсменів»? У компанії дуже чітко прописані культура, очікування від кожної ролі і цілі, каже Мухін, який зараз відповідає за рекрутинг та HR.

Як зростав необанк Revolut

Як зростав необанк Revolut

Чого хоче від працівників Revolut? Перші ворота, які треба пройти – автоматичні тести, які визначають, наскільки швидко людина вміє виконувати завдання. «Математичне мислення і те, що називають STEM (наука, технології, інжиніринг, математика), у нас цінуються», – говорить операційний менеджер необанку Дмитро Стрельчук, який працює в компанії чотири роки. 

Далі – інтервʼю. На них перевіряють, як ви виконуєте нестандартні завдання. Аналізуємо відповідність кандидатів культурі компанії: націленість на результат, амбіційність і готовність до змін, перелічує Мухін. «Також ми дивимося на послужний список, – розповідав Сторонський в одному з інтервʼю. – Минулі досягнення – показник майбутніх досягнень». Revolut наймає всюди – це ще одна фішка необанку, в якому працюють люди 110 національностей.

Наступний виклик – перетворити «топатлетів» на підприємців усередині компанії. «Для цього у нас створена повністю матрична структура управління», – каже Мухін.

У Revolut 48 департаментів. Частина – сервісні, ще близько двох десятків займаються продуктами та експансією. Це такі маленькі стартапи зі своїм бюджетом, говорить Мухін. «Їхні керівники діють як СЕО: мають KPI і всі інструменти для їх досягнення, – додає він. – Можуть самостійно наймати розробників, дата-аналітиків, операційних менеджерів та інших фахівців». Наприклад, продуктовий департамент «Бразилія» повністю відповідає за всі процеси щодо виходу необанку на цей новий ринок. Але це не дорівнює анархії. Кожна позиція має функціонального лідера, який слідкує за якістю найму нових співробітників. «Щоб очікування від них були однаковими в усіх департаментах», – додає Мухін. 

Що дає така система? Ініціатива запуску нових продуктів Revolut майже завжди йде знизу, пояснює Мухін. Як приклад він описує сервіс бронювання готелів безпосередньо в додатку необанку. Один із операційних партнерів побачив нішу, захистив свій проєкт, найняв команду і запустив новий продукт, який згодом переріс у департамент Lifestyle. 

У Revolut є дашборд, який показує результати різних необанків і фінтех-сервісів у різних країнах. Наприклад, в Ірландії додаток страхування різко поліз угору – і ми вже аналізуємо тренд, каже Мухін. «Зазвичай минає 9–12 місяців від ідеї до запуску нового продукту, – розповідав Сторонський. – Ще 6–9 місяців – на пошук відповідного ринку». Подальші кроки кофаундер необанку описує так: потрібно щомісячні 10–20% зростання різних показників, досягти $1 млн валового прибутку на місяць, далі вливають більше грошей і наймають людей, ставлять річні KPI.

Цей конвеєр гіпотез і тестів дав свої результати. За вісім років Revolut з додатку для вигідного обміну валют виріс до фінансового супермаркету майже на 50 продуктів. Кредити, депозити, картки, дострокова зарплата, криптотрейдинг, банкінг для неповнолітніх, бізнес-банкінг, інвестиції в акції і товари, бронювання житла та інше. 

Ніби нічого незвичного для необанку ХХІ сторіччя. Яценко пояснює перевагу Revolut «безшовністю». Ми надаємо платежі в десятках країн так, щоб не було обмежень для людей, додає він. 

надано пресслужбою Revolut

Ідеальний шторм. Яценко та Сторонський вибрали не найвдаліший час для трансформації. IT-індустрія скорочується після пандемічного буму, фінансова – переживає банкрутства Фото надано пресслужбою Revolut

Що у конкурентів? Великий бразильський Nubank, американський Chime або південнокорейський KakaoBank сфокусовані на своїх країнах, а британський Monzo та європейський N26 у декілька разів менші за кількістю клієнтів і виторгом.

У довгостроковій перспективі краще одночасно запускатись на багато країн із багатьма продуктами, говорить Сторонський. «Інвестори казали, що я розфокусовуюсь, – додає він. – Добре, що їх не послухав». Його необанк, за словами кофаундера, завжди робить 10–15 нових ставок одночасно, вистрілює дві-три.

Диверсифікація працює. Перший прибутковий, 2021-й, рік Revolut закінчив так: комісія з карткових транзакцій принесла 23% доходу, платні підписки – 17%, обмін валюти й інвест-інструменти – 55%. Останній показник зріс на криптобумі, який у 2021-му приносив Revolut до 30% усіх доходів. Минулого року він впав до 5%, розповідав Сторонський. Криптозима не заморозила розвиток необанку. У 2022-му, за словами Яценка, компанія також буде прибутковою (фінансовий звіт поки що не опубліковано).

Як контролювати цей рій із десятків внутрішніх стартапів, аби не потрапити у фінансове піке? «Я досі в мікродеталях, – розповідав Сторонський. – Якщо їх не знаєш – не покажеш правильний напрям».

У необанку є власна розробка – внутрішня перформанс-система. «Мене шокувало, що в ній щодня автоматично оновлюються показники ефективності компанії, кожного департаменту і кожної команди, – говорить Олексій Мухін. – Це в десятки разів краще за все, що я бачив на ринку». Revolut спирається на шість KPI: прибутковість, швидкість зростання, команда мрії, доставка «вау», довіра і репутація, найкращий продукт. Кожен з них має свої підцілі, і можна дивитися прогрес майже у режимі реального часу. «Компанія дуже сфокусована на метриках і data-driven-підході», – каже Стрельчук.

Швидкість зростання та прибутковість мають радувати засновників Revolut: у 2021-му виторг зріс майже втричі, в 2022-му – ще плюс більш як 30%. Збиток у £168 млн (2020 рік) перетворився на £26,3 млн чистого прибутку.

Ще одна особливість перформанс-системи необанку – вона відкрита для всіх працівників. Які KPI у команди, скільки витрачається на зарплати для неї, скільки вона приносить компанії – все це може бачити кожен з компанії, говорить Мухін.

Сторонський дуже залучений у процеси та часто спілкується з керівниками своїх «міністартапів». «Ми підрахували, що в середньому 8,5 годин на день у Ніка займають зустрічі», – розповідає Мухін. Сторонський навіть написав плейбук, як потрібно готуватися до мітингів сам на сам із ним. Всі вони мають однакову структуру та зазвичай займають 15–30 хвилин. Схожий стиль управління і у Влада Яценка, який курує роботу майже 1000 розробників. Також вимогливий до якості роботи та заглиблюється в деталі, каже Мухін.

Обидва кофаундери найдорожчого необанку Європи сидять посеред опенспейс-офісу Revolut разом з іншими працівниками. Єдине, що відрізняє їхні робочі місця – у Сторонського три монітори.

«Ментальність у нас ще досить стартапівська», – каже Яценко. Чи достатньо цього, щоб дизраптити своїх сусідів по Кенері-Ворфу? 

Дилема революції. Всередині найбільшого необанку Європи Revolut, який намагається перерости зі стартапу у справжній банк /Фото 1

Між нео та банком

«У споживачів у голові сидить така річ, що Revolut не банк, – пояснює Яценко. – Ліцензія це змінить». Ідеться про банківську ліцензію у Великій Британії – рубіж, який необанку не вдається взяти вже два роки. Завдяки їй Revolut зможе видавати кредити своїм 6 млн британських клієнтів і страхувати депозити, що підвищить довіру.

Створені приблизно в один час зі стартапом Сторонського та Яценка необанки Starling та Monzo отримали банківську ліцензію у Великій Британії у перші роки існування. Коли ще не мали мільйонів клієнтів. Більший за них Revolut досі працює на ліцензії електронних грошей. «Ми завеликі для неї», – говорить Яценко. Управління фінансового контролю вже почали регулювати нас як банк, додає він.

Кредити – ключовий фактор довгострокової прибутковості у фінсекторі, каже аналітик європейського фінтех-ринку Марсель ван Оост. Ліцензія значно додасть компанії вартості, вважає він.

2021 року країни Європи згенерували дві третини з £626,2 млн доходу Revolut. На Велику Британію, де у фінтеху значно більше клієнтів, ніж у будь-якій іншій країні, припало 31%. Необанк поки що кредитує в Литві, Польщі, Ірландії та США. Щоправда, у 2021-му він видав кредитів лише на £16,4 млн.

Враховуючи масштаб Revolut, йому не буде важко швидко видати близько £500 млн кредитів на домашньому ринку, каже засновник одного з британських фінтех-стартапів. Він попросив не згадувати його імені у статті, тому що є конкурентом Revolut. Кредитний бізнес на британському ринку стає прибутковим за обсягів портфелю від ₤20–30 млн, розповідав Forbes співзасновник monobank Олег Гороховський. Разом із партнерами у 2019-му він запустив у Великій Британії фінтех-стартап The Credit Thing (раніше – Koto).

надано пресслужбою Revolut

Від нео до банку. «У споживачів у голові сидить, що Revolut не банк. Ліцензія це змінить», – Яценко Фото надано пресслужбою Revolut

Інша цінність ліцензії у Великій Британії – від цього залежить і міжнародна експансія, зазначає ван Оост. Регулятори дивляться на те, що роблять регулятори в інших країнах, каже Яценко. «Запустимо банк у Великій Британії, а далі вже буде простіше», – додає він.

Простіше буде навряд. Амбіція компанії – 10 млн клієнтів у Азії (крім Китаю) до 2025-го, розповідав Сторонський Bloomberg. Ще одна – ринок Бразилії, де є зірковий необанк Nubank із 70 млн клієнтів. Та конкурентні США, де Revolut за три роки зміг назбирати всього 500 000 клієнтів.

На початку березня фіндиректор Revolut Мікко Саловаара заявив Reuters, що компанія підійшла до фінального етапу у процесі з ліцензією. На момент написання цієї статті (початок квітня) цього так і не сталося.

Які проблеми? У березні Revolut із затримкою у кілька місяців опублікував фінансовий документ за 2021 рік. У ньому аудиторська фірма BDO, яка рецензувала ці компанії, зазначила: «Звіт дає правдиву картину про стан групи», але деякі показники могли бути «істотно спотвореними».

Це зауваження стосується доходів Revolut на £477 млн, отриманих від підписок, платіжних карток, операцій з обміну валют та wealth-менеджменту. Аудитор не стверджує, що вони є сумнівними, однак зазначає, що не зміг перевірити їх належним чином.

Саловаара з Revolut сказав тоді Reuters, що компанія розуміла, у чому проблема, ще у 2021-му та швидко усунула її. Це не ставить під сумнів загальні показники, наведені у звіті, додав він. Утім, у квітні 2023-го Reuters повідомило, що британські регулятори вкотре відкладають рішення щодо Revolut – саме через зауваження BDO.

Навіть без цих ускладнень довгий шлях до ліцензії повʼязаний із бажанням британського регулятора зробити детальну оцінку всіх сервісів Revolut, припускає ван Оост. «Викликає питання, чи дадуть їм ліцензію взагалі», – каже він.

Інша тонка грань – російське походження Сторонського, батько якого досі є топменеджером «Газпрому» і перебуває під санкціями. У 2022-му кофаундер Revolut, який має британський паспорт, відмовився від громадянства РФ. «Ця війна неправильна і абсолютно огидна», – написав він у публічному листі до співробітників за тиждень після вторгнення Росії.

Відповідаючи на запитання, чи можуть сімейні звʼязки Сторонського гальмувати процес надання ліцензії, Яценко каже, що «коли ці питання зʼявилися, ми отримали на них відповідь – блоку немає».

Дилема революції. Всередині найбільшого необанку Європи Revolut, який намагається перерости зі стартапу у справжній банк /Фото 2

Великі плани трансформації Revolut у банк наклалися на не найкращий період для світового ринку. Регулятори посилюють вимоги до капіталу через банкрутства Credit Suisse та Silicon Valley Bank (SVB). Особливо для банків, які активні у кредитуванні, йшлося у лютневому звіті Moodyʼs після банкрутства SVB. 

Добряче загальмував і венчурний бум, який розігнався з початку пандемії. Оцінка одного з найдорожчих фінтех-стартапів світу Stripe впала з $95 млрд до $50 млрд після останнього раунду в березні 2023 року. А топфінтех Європи Klarna взагалі втратив 85% вартості та оцінюється у $6,6 млрд.

Чи потрапив під лавину дисконтування Revolut? Forbes US на початку 2023 року знизив свою оцінку необанку більш як удвічі – до $13,8 млрд. Технологічне видання Sifted (проєкт Financial Times) писало, що низка акціонерів фінтеху також знизили його оцінку.

У Revolut усі ці повідомлення називають спекуляціями і вказують на зростання показників та першу прибутковість. Востаннє необанк залучив гроші майже два роки тому – $800 млн за оцінки $33 млрд. Не плануємо додаткових раундів фінансування, каже Яценко.

Проблема з ліцензією лише починає складний шлях Revolut до того, щоб переналаштуватися на ритми та правила, за якими живуть великі банки. Це може бути не так просто, каже співрозмовник в одному з британських фінтехів, вказуючи на досвід конкурента Revolut Monzo. У новому статусі компанії, ймовірно, доведеться пожертвувати звичною швидкістю, попереджає він.

Чому? Регулятори у Великій Британії й раніше були не надто лояльними до ризику, розповідає співрозмовник. Запуск нового продукту потрібно пів року погоджувати з регулятором, згадує він. «Свого часу це дуже загальмувало розвиток того самого Monzo», – зазначає банкір.

Якщо Revolut усе ж таки впорається з усіма викликами, колишній стартап лише засвідчить революцію у світовій фінансовій індустрії, що відбувається останніми роками, вважає директор Rothschild & Co. у регіоні СНД Джованні Сальветті. «У майбутньому необанки гратимуть важливішу роль, ніж багато великих традиційних банків, – каже він. – Особливо в роздрібному банківському бізнесі».

***

У червні 2020-го вийшов перший номер журналу Forbes Ukraine, який повернувся в Україну. На обкладинці – Влад Яценко. Підпис: «Убивця банків». З того часу померло лише кілька великих фінустанов: 167-річний Credit Suisse та 30-річний улюбленець IT-компаній SVB. До краху гігантів Revolut стосунку не має. Один накопичив забагато системних проблем, інший не зміг вчасно відреагувати на кризу та зростання ставок. Але тепер Сторонському і Яценку самим доведеться озиратися на вимогливі правила галузі, які можуть загальмувати їхній стартап. 

Не схоже, що це їх лякає. Наступні два-три роки побачимо велику корекцію, а далі буде зростання знову, казав Сторонський про тимчасове просідання технологічної індустрії. «Маю надію, що за кілька років», – відповідає Яценко на запитання, коли їхній необанк досягне оцінки у $100 млрд.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні