Категорія
Гроші
Дата

SPAC стрімко підкорюють Європу, але так само швидко ростуть проблеми. Чому

4 хв читання

SPAC стрімко підкорюють Європу, але так само швидко ростуть проблеми. Чому /Freepik

Freepik

SPAC серйозно зміцнили свої позиції на Уолл-стріт і почали інтервенцію на ринок Європи. Але в міру збільшення кількості багатомільйонних угод щодо поглинання зростає число судових суперечок

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

За останні пару років на ринку капіталу різко зріс інтерес до компаній «бланк-чеків», чи SPAC. Причин цього декілька. По-перше, вони дозволяють уникнути тривалого і дорогого процесу IPO для непублічних компаній. По-друге, злиття зі SPAC допомагає залучати фінансування компаніям із невеликою виручкою, на відміну від великих компаній, які роблять класичне IPO.

Минулого року SPAC серйозно зміцнили свої позиції на Уолл-стріт. За інформацією SpacInsider, кількість SPAC IPO 2020 року збільшилася в порівнянні з 2019-м на 320% – з 59 до 248. При цьому обсяг залучених інвестицій SPAC IPO виріс за цей період на феноменальні 510% (з $13,6 млрд до $83,5 млрд).

Тільки за перші 60 днів цього року кількість SPAC IPO пробила позначку в 150+ лістінгів із залученням $45,7 млрд. Тренд до кінця року посилиться, як мінімум, завдяки локалізації в Європі.

SPAC захоплюють Європу

Нещодавно SPAC почали інтервенцію на європейський ринок стартапів. Приклад цьому – об'єднання активів Financière Agache Бернара Арно з активами Tikehau Capital і ще двох європейських банкірів для створення SPAC, який буде займатися пошуком угод у фінтехсекторі.

Спонсорами компанії «бланк-чека» також виступлять Жан-П'єр Мустье, колишній генеральний директор італійського банку UniCredit, і Дієго Де Джорджі, колишній виконавчий директор Bank of America. Сьогодні це один із найбільших SPAC із центром в Амстердамі (Euronext Amsterdam).

Саме Амстердам, а не Париж чи Лондон, стане майданчиком для реактивного злету SPAC IPO в Європі. Euronext Amsterdam має репутацію лендінгу для міжнародних компаній, у той час як французька столиця є більш локальною.

Лондон же поступається своїм західноєвропейським сусідам через регуляторну політику лістингу. За місцевими правилами, акціонери, які не згодні з предметом поглинання, не можуть викупити свої акції назад.

У Франкфурті недавно пройшло IPO «бланк-чека» Клауса Хоммельза Lakestar з активами на $332 млн, і це також може бути хорошим орієнтиром для європейських SPAC.

Кіт у мішку

Для компаній, які поглинені SPAC, існує низка переваг. Таке злиття зазвичай займає два–три місяці, тоді як традиційне IPO – близько шести–дев'яти. Після злиття команда поглиненої компанії часто може розраховувати на підтримку в керівництві й консалтингу.

Але не всі «бланк-чеки» є гарантованим виграшем. Інвестори не знають, яку компанію поглинатиме SPAC. А значить, акціонери роблять ставку тільки на компетентність спонсорів, а не на фінансові результати компанії. Адже останні стануть відомими лише через кілька місяців після злиття. Відповідно, акціонери купують кота в мішку.

Минулого року різко збільшилася вартість акцій компанії Nikola, яка була поглинена VectoIQ Acquisition Corp. Стрибок зростання стався на тлі новин про злиття і, як потім виявилося, сліпої віри в компанію з боку інвесторів. Ціна виросла всемеро. Але пізніше виявилося, що у Nikola немає ніякого продукту, тільки рендери електровантажівок. Після цього ціна акцій почала падати і через деякий час повернулася до початкової вартості. Зараз вона коливається на рівні $20.

Інший відомий приклад – QuantumScape Corporation, яка розробляє твердотільні батареї. Вони швидше заряджаються, менш займисті і мають більш високу щільність енергії (запас ходу), ніж літій-іонні. Завдяки ним практичне використання електромобілів може бути набагато вищим, а їхня вартість – нижчою.

Після злиття вартість акцій QS розганялася до пікових значень $131, але незабаром впала на 60%. Справа в тому, що QS тестуватиме акумулятори до 2023 року. У разі успіху в 2024 році запустять виробництво, а ще через два роки компанія планує вийти на стабільний дохід. Інвестори можуть розраховувати на прибуток тільки після 2027-го. Але чи вдасться компанії розробити продукт, обійти Samsung, Toyota, Panasonic і при цьому заробити гроші, залишається під питанням.

23 лютого розробник «лакшері» електрокарів Lucid Motors підтвердив чутки про злиття зі SPAC Churchill Capital Corp IV. Пітер Роулінсон, колишній головний інженер Tesla і головний виконавчий директор Lucid Motors, обіцяв випустити перший електрокар цієї весни. Але запуск регулярного виробництва вже змістили на кінець року. Вартість акцій компанії пампилася на чутках про злиття, а після оголошення угоди – впала на 36%.

У інвесторів є раціональні побоювання щодо оцінки компанії, яка перевищила капіталізацію FORD. Але якщо перша має скромні 7500 замовлень на Lucid Air, то FORD щорічно продає мільйони автомобілів. Крім того, сумніви викликає фінансова звітність Lucid Motors, в яку закладено величезні витрати на розширення виробництва.

Погані новини й судові розгляди

Із зростанням SPAC IPO і багатомільйонних угод з поглинання (de-SPAC transaction) також збільшується кількість судових суперечок. У ЗМІ регулярно виходять новини про подачу позовів проти «бланк-чеків».

Одна з причин – нереалістична інформація про компанію та саме поглинання. Так було із зазначеним вище виробником електровантажівок Nikola. Після публікації 67-сторінкового звіту Hindenburg Research, який показав реальний стан справ і поставив під сумнів капіталізацію Nikola, низка інвесторів подали позови проти посадових осіб Nikola і SPAC за брехню.

За інформацією Американської асоціації юристів, зазвичай у позовах вимагають як відшкодування збитків, так і заборони на завершення злиття. Позивачі заявляють про приховування потенційного конфлікту інтересів між керівництвом SPAC і інвесторами. Це може відбуватися, коли власники акцій SPAC голосують за поглинання компанії. А інвестори можуть бути не згодні з менеджментом SPAC і голосувати проти поглинання, внаслідок чого і виникає конфлікт інтересів.

Окрім того, зростання кількості угод може свідчити про появу аналога патентних тролів.

Таким чином, SPAC – не новий, але зручний спосіб виходу на біржу для непублічних компаній, який дає капітал для розвитку. Крім того, SPAC дає змогу інвесторам, у тому числі приватним, непогано заробити.

Уже найближчим часом варто очікувати стрімкого зростання SPAC у Європі, а також хантингу європейських стартапів американськими «бланк-чеками». Водночас збільшуватиметься кількість провальних проектів, розчарувань, судових позовів і махінацій. Що переважить: вигода чи ймовірні ризики – покаже час.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні