Категорія
Інновації
Дата

Гроші з повітря. Як стартап від засновників Moderna допоможе українським фермерам заробити на CO2

4 хв читання

Гроші з повітря. Як стартап від засновників Moderna допоможе українським фермерам заробити на CO2 /Getty Images

Getty Images

Американський стартап Indigo Agriculture оголосив про партнерство з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) – разом вони досліджують, чи годиться Україна для запуску маркетплейса з торгівлі вуглецевими кредитами. З 2022 року це дозволить аграріям збирати квоти на викиди CO2, а в майбутньому продавати їх бізнесу. Скільки фермери можуть заробити на глобальній боротьбі за екологію

Indigo Agriculture – дітище американської стартап-студії Flagship Pioneering, яка також створила виробника вакцин Moderna. Серед іншого компанія розробляє маркетплейс Indigo Carbon, на якому фермери можуть торгувати квотами на викиди СО2. В 2019 році одна квота коштувала близько $15, в майбутньому ціна може зрости до $30, розповів Forbes Джордж Гоєрс, глава європейського підрозділу Indigo. Від продажу на платформі фермеру дістається близько 75%, решта 25% забирає Indigo як комісію. Заробити на цьому зможуть як агрохолдинги, так і невеликі сімейні господарства, обіцяють в Indigo і IFC.

Квоти викуповують компанії, які хочуть досягти вуглецевої нейтральності – компенсувати викиди від своєї діяльності. Серед партнерів Indigo: Barclays, JP Morgan, Maple Leaf Foods і Ralph Lauren Corporation.

Обсяг цього ринку становить близько $1 млрд. До 2030 року він повинен збільшитися в 50 разів, оцінюють експерти дослідницької ініціативи Taskforce on Scaling Voluntary Carbon Markets. Консультанти з McKinsey вказують, що вже зараз понад 2600 публічних світових компаній враховують купівлю вуглецевих кредитів у своїх розрахунках.

Найбільший у світі майданчик для торгівлі такими квотами – Європейська система торгівлі викидами. Її запустили для виконання кліматичної мети ЄС, скорочення до 2030 року викидів парникових газів не менше ніж на 40% від рівня 1990-го. Кредити, зароблені за допомогою землеробства, там поки що не продають, тому Indigo та інші стартапи орієнтуються на комерційний ринок.

Гроші з повітря. Як стартап від засновників Moderna допоможе українським фермерам заробити на CO2 /Фото 1

Джордж Гоєрс, глава європейського підрозділу Indigo зі штаб-квартирою в Базелі. Компанія пристуня на ринках Німеччини, Угорщини, України та Турції

Як заробити на вуглецевому землеробстві

За різними оцінками, сільськогосподарська індустрія відповідальна за 25–35% світових викидів CO2. Це більше, ніж весь транспортний сектор. Скоротити показник можна, збільшуючи кількість гумусу в ґрунті. Якщо вміст органічної речовини на одному гектарі збільшується на один відсоток, земля буде вловлювати 12 тонн СО2 і збереже до 225 літрів води.

Збільшуючи кількість гумусу, фермери можуть зробити угіддя стійкішими до змін клімату і заробити вуглецеві одиниці – кредити на обсяг видобутого з атмосфери CO2.

План дій – як перейти на вуглецеве землеробство

  • Додати покривні культури – це рослини, які висаджують для захисту ґрунту, а не збору врожаю. Вони захищають ґрунт від дощу та інших типів ерозії.
  • Диверсифікувати сівозміну – урізноманітнити кількість культур і висаджувати їх по черзі.
  • Відмовитися від обробітку ґрунту або скоротити його.
  • Скоротити використання добрив, таких як азот; перейти на ін'єкційне підживлення, тобто впорскування рідких добрив у ґрунт.
  • Випасати тварин на угідді після збору врожаю, щоб удобрити і розпушити землю.

Indigo перевірить фермерів і розрахує, чи вдалося їм скоротити викиди. Для розрахунку використовуються дані про дати посадки і збору врожаю, типи добрив і процес обробки ґрунту. Загальна кількість предикторів зазвичай перевалює за кілька десятків.

Виклики галузі

Одна з проблем – слабкий контроль. Indigo розраховує обсяг секвестрованого вуглецю за методикою VCS, яку розробила Verra – неприбуткова організація, що сертифікує, зі штаб-квартирою у Вашингтоні. Вона працює з 2007 року і впровадила понад 1600 проєктів у 82 країнах, але регулярно наражається на критику.

«Відсутність довіри на ринку змушує деякі компанії, серед яких і Microsoft, платити своїм підрядникам за пошук надійних проєктів із декарбонізації, замість того щоб покладатися на Verra або інші організації такого типу», – пише Financial Times. «Ми знаємо, що потрібно продовжувати напрацювувати довіру до ринку вуглецевих кредитів, підтверждуючи, що вони здобуті вірним шляхом. Тому ми використовуємо верифіковану методологію від Verra», – каже Гоєрс.

Визначити, чи годиться Україна для ринку вуглецевого землеробства, стартапу допоможе Міжнародна фінансова корпорація – дочка Світового банку. Дослідження ринку проводять у рамках проєкту «Розвиток кліматично-орієнтованого сільського господарства в Україні», який фінансує уряд Австрії. Якщо дослідження завершиться успішно, перші кредити почнуть продавати з 2023 року – після збору першого урожаю та перевірки данних.

Який потенціал? Понад 70% усієї площі України, або 42,7 млн га, – земля сільськогосподарського призначення. «Ми бачимо, що потенціал у регенеративного землеробства в Україні величезний, ці методики застосовні майже для всіх зернових і бобових угідь», – розповідає Леа Сорока, програмна менеджерка IFC у Києві. Канадка українського походження, вона і сама виросла в родині фермерів. «На наших полях у Канаді ми, наприклад, застосували методику zero tillage, яка не пошкоджує ґрунти, – і зафіксували зниження ерозії без падіння врожаю», – розповідає Сорока.

«Я з деяким скептицизмом ставлюся до програм карбонових кредитів. Багато що залежить від обраних технологій і розміру виплат», – каже агрохімік Всеволод Генін, один із засновників стартапа в галузі точного землеробства OneSoil. У квітні 2021 року компанія залучила $5 млн від фонду Almaz Capital Олександра Галицького.

Генін пояснює, що фермери насамперед керуються поточними бізнес-завданнями, а впровадження регенеративного землеробства може стати на їхньому шляху. Так, експерименти OneSoil з технологією zero tillage показали зниження врожайності полів. «Я як експерт виступаю за це рішення, тому що воно знижує ерозію ґрунту. Але правда в тому, що фермер – в першу чергу бізнесмен, який рахує гроші», – говорить Генін. Успіх програми, за його словами, залежить від того, чи перекриють карбонові виплати втрати від зменшення поставок.

Що таке Indigo і чим іще займається стартап

Indigo Agriculture запустився в 2013 році і спочатку фокусувався на розробці мікробів, якими обробляють насіння для збільшення врожайності. Цей продукт разом з агрохолдингом Agroprosperis тестували і в Україні: в 2019 році обробка Indigo підвищила врожайність 50 га кукурудзи в середньому на 6%.

Згодом Indigo переріс у багатопрофільний бізнес – Google у світі землеробства – і отримав понад $1,2 млрд фінансування. Тепер його основний продукт – маркетплейс купівлі-продажу агрокультур. Тільки в США річний обсяг цього ринку становить понад $100 млрд. Indigo Marketplace об'єднує фермерів з експортерами, великими виробниками харчової продукції та біопалива. Стартап бере на себе роль посередника і допомагає з логістикою. Це дозволяє землевласникам заробляти більше, розширюючи географію продажів і обираючи відповідні контракти.

Традиційна модель, коли урожай продається найближчим зерновим елеваторам або агрохолдингам, не дозволяє торгуватися: зерно змішують і продають за обсягом, без урахування властивостей сорту та умов вирощування. Торговий майданчик працює в США з 2018 року – і пережив важкий запуск, пише The Wall Street Journal. У компанії були проблеми зі швидкістю виплат, документальним супроводом угод.

Так влаштовані стартапи, каже Гоєрс. «Ми пережили виклики і спробували якнайшвидше навчитись на свої помилкаї. Наше довгострокове бачення залишилось незмінним і ми точно відчуваємо, що знаходимось на правильному шляху», – розповів він Forbes.

Актуальні фінансові показники Indigo тримає в секреті. У презентації для інвесторів, з якою ознайомився WSJ, компанія говорила про виторг $224 млн у 2019 році і плани заробити $1,1 млрд у 2020-му. Оцінка перевищує $3,5 млрд, повідомляє Crunchbase.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд