Як саме цифровізація стимулює зростання e-commerce, збільшує обсяги виробництва в промисловості, які переваги від цього отримуємо вже зараз і які можливості бачимо в майбутньому
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Швидкість інновацій
Пандемія змусила компанії прискоритися та цифровізуватися. Якби не локдауни, e-commerce галузі знадобилося б від чотирьох до шести років, щоб досягти результату травня 2020 року. Тоді сфера показала 77% зростання порівняно з аналогічним періодом 2019-го.
Зараз цифрові технології розвиваються швидше, ніж будь-які інновації в світовій історії. Всього за кілька десятиліть вони стали доступні майже половині населення країн, що розвиваються, каже ООН. При цьому цифровізація також допомагає поліпшити якість життя та перейти на новий рівень розвитку. Завдяки технологіям і новим розробкам людство досягло четвертої промислової революції. Так, на виробництвах усе частіше зʼявляються роботи, а людина стає керуючим, а не виконавцем.
Під час пандемії цифрова інфраструктура виявилася вкрай затребуваною. Дослідження Ericsson Mobility Report свідчить, що інвестиції в передові технології відіграють важливу роль у відновленні економіки після кризи, а також дадуть змогу бізнесу вийти на новий рівень. Уже сьогодні ми бачимо, як у різних сферах цифровізація приносить плоди й нові можливості. Її значний вплив спостерігається в таких галузях.
Роздрібна торгівля
Онлайн-купівля зараз вважається найбільш швидко зростаючим сегментом ритейлу. З кожним роком покупців в інтернеті стає більше. Ще пʼять років тому глобально їх було 1,5 млрд осіб, а в 2021-му – 2,14 млрд. Разом із цим збільшується й обсяг ринку. 2020 року глобальні e-commerce продажі склали $4,28 трлн. А в Україні ринок e-commerce виріс на 40% – до 107 млрд грн.
E-commerce отримав значний поштовх під час пандемії, але при цьому постраждала традиційна торгівля. Згідно з недавнім дослідженням Deloitte, тільки 23% покупців вважають безпечною купівлю в магазинах. І тут цифровізація – не майбутнє, а реальність. Уже зараз Google повідомляє на картах, наскільки людно в торгових центрах, а деякі бізнеси впроваджують електронну чергу.
Цифрова трансформація для роздрібної торгівлі включає в себе автоматизацію процесів й оцифровку даних, а також використання хмарних технологій для їх зберігання. Крім того, можна покращувати призначений для користувача досвід покупця за допомогою розширеної аналітики, доповненої й віртуальної реальності, штучного інтелекту. Також через біометричні POS-термінали можна сплачувати за товари за допомогою технології розпізнавання облич. Таке ноу-хау минулого року також запустив один із банків в Україні.
Видобувна галузь
Навіть у консервативних галузях є місце для цифровізації. У видобувній галузі вона дає можливість зробити процеси більш ефективними, а умови для роботи – безпечнішими. Згідно зі звітом Ericsson про мобільні технології для видобувної галузі, в найближчі 10 років можна уникнути майже 1000 смертей і 44 000 нещасних випадків. Це призведе до зниження смертності на 10% і зменшення кількості травм на 20%.
Це буде можливо завдяки моніторингу в реальному часі стану обладнання, несправностей у ньому, а також автоматизації та точному визначенні місцезнаходження як техніки, так і самих працівників. Якщо машина виходить з ладу і це загрожує життю людини, система одразу розпізнає й дає сигнал. Такі новації також позитивно впливають і на економічні показники. Наприклад, з автоматизацією вантажних перевезень обсяг виробництва гірничо-металургійної компанії Rio Tinto виріс на 34%, натомість витрати на обслуговування й паливо, навпаки, знизилися.
Медицина
Цифровізація медицини стала одним із найважливіших завдань на 2020 рік, тому що ця сфера – головний форпост у боротьбі з COVID. Технології дали можливість підтримати як хворих вірусом, так і тих, хто звертався за іншими скаргами. За допомогою додатків і спеціальних порталів людина могла поговорити з лікарем і отримати рекомендації. Таке спілкування не тільки мінімізувало контакти, а й відбувалося зручніше й швидше, тому формат став популярним. 76% пацієнтів зацікавлені в подальшому використанні онлайн-консультацій.
Інструменти цифровізації
З подальшим розвитком технологій цифровізація буде поглиблюватися. При цьому сполучною ланкою між багатьма етапами стає інтернет. Тепер його якість – стабільність зʼєднання, швидкість, а також затримки – постає на перший план. Затримка на виробництві в кілька мілісекунд може бути критичною й порушити процес на лінії. Але такі випадки значно мінімізуються у разі впровадження 5G. У порівнянні з сучасними мережами технології пʼятого покоління дають приріст швидкості в 100 разів і в 1000 разів більшу ємність. Поліпшується надійність зʼєднання, зменшуються затримки й енергоспоживання. При цьому можна підключити безліч пристроїв одночасно – і на вулиці, і всередині будівель, що допомагає розгорнути технологію інтернету речей.
У перспективі 2030 року PwC оцінює внесок технологій 5G у світовий ВВП у $1,3 трлн. Уже найближчим часом будуть зʼявлятися нові додатки для сфери охорони здоровʼя, споживчих та медійних послуг, промислового виробництва й фінансових послуг. Крім того, розгортання мереж 5G в Європі може принести дохід в розмірі 210 млрд євро до 2030 року. При цьому найбільший чистий дохід від використання технологій 5G можуть отримати виробничі підприємства й видобувна промисловість – 70 млрд євро і 55 млрд євро відповідно.Так, мережі 5G можуть підтримувати нові розробки у всіх секторах промисловості та на всіх ринках, ставши відкритою платформою для інновацій.
Цифровізація взяла швидкі темпи, стимулювала впровадження останніх технологій на практиці, а також допомагає людям у всьому світі впоратися з кризою. В умовах пандемії особливо важливою стає не лише ефективність, але й безпека – як мінімізація ризиків зараження під час COVID19, так і зниження кількості травм і смертей у промисловості.
Сергій Терещук, технічний директор, Ericsson
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.