Ростислав Семіков, засновник стартапу Audubon Bioscience /з особистого архіву
Категорія
Інновації
Дата

Український стартап Audubon продає послуги зі збору ракових клітин та плазми на $6,5 млн. Хто це купує

5 хв читання

Ростислав Семіков, засновник стартапу Audubon Bioscience Фото з особистого архіву

Науковець Ростислав Семіков, 40, мріяв стати хірургом, а став стартапером. Він заснував Audubon Bioscience, який збирає людські ракові тканини, клітини й плазму та доставляє їх дослідницьким інститутам та компаніям. Як медик із Запоріжжя будує бізнес на біозразках

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Американська мрія

Вперше на американську землю Семіков ступив в 11 класі, коли поїхав туди за програмою обміну Flex. У Луїзіані його прийняла родина Моріса та Марії Кабіракі. Це була не остання їхня зустріч.

Повернувшись до Америки через десятиліття, Семіков – вже не школяр, а хірург, що досяг академічного визнання, – запустив із подружжям Кабіракі свій стартап Audubon Bioscience.

Головний офіс стартапу – у Техаському медичному центрі, де розташована онкологічна лікарня MD Anderson, одна з найбільших у світі.

Семікову не звикати до медичного обладнання та білих халатів: він шість років вчився в Запорізькому медичному університеті – мріяв стати хірургом, але «усе сталося не так, як планував». Семіков – активний член протестанської церкви, через що тодішній ректор університету назвав його «ненадійним релігійно-буржуазним елементом» і сказав, що хірургом стати не дозволить.

Через це Семіков із червоним дипломом, президентською стипендією і рекомендаціями відомого запорізького хірурга Олександра Никоненка пішов працювати в «швидку допомогу».  

Семіков розумів, що може більше, і вступив на магістратуру в Оксфорд – допомогли академічна успішність, ентузіазм та хороші рекомендації. У 2016 році повернувся до США на аспірантуру в університеті Луїзіани, де з дружиною та подружжям Кабіракі заснував стартап.

Український стартап Audubon продає послуги зі збору ракових клітин та плазми на $6,5 млн. Хто це купує /Фото 1

Ростислав Семіков з іншими співзасновниками Audubon Bioscience: Марі та Мауріс Кабірак.

Український стартап Audubon продає послуги зі збору ракових клітин та плазми на $6,5 млн. Хто це купує /Фото 2

Стартап Audubon Bioscience, заснований українцем Ростиславом Семіковим, допомагає науковцям та фармацевтичним компаніям розробляти нові ліки.

Український стартап Audubon продає послуги зі збору ракових клітин та плазми на $6,5 млн. Хто це купує /Фото 3

Техаський офіс Audubon Bioscience.

Український стартап Audubon продає послуги зі збору ракових клітин та плазми на $6,5 млн. Хто це купує /Фото 4

Техаський офіс Audubon Bioscience.

Український стартап Audubon продає послуги зі збору ракових клітин та плазми на $6,5 млн. Хто це купує /Фото 5

Ростислав Семіков із співзасновниками та родиною.

Попередній слайд
Наступний слайд

Що робить компанія

Компанія Семікова займається біобанкінгом – збирає та зберігає біозразки людини: тканини, сироватку та плазму крові, синовіальну рідину та клітини.

Інша складова бізнесу – науковий сервіс. Audubon Bioscience надсилає біозразки в дослідницькі інститути та компанії, які займаються тестуванням і розробкою нових діагностичних засобів і ліків.

Бізнес-модель проста: замовники платять стартапу за збір, обробку й доставку зразків. Із компанією працюють понад 70 клієнтів, зокрема Американський інститут раку (NCI), Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC), фармацевтичні та біотех-компанії.

У 2016 році дохід компанії склав $118 000, а в 2021-му досяг $6,5 млн. Середню суму замовлення Семіков підрахувати не може, адже чеки дуже різні: «є і на $100, і на $1 млн». 

Для Семікова це велике досягнення, зважаючи, що в запуск бізнесу він вклав усього $700 – більше не було потреби. Єдині гроші, які він тоді отримував, – зарплата від Луїзіанського університету, якої вистачило на рік життя з сімʼєю в Новому Орлеані.

У перші півроку компанія отримала великі замовлення на $118 000, які дали змогу інвестувати в розвиток.

Біобанкінг як сервіс

Науковці використовують біозразки, щоб перевірити, як працюють нові ліки чи тести в пробірці до того, як проводити експеримент на людині чи тварині. Інше застосування – персоналізована медицина. Завдяки біозразкам можна визначити, яка мутація раку наявна в пацієнта, щоб призначити йому найбільш ефективні ліки.

Платити донорам за біозразки неетично, як і за органи для трансплантації, тому пацієнти можуть надати їх лише безкоштовно. Видаляючи ракову пухлину пацієнта, хірург може попросити в нього дозволу використати її залишки для подальших досліджень, що допоможе майбутнім пацієнтам.

У разі згоди компанії на зразок Audubon Bioscience консервують ці залишки, щоб клітини живими долетіли до замовника, і надсилають їх з усіма необхідними документами.

Зберігають біозразки в лабораторіях у спеціальних шафах та холодильниках із температурою нижче -80 °C. У компанії немає великого архіву – біозразки збирають під замовлення клієнтів, щоб зберегти їх свіжими й зекономити на обладнанні та зберіганні.

«Нам достатньо зберігати рідкісні зразки – наприклад, ураженої раком підшлункової залози чи печінки», – каже Семіков.

Український бізнес

В Україні у Семікова теж є бізнес. Тут працює компанія Ukraine Bioscience, заснована в 2016 році. Семікову в ній зараз належить 30% акцій, а інші розподілені між двома партнерами. У Audubon Bioscience Ukraine Семіков має 90% акцій.

Ukraine Bioscience співпрацює з понад 40 державними та приватними лікарнями і лабораторіями, зокрема CSD, Synevo, Лабораторією доктора Рьодгера.

У 2017-му виручка української юрособи склала 1,1 млн грн, а в 2020 – 15,9 млн грн із чистим прибутком 8 млн грн.

Для збору біозразків компанії треба ліцензована лабораторія та схвалення етичної комісії при медичному закладі. Біоматеріал містить генетичні дані людини, тому на його використання та зберігання обов’язково потрібна письмова згода пацієнта, розповідає Семіков.

Усього в його біотехкомпаніях працює понад 100 людей, половина з них в Україні, а інші в США та країнах Африки, Європи й Азії. Понад 30 людей у компанії мають вищу медичну, фармацевтичну та біологічну освіту.

Знайти людей складно, особливо керівників і менеджерів із медико-біологічною освітою, досвідом роботи з біозразками та відмінною англійською. ​​Рідко одна людина відповідає всім критеріям, каже Семіков.

Окрім України та США, в Audubon Bioscience є афілійовані компанії у 10 країнах. На кожному ринку реєструють окрему юридичну особу. «Так легше платити податки», – каже Семіков. 

У наступні роки стартап хоче зайти в 30 країн і 20 американських штатів. Для проведення досліджень важливо, щоб біозразки були різного етнічного походження, адже у людей різних національностей існують різні варіації раку. 

Наприклад, рак легенів частіше уражає чоловіків афроамериканців, але рідко іспанців; на рак грудей частіше страждають жінки європеоїдної раси та набагато рідше латиноамериканки та американські індіанки. 

Науковцям треба вивчати кожну з варіацій та який метод діагностики й лікування для неї краще підходить, каже Семіков.

Можливості для інвесторів

Щоб зростати далі, Семіков хоче залучити перші венчурні інвестиції. У листопаді 2021 року стартап Audubon Bioscience зібрав близько $350 000 на платформі з краудфандингу для стартапів Microventures, яка оцінила його в $10 млн. 

«На краудфандингові платформи зазвичай ідуть стартапи, яким венчурні інвестори не дають грошей», – каже CEO Startup.Network Олександр Сорока. Семіков підтверджує: «Ми хотіли залучити великих інвесторів, але вони казали, що стартап був дуже маленьким».

З того часу компанія значно зросла і до кінця цього 2022 року планує отримати $11 млн доходу. Зараз стартап шукає інвестора для раунду А на $10–15 млн. Потенційні інвестори розглядають оцінку стартапа у $50–60 млн, каже Семіков.

Оцінку від $50 до $100 млн назвали й українські інвестори. «Показники й ідея стартапу цікаві», – каже Сорока. 

Ринок біотех-стартапів

Інвестиції у венчурні стартапи в галузі біотехнологій підскочили з $60 млрд у 2019 році до понад $110 млрд у 2021 році, за даними Crunchbase.

Фонд Andreessen Horowitz, наприклад, виділив на цю нішу $1,5 млрд. «Найважливіші компанії наступних десятиліть будуть створені саме у сфері біології й медицини», – пишуть партнери Andreessen Horowitz.

Тривалий час інвестори оминали сферу біотехнологій – вважали, що наука не може бути бізнесом, та не розуміли, як працювати з нею. 

Кроком назад став кейс Елізабет Голмс, засновниці стартапу Theranos. Голмс залучила близько $900 млн у розробку технології швидкого аналізу крові, яка ніколи не працювала. Тепер їй загрожує 20 років вʼязниці.

Що означає для глобального біотеху обман Голмс? Більша прискіпливість з боку інвесторів. «Усі інвестори перевіряють компанію, – каже Семіков. – Але, на відміну від Theranos, у нас немає нереалістичних обіцянок, а є проста й зрозуміла бізнес-модель».

Окрім маркетплейсу в найближчі два роки Семіков також хоче почати розробку власних діагностичних тестів на визначення раку на ранніх стадіях, а в майбутньому планує почати пошук нових ліків від раку. На його думку, біозразки допоможуть вилікувати рак або зробити його контрольованим хронічним захворюванням.

Примітка: у заголовку змінили фразу «продає ракові клітини» на «продає послуги зі збору ракових клітин», адже це точніше відображає суть бізнесу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд