колцентри та шахраї /ілюстрація Ілля Колесник для Forbes Ukraine
Категорія
Гроші
Дата

Forbes Digital

Золоті «офіси». В Україні – тисячі шахрайських кол-центрів виманюють десятки мільйонів доларів на рік (здебільшого у росіян). Як працює ця індустрія. Велике дослідження Forbes

8 хв читання

Повномасштабна війна тільки збільшила кількість «російських офісів». Шахрайство стосовно росіян почали сприймати як щось геройське – можливість шкодити ворогу. Фото ілюстрація Ілля Колесник для Forbes Ukraine

Поєднання технологій, менеджменту, психології та злого умислу приносить шахрайським кол-центрам України десятки мільйонів доларів на рік. Щоб відтворити профіль нелегальної галузі, Forbes Ukraine поговорили із 19 людьми: колишніми працівниками кол‐центрів, юристами, які співпрацюють з ними, фахівцем із кібербезпеки банку, високопосадовцями Нацполіції та іншими. Як заробляють ці кол-центри? Чому вони розʼїхались з Дніпра по всій Україні? Як вони викривляють ринок праці та комерційної нерухомості? Та чому держава не звертає уваги на галузь?

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

У серпні 2024-го російська співачка Лариса Доліна заявила, що її на $2 млн обікрали кібершахраї. Зловмисники переконали артистку, яка підтримує збройну агресію проти України, продати квартиру, закласти дачу та віддати всі заощадження. Доліна звинувачує шахраїв з України. Є чимала вірогідність, що так і є.

В Україні працюють майже 2000 колцентрів, повідомляє народний депутат Олександр Куницький. У 2023 році він очолив тимчасову слідчу комісію ВР, що займалася вивченням питання телефонного кібершахрайства. Високопосадовець з Нацполіції, який розмовляв із Forbes на умовах анонімності, каже, що ця цифра близька до реальності. Більша частина «офісів» (так на сленгу називають кол‐центри) сфокусована саме на громадянах РФ.

Інший співрозмовник Forbes з Нацполіції оцінює частку «російських» кол‐центрів у 90% від загальної кількості. Причина не у патріотичній позиції шахраїв, а у можливості уникнути відповідальності: відкрити справу проти таких злочинців можна лише за заявою потерпілого.

«Російський» напрям кол‐центри почали розвивати після анексії Криму. Вже тоді відносини між правоохоронними органами України та РФ були погані, зайвий раз ніхто не контактував, пояснює співрозмовник Forbes у Нацполі.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні